دوپونت و دوپونط

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دوپونت و دوپونط
Tintin - Thomson & Thompson.png
دوپونت (چپ) و دوپونط (راست)، در سیگارهای فرعون اثر هرژه
اطلاعات نشر شده
ناشرCasterman (Belgium)
اولین زمان ایفای نقشسیگارهای فرعون(رسمی) (۱۹۳۴)
ماجراهای تن‌تن و میلو
تن‌ تن در کنگو(غیر رسمی)
ماجراهای تن‌تن و میلو
ساخته شده توسطهرژه
اطلاعات موجود در داستان
نام کاملThomson and Thompson
همراهانفهرست شخصیت‌های ماجراهای تن‌تن
شخصیت‌های حامیتن‌تن
دوپونت و دوپونط

دوپونت و دوپونط یا تامسون و تاپسون (به فرانسوی: Dupond et Dupont) (به انگلیسی: Thomson and Thompson) ( بعضی ترجمه‌های فارسی با نام دوپون و دوپونه) دو شخصیت خیالی ماجراهای تن‌تن و میلو هستند. در این مجموعه، ایشان دو کارآگاه ناکارآمد اداره پلیس هستند که با تن‌تن، کاپیتان هادوک و پروفسور تورنسل آشنایی و دوستی دورادوری دارند. با وجودی که نام‌های خانوادگی متفاوتی دارند و ظاهراً با یکدیگر نسبت فامیلی ندارند، ظاهری مشابه مانند برادران دوقلو دارند و اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. تنها راه شناخت دوپونت و دوپونط از روی تاب سبیلشان هست. دست کم در دو جلد از داستان‌های تن‌تن از این دو نفر به عنوان دوقلو و برادر یاد می‌شود. [نیازمند منبع]

هرژه در ابتدا اسم خاصی برای دوپونت‌ها انتخاب نکرده بود و در عوض با شماره آن‌ها را معرفی می‌کرد به این صورت که شماره یکی شان X-33 و دیگری X-33A بود. البته در نسخه سیاه و سفید ماجراهای تن‌تن که ابتدا در یک روزنامه بلژیکی چاپ می‌شد بدین گونه‌است. اما اولین حضور دوپونت‌ها به صورت فعلی در سیگارهای فرعون، یعنی چهارمین داستان از مجموعه کتابهای تن‌تن بوده و از آن به بعد تقریباً در تمام داستان‌های تن‌تن، به جز تن‌تن در تبت و پرواز شماره ۷۱۴ حضور داشتند.ولی به صورت غیر رسمی در اولین تصویر کتاب تن‌تن در کنگو (نسخه رنگی) ما شاهد گفت و گو دوپونت و دوپنط بودیم.

دوپونت‌های کارآگاه همیشه در قضاوت هایشان دچار اشتباه می‌شوند و این باعث پدید آمدن طنز در مجموعه داستان‌های تن‌تن می‌شود.

در نسخه انگلیسی تن‌تن و برخی از ترجمه‌های فارسی (که از روی نسخه انگلیسی انجام شده)، از این دو کارآگاه با اسامی تامسون و تامپسون نام برده شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]