زردپی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از تاندون)
پرش به: ناوبری، جستجو
تاندون
Achilles-tendon.jpg
یک تاندون در پای انسان.تاندون آشیل.
Tendon - add - high mag.jpg
عکاسی ریزنگاری of a piece of تاندون. H&E stain.
جزئیات
لاتین tendo
شناسه‌ها
Code TH H3.03.00.0.00020
دورلندز
/السویر
Tendon
اف‌ام‌اِی 9721
واژگان کالبدشناسی

تاندون(به انگلیسی: Tendon) یا زردپی از بافت‌های فیبر مانند است که عضله را به استخوان متصل می‌کند و توانایی مقاومت دربرابر کشش را دارا است. تاندونها مانند رباطها از کلاژن ساخته شده‌اند و تفاوت آنها در این است که رباط استخوانی را به استخوان دیگر متصل می‌کند.

تاندونهای اندام فوقانی[ویرایش]

هر انگشت دو تاندون خم کننده یا فلکسور Flexor دارد. یکی تاندون خم کننده عمقی است که به سطح ولار استخوان بند انتهایی انگشت متصل می‌شود و وظیفه آن خم کردن بند انتهایی روی بند وسط یا به زبان دیگر خم کردن مفصل اینترفالانژیال دیستال است. عضله این تاندون در ناحیه ساعد قرار گرفته است. تاندون دیگر خم کننده یا فلکسور سطحی انگشت است که به سطح ولار استخوان بند میانی انگشت متصل می‌شود و وظیفه آن خم کردن بند وسط روی بند پرگزیمال یا به زبان دیگر خم کردن مفصل اینترفالانژیال پرگزیمال است. عضله این تاندون نیز در ناحیه ساعد قرار گرفته است.

در سطح دورسال انگشتان دست تاندون اکستانسور یا بازکننده انگشت وجود دارد که وظیفه آن بازکردن و در حالت مستقیم نگه داشتن بندهای انگشتان است. عضلات این تاندون‌ها هم در ناحیه ساعد قرار دارد. تاندون‌های اکستانسور یا بازکننده از پشت مچ دست و پشت متاکارپ‌ها عبور کرده و به انگشتان دست می‌رسند. هر انگشت یک تاندون اکستانسور دارد بجز شست، انگشت سبابه و گاهی انگشت کوچک که دو تاندون اکستانسور دارند. هر تاندون اکستانسور هم به بند وسطی و هم به بند دیستال یا انتهایی انگشت متصل می‌شود. تاندون اکستانسور هر انگشت در سطح پشتی فالانکس پروگزیمال با بند پرگزیمال، پهن شده و تمام سطح پشتی استخوان را فرا می‌گیرد به همین خاطر در این ناحیه به آن کلاه اکستانسور یا Extensor hood می‌گویند. تاندون‌های اکستانسور انگشتان در حین عبور از سطح پشتی متاکارپ‌ها با یکدیگر اتصالاتی برقرار می‌کنند که در شکل بالا دیده می‌شود. تاندون‌های فلکسور هر انگشت در حین عبور از روی استخوان، از زیر تونل‌هایی از بافت محکمی مانند رباط عبور می‌کنند. به این تونل‌ها پولی Pulley می‌گویند. وظیفه پولی‌ها اینست که تاندون‌های فلکسور را در نزدیک استخوان و مفصل نگه داشته و مانع از دور شدن آنها از استخوان و مفصل در هنگام خم شدن یا فلکشن انگشت می‌شوند. پولی‌های متعددی در سطح ولار یا قدامی هر انگشت وجود دارد که نامگذاری شده‌اند.

تاندون‌های فلکسور یا خم کننده انگشتان در حین عبور از سطح قدامی انگشت در درون لایه‌ای از بافت سینوویال قرار گرفته‌اند که به آن تنوسینوویوم Tenosinovium می‌گویند. وظیفه این لایه سینوویال اینست که با ترشح مایع سینوویال موجب تسهیل حرکت تاندون در زیر پولی و بر روی استخوان می‌شوند.

ساختار[ویرایش]

۷۰٪ ساختمان تاندون از آب است. ۸۶٪ وزن خشک تاندون از کلاژن تشکیل شده‌است، ۲٪ از الاستین ،۵–۱٪ از پروتئوگلیکان و ۰٫۲٪ از اجزای غیر ارگانیک مانند مس، منگنز و کلسیم.

عملکرد[ویرایش]

در گذشته فرض براین بود که تاندون‌ها تنها مکانیسمی هستند که عضلات را به استخوان‌ها وصل کرده و در نتیجه نقش انتقال نیرو را ایفا می‌کنند. به علاوه اینکه از طریق این اتصال، تاندون‌ها می‌توانند به صورت منفعلانه نیروها را در طی حرکت تغییر داده و در نتیجه بدون انجام کار اضافه به افزایش پایداری حرکت کمک کنند. با این حال، در طی دو دهه گذشته، تحقیقات زیادی بر روی خواص الاستیک برخی از تاندون‌ها و قابلیت عملکرد آن‌ها به عنوان فنر تمرکز یافته است. باید در نظر داشت که تاندون‌ها لزوماً عملکرد مشابه از خود نشان نمی‌دهند. بعضی‌ها عمدتاً مسئول تنظیم موقعیت هستند، مانند انگشتان دست در هنگام نوشتن (تاندون موضعی) و بعضی اثر فنر مانند از خود نشان داده و باعث بهبود مصرف انرژی در راه رفتن می‌شوند (تاندون ذخیره‌سازی انرژی).[۱] تاندون‌های ذخیره ساز انرژی می‌توانند با راندمان بالایی انرژی را ذخیره کرده و سپس آزاد کنند. برای مثال، در طی یک قدم انسان، تاندون‌های آشیل همراه با حرکت مفصل مچ پا کشیده می‌شوند. در قسمت پایانی هر قدم، زمانی که کف پا خم می‌شود (انگشتان پا در جهت پایین قرار می‌گیرند)، این انرژی ذخیره شده آزاد می‌گردد. این مکانیزم سود دیگری هم دارد. از آنجا که در طی این حرکت تاندون کشیده می‌شود، عضله نیاز به تغییر طول کمتر و حتی عدم تغییر طول خواهد داشت و در نتیجه قادر است نیروی بیشتری از خود تولید کند.

منابع[ویرایش]

  1. Thorpe C.T. , Birch H.L. , Clegg P.D. , Screen H.R.C. (2013) The role of the non-collagenousmatrix in tendon function. Int J ExpPathol. 94;4: 248-59.

ویکی‌پدیای انگلیسی