دوپونت و دوپونط

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Thomson and Thompson
Tintin - Thomson & Thompson.png
دوپونت (چپ) و دوپونط (راست)، در سیگارهای فرعون اثر هرژه
اطلاعات نشر شده
ناشر Casterman (Belgium)
اولین زمان ایفای نقش سیگارهای فرعون (۱۹۳۴)
ماجراهای تن‌تن و میلو
ساخته شده توسط هرژه
اطلاعات موجود در داستان
نام کامل Thomson and Thompson
همراهان فهرست شخصیت‌های ماجراهای تن‌تن
شخصیت‌های حامی تن‌تن
دوپونت و دوپونط

دوپونت و دوپونط (در نسخهٔ انگلیسی و فارسی با نام تامسون و تامپسون) دو شخصیت خیالی ماجراهای تن‌تن و میلو هستند. در این مجموعه، ایشان دو کارآگاه کودن اداره پلیس هستند که با تن‌تن، کاپیتان هادوک و پروفسور تورنسل آشنایی و دوستی دورادوری دارند. معلوم نیست که دوپونت و دوپونط باهم نسبت فامیلی دارند یا نه، ولی دست کم در دو جلد از داستان‌های تن‌تن از این دو نفر به عنوان دوقلو و برادر یاد می‌شود. دوپونت و دوپونط اغلب به خاطر قیافه کاملاً مشابهشان با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند و تنها راه شناخت دوپونت و دوپونط از روی تاب سبیلشان هست.

هرژه در ابتدا اسم خاصی برای دوپونتها انتخاب نکرده بود و در عوض با شماره آنها را معرفی می‌کرد به این صورت که شماره یکی شان X-۳۳ و دیگری X-33A بود. البته در نسخه سیاه و سفید ماجراهای تن‌تن که ابتدا در یک روزنامه بلژیکی چاپ می‌شد بدین گونه‌است. اما اولین حضور دوپونتها به صورت فعلی در تن‌تن در کنگو، یعنی دومین داستان از مجموعه کتابهای تن‌تن بوده و از آن به بعد تقریباً در تمام داستان‌های تن‌تن، دوپونت و دوپونط نقشی در ماجراها داشتند. (البته به جز تن‌تن در تبت و پرواز شماره ۷۱۴)

دوپونت‌های کارآگاه همیشه در قضاوت هایشان دچار اشتباه می‌شوند و این باعث پدید آمدن طنز در مجموعه داستان‌های تن‌تن می‌شود.

در نسخه انگلیسی تن‌تن و برخی از ترجمه‌های فارسی (که از روی نسخه انگلیسی انجام شده)، از این دو کارآگاه با اسامی تامسون و تامپسون نام برده شده است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]