پروفسور تورنسل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
(پروفسور كلكولس) Professor Calculus
Professor Calculus.png
پروفسور تورنسل، اثر هرژه
اطلاعات نشر شده
ناشرCasterman (بلژیک)
اولین زمان ایفای نقشگنج‌های راکهام (۱۹۴۴)
ماجراهای تن‌تن و میلو
ساخته شده توسطهرژه
اطلاعات موجود در داستان
نام کاملProfessor Cuthbert Calculus
همراهانفهرست شخصیت‌های ماجراهای تن‌تن
شخصیت‌های حامیتن‌تن
پروفسور تورنسُل

پروفسور تریفون تورنُسِل شخصیتی نابغه و در عین حال گیج در ماجراهای تن‌تن و میلو است. او دوست مشترک تن‌تن و کاپیتان هادوک است. وی دانشمند و مخترع خارق‌العاده‌ای است که به نوعی دچار کم شنوایی و همین‌طور دچار حواس‌پرتی است. در طول ماجراهای تن‌تن، مشکل شنوایی پروفسور تورنسل طنز زیادی را به وجود می‌آورد. نام پروفسور تورنسل از یک نوع گل آفتابگردان گرفته شده‌است.او همیشه یک آونگ در دست دارد.

پروفسور تورنسل همچنین شخصیتی انسان‌دوست دارد و به میلو سگ تن‌تن نیز همیشه محبت می‌کند. پروفسور تورنسل اختراعات فراوانی کرده‌است که اختراعاتش داستان‌های مهیجی در ماجراهای تن‌تن پدید می‌آورد. داستان‌های گنج‌های راکام، سرزمین طلای سیاه، روی ماه قدم گذاشتیم، ماجرای تورنسل و تن‌تن و پیکاروها به نوعی وابسته به اختراعات پروفسور است.

ظهور تورنسل[ویرایش]

پروفسور از قسمت دوازدهم داستان‌های تن‌تن و میلو یعنی گنجهای راکهام ظاهر می‌شود و تا قسمت بیست و چهارم و آخر، تن‌تن و هنر الفبا حضور دارد.

شخصیت[ویرایش]

او یک دانشمند نابغه است که بعد از مدتی وارد داستان می‌شود و دوست تن‌تن و کاپیتان هادوک می‌شود.

اقتباس از اگوست پیکار[ویرایش]

اگوست پیکارد فیزیکدان، مخترع و مکتشف سوئیسی در سال ۱۹۳۲

شخصیت تورنسل به‌طور واضح، از اگوست پیکار فیزیکدان، مخترع و مکتشف سوئیسی اقتباس شده‌است. اشتباه کاستافیوره در کتاب «جواهرات کاستافیوره» که تورنسل را به عنوان قهرمان پرواز با بالن شناسایی می‌کند، اشارهٔ غیر مستقیم هرژه به این مسئله است. هر چند که وی چندین بار انگیزهٔ خود از خلق تورنسل را، صراحتاً «اینگونه توصیف کرده است:» هدف من خلق یک پیکارد کوچک بود. وگرنه مجبور می‌شدم کادر فریم‌های کتابم را بزرگ‌تر کنم!"

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]