تن‌تن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تَن‌تَن
اطلاعات نشر شده
ناشرانتشارات کاسترمن بلژیک
اولین زمان ایفای نقشتن‌تن در سرزمین شوراها (۱۹۲۹)
در ماجراهای تن‌تن و میلو
ساخته شده توسطهرژه
اطلاعات موجود در داستان
نام کاملتَن‌تَن
همراهانفهرست شخصیت‌های ماجراهای تن‌تن
تن‌تن و میلو

تَن‌تَن (به فرانسوی: Tintin) شخصیتی خیالی و شخصیت اصلی داستان‌های تصویریِ ماجراهای تن‌تن و میلو نوشته ی هرژه (به فرانسوی: Hergé) است.

شخصیت[ویرایش]

او خبرنگارِ زیرک بلژیکی است (همچنین وی خلبانی توانمند و جنگجوی متبحری نیز هست) که در یک سری ماجراهای جذاب و خطرناک قرار می‌گیرد. وی قهرمان اصلی مجموعه داستان‌های تن‌تن است و از این روی اغلب موضوعی اتفاقی که اکثراً مربوط به کار خبرنگاری وی می‌شود وی را در سیر اتفاقاتی عجیب، توطئه‌های پی در پی و اکتشافات بزرگی قرار می‌دهند.

تن‌تن دارای شخصیتی پاک و خوش طینت و شجاع است و از این روی از دیگر شخصیتهای سری کتابهای تن‌تن شخصیتی ساده‌تر و جسورتر دارد.

همچنین سگ او، میلو (برفی) جذابیت خاصی به داستان می‌دهد. میلو، سگ باهوش تن‌تن، در ماجراجویی‌ها به تن‌تن کمک می‌کند.

تاریخچه[ویرایش]

هرژه در اوایل برای ساختن شخصیت اولیه تن‌تن از شخصیت و رفتارهای برادر کوچکش به نام پل رمی که افسر ارتش بلژیک بود استفاده و الگوبرداری فراوان کرد اما بعدها این رویه تغییر کرد و رابطه دو برادر شکرآب شد و هرژه به حدی از برادرش پل نفرت پیدا کرد که در کتاب ماجرای تورنسل شخصیت منفور سرهنگ اسپونز را از وی آفرید. با اینهمه هم تن‌تن و هم سرهنگ اسپونز با تمام تفاوتهای فیزیکی واخلاقیشان دارای مدل موی همانندی بودند که یادآورنده خاطره پل برای هرژه بود. با مرگ هرژه در سال ۱۹۸۳ میلادی، آخرین ماجرای تن‌تن به نام تن‌تن و هنر الفبا که به صورت نیمه‌کاره و در حد اتودهای سیاه و سفید ابتدایی کشیده شده بود، با همان وضع ابتدایی به زبان فرانسه و بعدها به صورت تکمیل شده توسط همکاران هرژه در سال ۱۹۸۶ چاپ و منتشر شد. ترجمهٔ انگلیسی این کتاب در سال ۱۹۹۰ به بازار کتاب عرضه شد. اولین کتاب‌های تن‌تن به این دلیل که با رگه‌های نژادپرستی و باشکوه نشان دادن استعمار اروپاییان همراه بود مورد انتقاد قرار گرفت. هرژه بعد از چندی این انتقادات را پذیرفت و از دههٔ ۱۹۳۰ به بعد کتاب‌های تن‌تن لحن متفاوتی پیدا کرد و حامل پیام‌های بشردوستانه شد. در سال ۱۹۴۶ هرژه با کمک یکی از دوستانش مجله تن‌تن را به راه انداخت که بلافاصله با استقبال شدید مردم روبه‌رو شد.

تبعیض نژادی، استعمار[ویرایش]

در سالهای اولیه انتشار مجموعه کتاب‌های تن‌تن، مضامین نژادپرستانه یا مضامینی که در آنها از استعمار اروپائیان ستایش می‌شد، مورد انتقاد سازمانهای حقوق بشر و ضداستعماری قرار گرفت و سرانجام هرژه این انتقادات را پذیرفت و از دهه ۱۹۳۰ به بعد داستان‌های کتاب‌های تن‌تن لحن متفاوتی پیدا کرد و حامل پیام‌های بشردوستانه شد. اولین کتابی که چهره‌ای جدی و سیاسی از تن‌تن ارائه داد کتاب نیلوفر آبی بود که در سال ۱۹۳۶ به چاپ رسید. در این کتاب که برخی آن را یکی از بهترین کارهای هرژه می‌دانند، هرژه مطالعات تاریخی وسیعی در مورد تاریخ جنگ چین و ژاپن انجام داد و از کمک‌های دوست خود ژانگ جونگرن که یک دانشجوی چینی در بلژیک بود بهرهٔ زیادی برد. وی برای قدردانی از کمک‌های دوستش شخصیت چونگ چن چنگ را در کتاب نیلوفر آبی بر مبنای او آفرید.

در این کتاب هرژه از ژاپن و تلاش استعمار غرب و شرق برای به بردگی کشیدن توده‌های مردم مخصوصاً در کشور چین انتقاد شدید کرد. اما همین انتقادهای تند که در این کتاب از ژاپنی‌ها به عمل آمد باعث نوعی کلیشه شد که ژاپنی‌ها افرادی گناهکار و بی‌رحم هستند.

بعدها هرژه تغییراتی در چاپ‌های بعدی از کتاب‌های اولیه‌اش که مضامینی نژادپرستانه داشتند ایجاد کرد. برخی از این تغییرات به تقاضای ناشران کتاب‌ها صورت گرفت که برای نمونه می‌توان از تغییر رنگ پوست سیاه‌پوستان بزهکار به سفید در نقاشی‌های کتاب تن‌تن در آمریکا نام برد که به تقاضای ناشر آن در آمریکا صورت گرفت یا در کتاب ستارهٔ اسرارآمیز به یک آمریکایی بزهکار و بدذات به نام آقای بلومن اشتاین اشاره شد که یک نام فامیل کاملاً یهودی است. در چاپ‌های بعدی کتاب ستاره اسرار آمیز، هرژه نام وی را به آقای بوهل وینکل که نامی ساختگی است تغییر داد.

داستان[ویرایش]

جلد اول:تن تن و شورا ها یا فرار از شوروی در سال1945 به چاپ رسید و چند سال بعد به صورت رنگی به چاپ رسید و با استقبال فراوانی روبرو شد داستان در موردتن تن خبرنگار جوان است کهاز طرف مجله ی قرن بیستم به شوروی فرستاده می شود تا اطلاعاتی را در مورد کمونیست های شوروی بدست آورد و در این راه با خطرات زیادی روبرو می شود جلد دوم:تن تن برای ساخت مستند حیات وحش به کشور کنگو سفر میکند و با قاچاق الماس در افریقا مبارزه میکند

جستارهای وابسته[ویرایش]

توضیحات مرتبط[ویرایش]

در سال ۲۰۱۲ انیمیشن تن‌تن به کارگردانی استیون اسپیلبرگ برنده جایزه بهترین انیمیشن سال ۲۰۱۲ از مراسم گلدن گلوب شد.

مجموعه داستانهای تن‌تن تحت عنوان تن‌تن خبرنگار جوان توسط انتشارات یونیورسال و ونوس به چاپ رسید.

تاریخچه بازی‌های ویدئویی تن‌تن:

تن‌تن روی ماه. سال ۱۹۸۹ پلتفرم‌ها: اسپکتروم، داس، آمستراد سی‌پی‌سی،

تن‌تن در تبت. سال ۱۹۹۱ پلترفرم‌ها: سوپر نینتندو، سگا، گیم بوی.

تن‌تن: زندانیان معبد خورشید. سال ۱۹۹۷ پلتفرم‌ها: سوپر نینتندو، سگا،

تن‌تن: ماجرای سرنوشت. سال ۲۰۰۱ پلتفرم‌ها: پلی استیشن یک، مایکروسافت ویندوز

تن‌تن: راز اسب شاخدار. سال ۲۰۱۲ پلتفرم‌ها: اندروید، ایکس باکس۳۶۰، پلی استیشن۳، مایکروسافت ویندوز.

منابع[ویرایش]