پروفسور تورنسل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(پروفسور كلكولس) Professor Calculus
Professor Calculus.png
پروفسور تورنسل، اثر هرژه
اطلاعات نشرشده
ناشرCasterman (بلژیک)
اولین حضورگنج‌های راکهام (۱۹۴۴)
ماجراهای تن‌تن و میلو
پدیدآورنده‌هاهرژه
اطلاعات در داستان
نام کاملProfessor Cuthbert Calculus
همراه‌هافهرست شخصیت‌های ماجراهای تن‌تن
شخصیت‌های پشتیبانتن‌تن
پروفسور تورنسُل

پروفسور تریفون تورنُسِل شخصیتی نابغه و در عین حال گیج در ماجراهای تن‌تن و میلو است. او دوست مشترک تن‌تن و کاپیتان هادوک است. وی دانشمند و مخترع خارق‌العاده‌ای است که به نوعی دچار کم شنوایی و همین‌طور دچار حواس‌پرتی است. در طول ماجراهای تن‌تن، مشکل شنوایی پروفسور تورنسل طنز زیادی را به وجود می‌آورد. نام پروفسور تورنسل از یک نوع گل آفتابگردان گرفته شده‌است.او اغلب یک آونگ در دست دارد.

پروفسور تورنسل همچنین شخصیتی انسان‌دوست دارد و به میلو سگ تن‌تن نیز همیشه محبت می‌کند. پروفسور تورنسل اختراعات فراوانی کرده‌است که اختراعاتش داستان‌های مهیجی در ماجراهای تن‌تن پدید می‌آورد. داستان‌های گنج‌های راکام، سرزمین طلای سیاه، روی ماه قدم گذاشتیم، ماجرای تورنسل و تن‌تن و پیکاروها به نوعی وابسته به اختراعات پروفسور است.

ظهور پروفسور تورنسل در ماجراهای تن‌تن و میلو[ویرایش]

پروفسور تورنسل از قسمت دوازدهم داستان‌های تن‌تن و میلو یعنی گنجهای راکهام ظاهر می‌شود و تا قسمت بیست و چهارم و آخر، تن‌تن و هنر الفبا حضور دارد.

شخصیت[ویرایش]

او یک دانشمند نابغه است که بعد از مدتی وارد داستان می‌شود و دوست تن‌تن و کاپیتان هادوک می‌شود.

تاثیر اختراعات وی بر داستان[ویرایش]

یکی از اختراعات وی که در تن تن و پیکارو ها ذکر شده نوعی قرص است که در صورت مصرف موجب پرهیز از نوشیدن یا خوردن خوراکی هایی که مضر هستند میشود،اولین فردی که پروفسور قرص ها را بر وی آزمایش می کند، کاپیتان هادوک است به همین دلیل است که وی در کل داستان وقتی که نوشیدنی مورد علاقه اش را مینوشد سرفه می کند و نمی‌تواند مثل سابق آن را بنوشد و از آن لذت ببرد.در انتهای داستان تن تن و پیکارو ها پروفسور دوباره تصمیم به آزمایش قرص ها میکند و آن ها را به سربازان های ژنرال ژنرال آلکازار، رقیب ژنرال تاپیوکا می دهد که مصرف نوشیدنی را قطع کنند که منجر به کودتای موفقیت آمیز آنها علیه ژنرال تاپیوکا میشود و آلکازار حاکم میشود.

اقتباس از اگوست پیکار[ویرایش]

اگوست پیکارد فیزیکدان، مخترع و مکتشف سوئیسی در سال ۱۹۳۲

شخصیت تورنسل به‌طور واضح، از اگوست پیکار فیزیکدان، مخترع و مکتشف سوئیسی اقتباس شده‌است. اشتباه کاستافیوره در کتاب «جواهرات کاستافیوره» که تورنسل را به عنوان قهرمان پرواز با بالن شناسایی می‌کند، اشارهٔ غیر مستقیم هرژه به این مسئله است. هر چند که وی چندین بار انگیزهٔ خود از خلق تورنسل را، صراحتاً اینگونه توصیف کرده است:«هدف من خلق یک پیکارد کوچک بود. وگرنه مجبور می‌شدم کادر فریم‌های کتابم را بزرگ‌تر کنم!»

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]