دوپونت و دوپونط

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دوپونت و دوپونط
دوپونت (چپ) و دوپونط (راست)، در سیگارهای فرعون اثر هرژه
اطلاعات انتشاراتی
ناشرCasterman (Belgium)
نخستین حضورسیگارهای فرعون (رسمی) (۱۹۳۴)
تن تن در کنگو (غیر رسمی)
پدیدآورهرژه
اطلاعات داستانی
نام کاملThomson and Thompson
هم‌دستانفهرست شخصیت‌های ماجراهای تن‌تن
مکمل شخصیتتن‌تن
دوپونت و دوپونط

دوپونت و دوپونط (به فرانسوی: Dupond et Dupont) که در برخی ترجمه‌های فارسی با نام دوپون و دوپونه هم نوشته شده، دو شخصیت خیالی ماجراهای تن‌تن و میلو هستند. در این مجموعه، ایشان دو کارآگاه ناکارآمد اداره پلیس هستند که با تن‌تن، کاپیتان هادوک و پروفسور تورنسل آشنایی و دوستی دورادوری دارند. با وجودی که نام‌های خانوادگی متفاوتی دارند و ظاهراً با یکدیگر نسبت فامیلی ندارند، ظاهری مشابه مانند برادران دوقلو دارند و اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. تنها راه شناخت دوپونت و دوپونط از روی تاب سبیلشان هست. ایندو برادر نیستند[۱] و تنها از لحاظ ظاهری مشابه دوقلوهای همسان هستند، همانگونه که در املای متفاوت نام‌خانوادگی‌شان نیز مشهود است.

هرژه در ابتدا اسم خاصی برای دوپونت‌ها انتخاب نکرده بود و در عوض با شماره آن‌ها را معرفی می‌کرد به این صورت که شماره یکی شان X-33 و دیگری X-33A بود. البته در نسخه سیاه و سفید ماجراهای تن‌تن که ابتدا در یک روزنامه بلژیکی چاپ می‌شد بدین گونه‌است. اما اولین حضور دوپونت‌ها به صورت فعلی در سیگارهای فرعون، یعنی چهارمین داستان از مجموعه کتابهای تن‌تن بوده و از آن به بعد تقریباً در تمام داستان‌های تن‌تن، به جز تن‌تن در تبت و پرواز شماره ۷۱۴ حضور داشتند. ولی به صورت غیر رسمی در اولین تصویر کتاب تن‌تن در کنگو (نسخه رنگی) ما شاهد گفتگو دوپونت و دوپونط بودیم.

دوپونت‌های کارآگاه همیشه در قضاوت هایشان دچار اشتباه می‌شوند و این باعث پدید آمدن طنز در مجموعه داستان‌های تن‌تن می‌شود.

در نسخه انگلیسی تن‌تن و برخی از ترجمه‌های فارسی (که از روی نسخه انگلیسی انجام شده)، از این دو کارآگاه با اسامی تامسون و تامپسون نام برده شده‌ است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "The Thomsons". tintin.com. Retrieved 7 May 2018.