ایکاپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ایکاپ
نوعسرمایه‌گذاری مشترک
بنا نهاده۲۰۱۶ (میلادی)/۱۳۹۵ (خورشیدی)
بنیانگذارانپژو، ایران خودرو
دفتر مرکزیایران تهران، ایران
مدیر عامل اجرایی[[اشکان فربد][۱]
محصولاتخودروی سواری
مالکایران خودرو۵۰٪، پژو سیتروئن۵۰٪
وبگاه

شرکت ایکاپ،[۲] یک شرکت سرمایه‌گذاری مشترک با سهم ۵۰٪ ایران خودرو و ۵۰٪ پژو می‌باشد[۳] که در سال ۱۳۹۵ با امضای قرارداد بین ایران خودرو و پژو در تهران افتتاح شد. هدف از ایجاد این شرکت، تولید محصولات جدید پژو در ایران و صادرات به خاورمیانه و در نهایت ایجاد هاب تولید محصولات پژو در غرب آسیا می‌باشد. البته از اردیبهشت ۱۳۹۷ همکاری بین ایکاپ و پژو به دلیل تحریم‌های اقتصادی به حالت تعلیق درآمده و عملاً شرکت پژو سیتروئن اجازه فعالیت در ایران را در دوره تحریم‌ها ندارد. محصولات تولیدی این شرکت در فاز اول، پژو ۲۰۰۸، پژو ۲۰۸ و پژو ۳۰۱ می‌باشد. مدیران عامل شرکت به ترتیب مرحوم مراد مجلسی و محمدرضا معتمد بوده‌اند و در حال حاضر نیز محمد حق پناهی بعنوان مدیر عامل و عضو موظف هیئت مدیره می‌باشد.[۴][۵][۶][۷][۸]

منابع[ویرایش]

  1. دومین-مدیرعامل-شرکت-مشترک-ایران-خودرو-و-پژو-انتخاب-شد
  2. «رونمایی از لوگوی ایکاپ در نشست مدیران ایران خودرو و پژو سیتروئن». پایگاه اطلاع‌رسانی ایران خودرو (ikcopress.ir). ۱۴ مهر ۱۳۹۵. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۶.
  3. «واریز سهم ایران خودرو و پژو به حساب "ایکاپ"». پایگاه اطلاع‌رسانی ایران خودرو (ikcopress.ir). ۳۰ تیر ۱۳۹۵. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۶.
  4. «دومین مدیرعامل شرکت مشترک ایران خودرو و پژو انتخاب شد». web.archive.org. ۲۰۱۷-۰۴-۱۹. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ آوریل ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۱۱.
  5. «عرضه اولین محصول «ایکاپ» در اسفند ماه 95». پایگاه اطلاع‌رسانی ایران خودرو (ikcopress.ir). ۱۹ مرداد ۱۳۹۵. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ اکتبر ۲۰۱۶.
  6. https://web.archive.org/web/20161019142527/http://www.zoomit.ir/2016/6/21/132293/ikap-peugeot-irankhodro-company/. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۶. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  7. http://boursepress.ir/news/31102/شرکت-مشترک-ایران-خودرو-پژو-رسماً-و-با-۱۷-قرارداد-فرعی-آغاز-بکار-کرد. دریافت‌شده در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۶. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)[پیوند مرده]
  8. «بازتاب آغاز فعالیت "ایکاپ" / بازگشت فرانسه به بزرگ‌ترین بازار خودرو غرب آسیا». web.archive.org. ۲۰۱۶-۰۹-۰۶. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ سپتامبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۱۱.

بومی سازی[ویرایش]

ایران خودرو و پی‌اس‌ای پس از برجام تحت شرکت ایکاپ قصد تولید مشترک پژو ۳۰۱، پژو ۲۰۸، پژو ۵۰۸ و پژو ۲۰۰۸ را داشتند. پس از بازگشت تحریم‌ها توسط آمریکا، پژو از ایران خارج شد و شرکت ایکاپ به تعلیق درآمد. در نتیجه ایرانخودرو تصمیم گرفت با الگو گرفتن ازخودرو پژو۳۰۱ پروژه K132 را شروع و خودرو تارا بسازد