زاگرس خودرو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زاگرس خودرو
صنعتصنعت خودروسازی
بنا نهاده۱۹۹۶
دفتر مرکزیتهران، ایران
محصولاتخودرو
تعداد کارکنان۲۰۰۰

زاگرس خودرو یکی از شرکت‌ها و کارخانه‌های خودروسازی در ایران بود که در زمینه مونتاژ خودرو فعالیت داشت. کارخانه زاگرس خودرو دربروجرد و۲۰ کیلومتری جاده ملایر قرار گرفته‌است[۱] و از سال ۱۳۷۵ شروع به فعالیت کرد. این شرکت با کارخانجات خودروسازی پروتون مالزی قرارداد دارد و خودروهایی با نام پروتون تولید می‌کرد.

زاگرس خودرو با ظرفیت اسمی پنجاه هزار خودرو در سال طراحی شد اما برای مدت طولانی تنها پنج هزار دستگاه خودرو در سال تولید می‌کرد.

نخستین محصول این شرکت که با همکاری شرکت پروتون مالزی تولید شده پروتون ویرا است که در اصل همان میتسوبیشی لنسر می‌باشد. این محصول نخستین بار در سال ۱۳۸۱ روانه بازار شده‌است. این کارخانه خودروهای زیر را تولید می‌کرد:

این کارخانه در آذرماه سال ۹۱ به دلیل مشکلات مالی تعطیل شد و بیش از چهارصد کارگر آن بیکار شدند.

این کارخانه مجدداً در سال ۹۲ شروع به کار کرده‌است و خودروهای پیکاپ پارس خودرو (ریچ) و در سال ۹۳ مصادف با دهه فجر خودرو mvm 530 را نیز تولید می‌نماید؛ و همچنین در سال ۹۴ با رنگ آمیزی پراید، رنگ و مونتا‍ژ ام‌وی‌ام ۵۳۰ و همچنین تولید بایک همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این کارخانه در خردادماه سال ۱۳۹۶ به شرکت عظیم خودرو واگذار شد و نام آن به «عظیم خودرو بروجرد» تغییر یافت.[۲]

عظیم خودرو بروجرد در حال حاضر خودروهای فوتون ساوانا و هن‌تنگ x7 و هن‌تنگ x5 را مونتاژ می‌کند.

منابع

پیوند به بیرون