پلاک وسایل نقلیه در ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پلاک کلیه وسایل نقلیه در ایران پس از سال ۱۳۸۳ به شکل استاندارد اروپایی (۲۰٫۵ اینچ طول و ۴٫۵ اینچ عرض یا ۵۲۱ در ۱۱۱٫۵ ن میلی‌متر) درآمد.

تاریخچه شماره‌گذاری در ایران[ویرایش]

خودروی با پلاک قدیمی ملایر

در دوران صدارت وثوق الدوله (۱۲۹۸) به درشکه‌ها و گاری‌ها پلاک‌هایی چسبانده شد و هر یک از آن‌ها دارای شماره‌ای شدند. در آن زمان متولی این کار اداره بلدیه (شهرداری) بود. تعویض و نصب پلاک بر روی خودروها در ایران قدمتی طولانی دارد، سابقه اولین خودرو پلاک شده در کشور، به سال ۱۳۰۵ همگام با ورود نخستین خودرو به کشور برمی‌گردد. در سال ۱۳۰۵ که ابتدائی‌ترین خودروها وارد کشور شدند هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که امروز با تعدد خودرو مواجه شویم. در آن روزگارها قوانینی که شامل ۳۲بند بود برای شماره‌گذاری خودروها وضع شد که البته این قوانین سه سال بعد از ورود اولین خودروها به کشور یعنی در سال ۱۳۰۸ تنظیم شد. در آن سال، خودروها صاحب پنج پلاک شدند؛ نام کارخانه، آدرس مالک، نمره عقب، نمره جلو و پلاک مالیات.

تصویب قوانین به همین‌جا ختم نشد؛ حدود ۱۳۰۸ وقتی تعداد اتومبیل سوارهای شخصی شهر به ۱۵۲۲ نفر رسید، قوانین مربوطه نیز تغییر کرد و پلاک‌ها متشکل از نام شهر و حدود چهار عدد که در بالای نام شهر قرار داشت، شدند.

در گذشته در پلاک خودروها پنج رقم و نام شهری که خودرو در آن پلاک شده بود دیده می‌شد یا به همراه شماره پلاک و نام شهر عددی دیگر در آن درج می‌شد.

با افزایش خودرو در کشور، تصمیمی اتخاذ شد تا یکی از حروف الفبای فارسی نیز به نام شهرها افزوده شود و سپس نوبت به پلاک‌هایی رسید که نام شهر با عدد دو رقمی ترکیب و پلاک‌های جدیدی بر روی خودروها نصب شد. در دهه هفتاد، خودروها دیگر از آن شکل و شمایل قدیمی خارج شده و پلاک‌ها نیز لیزری شده بود. در سال ۱۳۷۸ با آمدن پلاک‌های لیزری، مسئولین تصمیم گرفتند که باید همه پلاک‌های خودروها یکسان شوند و این نوع پلاک روی همه خودروها نصب شود. طرح تعویض پلاک در سطح کشور آغاز شد. در این طرح مالکان خودرو، موظف به دریافت برچسب تعویض پلاک شدند و بابت آن برچسب‌ها نیز در آن روزگار مبلغی از آن‌ها گرفته شد.

در دهه هشتاد، نوبت به پلاک‌های ملی رسید که هم دارای ابعاد و طرحی جدید بود و هم در نوع شماره‌گذاری و چیدمان اعداد و حروف در کنار یکدیگر بدیع به نظر می‌رسید.

مشکلات تعویض پلاک به گونه‌ای بود که در سال۸۳، میان نیروی انتظامی و دیوان عدالت اداری اختلاف نظرهایی به وجود آمد که این اختلافات موجود موجب سرگردانی و بلاتکلیفی مردم شد.

در همین خصوص، خزانه دار شورای شهر تهران در یکصد و یازدهمین جلسه علنی شورای شهر، با اشاره به ۷۰۰ هزار خودروی پلاک شده طی سال‌های ۸۰ تا۸۳ از دیوان عدالت اداری درخواست کرد که «اگر مصوبه دیوان عدالت اداری (غیرقانونی بودن عدم ثبت تعویض پلاک‌ها در دفاتر ثبت) وجاهت قانونی دارد سایر مسئولان هم باید آن را برای رهایی مردم از سرگردانی بپذیرند و اجرا کنند.»

این مشکلات همچنان تا سال۸۷ ادامه داشت تا اینکه رئیس مرکز شماره‌گذاری راهنمایی و رانندگی اعلام کرد که حدود یک میلیون پلاک قدیمی وجود دارد که هنوز به پلاک کشوری تبدیل نشده‌اند و پانصد هزار زوج پلاک مربوط به سال‌های دهه ۴۰ و اوائل ۵۰ است که در حال حاضر وجود خارجی ندارند و از بین رفته‌اند.

در دهه هشتاد؛ در پلاک‌های جدید کدهای دو رقمی که در سمت راست این پلاک‌ها بود، معرف محل سکونت و آدرس شهر و منطقه‌ای بود که مالک خودرو در زمان خرید خودرو به اداره شماره‌گذاری اعلام کرده بودند.

تفاوت فاحش و اصلی و شاید دلیلی که باعث نصب این نوع پلاک بر خودروها شد، در این بود که این پلاک به خودرو تعلق نداشت و متعلق به مالک خودرو بود و با انتقال خودرو به شخصی دیگر پلاک انتقال نمی‌یافت و پلاک تنها به شخص تعلق داشت و با تغییر وسیله نقلیه، شخص همواره از پلاک ثابتی استفاده می‌کند.

پلاک با طرح جدید تا حدود بیش از ۶۱ میلیون خودرو شخصی را می‌تواند تحت پوشش قرار دهد و تعداد خودرو در اسفند ۱۳۹۲ توسط مرکز پژوهش‌های مجلس ۱۵٫۱ میلیون عدد اعلام شد.

انواع پلاک‌ها (۱۳۸۴ به بعد)[ویرایش]

پلاک‌های خودروهای ایرانی دارای یازده نوع کلی هستند که در چهار رنگ صادر می‌شوند.

انواع پلاک‌ها شامل موارد زیر است:

خودروهای شخصی، تاکسی‌ها، خودروهای عمومی، خودروهای دولتی، خوروهای معلولین، خودروهای ترانزیت، خودروهای کشاورزی، خودروهای تشریفات، خودروهای پلیس، خودروهای کلاسیک (تاریخی)، موتورسیکلت‌ها و خودروهای مناطق آزاد تجاری-صنعتی

شماره‌گذاری خودروها نیز به صورتی است که می‌توان از شماره پلاک آن‌ها به اطلاعاتی مانند استان صادرکننده پلاک، تاریخ صدور پلاک و … پی برد.

خودروهای شخصی[ویرایش]

پلاک‌های ملی شخصی همان طوری‌که از اسمشان مشخص است برای افراد حقیقی صادر می‌شود، این پلاک‌ها به شکل مستطیل می‌باشند و از چپ به راست خوانده می‌شوند و از چپ به راست به ترتیب شامل دو عدد، یک حرف، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که نشانه منطقه می‌باشد وجود دارد. حرف موجود در پلاک نشان دهنده منطقه می‌باشد (به عنوان مثال در ایلام عدد ۹۸ نشان دهنده شهرستان‌های ایلام است که وقتی حرف ل در پلاک باشد به معنی شهرستان سیروان است و حرف ط به معنی شهرستان بدره می‌باشد) و تفاوتش با عدد آخر پلاک در این است که عدد آخر پلاک ممکن است منطقه بزرگتری را نشان دهد در حالی که حروف مناطق دقیق تری را نشان می‌دهد.

پلاک‌های ملی شخصی با اعداد و حروف مشکی در یک پس زمینه سفید ساخته می‌شوند و که در سمت چپ آن‌ها در یک نوار آبی پرچم ایران و مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده‌است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده‌است.

پلاک‌های گذر موقت

پلاک گذر موقت

این پلاک برای خودروهایی طراحی شده‌است که از خارج از کشور به کشور وارد می‌شوند که برای آن‌ها مهلت محدودی مشخص شده‌است.

تاکسی‌ها[ویرایش]

پلاک ملی تاکسی‌ها فقط برای ناوگان تاکسی رانی در ایران صادر می‌شود و به شکل مستطیل می‌باشد، از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست به ترتیب شامل دو عدد، یک حرف ت که در بالای آن به لاتین نوشته شده‌است TAXI (تاکسی)، سه عدد و در آخر در یک مربع کد منطقه صدور پلاک نوشته شده‌است. کد منطقه صدور پلاک در واقع محل انجام وظیفه تاکسی را مشخص می‌کند. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ و به همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده‌است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده‌است.

خودروهای عمومی[ویرایش]

پلاک ملی خودروهای عمومی، پلاکی است که به خودروهای حمل و نقل عمومی مانند تریلی‌ها، وانت بارها، اتوبوس و مینی بوس‌ها و… تعلق دارد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ع به معنی عمومی، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ و به همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده‌است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده‌است.

خودروهای دولتی[ویرایش]

Pelak melie dolati.png

این پلاک مخصوص خودروهای دولتی اعم از سواری، اتوبوس، مینی بوس، کامیون و … می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل بوده و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف الفـ، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید رنگ بوده که بر روی یک پس زمینه قرمز چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ و به همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده‌است.

پلاک ویژه معلولین و جانبازان[ویرایش]

Pelak melie malulin.png

این پلاک ویژه معلولین و جانبازان طراحی شده‌است. دلیل طراحی این پلاک برای این بوده‌است تا در صورت پارک در محل پارک ویژه معلولین و جانبازان قابل تشخیص باشند و همچنین برای دادن سهمیه بنزین درمان نیز این خودروها ساماندهی شوند. این پلاک کاملاً شبیه به پلاک ملی شخصی صادر می‌شود و تنها تفاوتش در این است که در پلاک‌های شخصی یک حرف در بین اعداد وجود دارد در صورتی که در این پلاک به جای حرف، آرم ویژه معلولین و جانبازان قرار دارد.

این پلاک به شکل مستطیل بوده و از چپ به راست خوانده می‌شود و به ترتیب شامل دو عدد، آرم معلولین و جانبازان، سه عدد و در آخر دو عدد در یک مربع که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ و به همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده‌است.

پلاک ترانزیت بین‌المللی[ویرایش]

پلاک ترانزیت به منظور شناسایی وسیله نقلیه به صورت بین‌المللی صادر و تحویل می‌گردد. پلاکهای قدیم کانون جهانگردی با پیشوند سه حرفی TEH و پنج کاراکتر عددی به رنگ سبز در زمینه سفید و پیشوند سه حرفی THR و پنج کاراکتر عددی مشکی در زمینه زرد و پلاکهای دو حرفی IR و پنج کاراکتر عددی به رنگ مشکی در زمینه زرد رنگ معتبر و قابل استفاده بودند پلاکهای ترانزیت برای هر وسیله نقلیه فقط یک بار صادر می‌شوند که مختص همان خودرو بوده و اعتبار آن‌ها تا پایان عمر وسیله نقلیه می‌باشد.

معاونت صدور اسناد و مدارک بین‌المللی اقدام به ارائه پلاک ترانزیت بین‌المللی طرح جدید (عکس) نموده‌است این پلاک از تاریخ ۱۳۸۹/۶/۲۰ در برخی از نمایندگی‌های کانون جهانگردی ارائه می‌شود. از تاریخ ۱۳۸۹/۷/۳ هیچگونه خدماتی به دارندگان پلاک‌های مدل TEH و THR داده نمی‌شود.

همچنین از تاریخ ۱۳۹۱/۵/۱ هیچگونه خدماتی به پلاک‌های مدل IR داده نمی‌شود.

پلاک ترانزیت کنونی شبیه به پلاک ملی خودروهای ایران ساخته می‌شود با این تفاوت که به صورت لاتین نوشته می‌شود. این پلاک‌ها از چپ به راست خوانده می‌شود که به ترتیب شامل دو عدد یک حرف و سه عدد و در آخر در یک پس زمینه آبی رنگ دو عدد دیگر نوشته می‌شود. در سمت چپ این پلاک در یک نوار آبی رنگ آرم کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران که در بالای آن به لاتین ایران (IRAN) نوشته شده‌است چاپ می‌شود. در زیر پلاک در یک پس زمینه آبی عبارت Touring & Automobile Club of Islamic Republic of Iran به معنی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده‌است.

پلاک ویژه خودروهای کشاورزی[ویرایش]

پلاک ملی خودروهای عمومی

این پلاک به خودروهای کشاورزی مانند تراکتور تعلق دارد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ک به معنی کشاورزی، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ و به همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده‌است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده‌است.

پلاک خودروهای تشریفات[ویرایش]

Pelak melie tashrifat.png

این پلاک مخصوص خودروهای تشریفات دولتی می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل بوده و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل عبارت تشریفات در قسمت بالا و در قسمت زیرین آن به لاتین عبارتPROTOCOL (به معنی تشریفات) نوشته شده و در سمت راست پلاک یک عدد چهار رقمی می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید رنگ بوده که بر روی یک پس زمینه قرمز چاپ می‌شود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده‌است.

پلاک خودروهای پلیس (ناجا)[ویرایش]

Pelak melie polis.png

این پلاک ویژه خودروهای پلیس (ناجا) می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف پ به معنی پلیس، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید بوده و بر روی یک پس زمینه سبز رنگ چاپ می‌شود. در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده‌است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده‌است.

پلاک خودروهای تاریخی[ویرایش]

Pelak melie tarikhi.png

پلاک خودروهای تاریخی ایران پلاکی است که به خودروهای قدیمی که عبارت اند از:

خودروهای نفیس: خودروهایی که بیش از ۵۰ سال از تولید آن گذشته باشد.

خودروهای قدیمی: خودروهایی که بیش از ۲۵ سال از تولید آن گذشته باشد و از لحاظ طراحی و مهندسی ساخت یا کاربردی بی‌نظیر باشد.

خودروهای ویژه: خودروهایی که دارای بعد فرهنگی باشد.

این پلاک به شکل مستطیل بوده و برخلاف سایر پلاک‌های مورد استفاده اندازه آن به صورت استاندارد آمریکایی (پلاک‌های استاندارد آمریکایی دارای۱۲ اینچ طول و ۶ اینچ عرض هستند) می‌باشد؛ و به سه قسمت مستطیلی تقسیم می‌شود که در مستطیل سمت راست بالا عبارت تاریخی ذکر شده، در سمت راست پایین شماره پلاک قید شده و در سمت چپ پلاک در یک نوار آبی رنگ پرچم ایران در بالا که زیر آن عبارت I.R.IRAN نوشته شده و در قسمت پایین همین نوار عکسی از مکانی تاریخی زده شده‌است.

پلاک سیاسی[ویرایش]

Pelak melie siasi.png

پلاک سیاسی مخصوص خودروهای سفارت‌ها می‌باشد و فقط کارکنان شاغل در سفارت می‌توانند از این خودروها استفاده کنند. صاحبان این خودروها بدون عوارض واردات خودرو می‌توانند خودرو خود را وارد کنند.[نیازمند منبع]

پلاک موتورسیکلت‌ها[ویرایش]

Pelak melie motor.png

این نوع پلاک ویژه موتورسیکلت‌ها می‌باشد که فقط در قسمت عقب وسیله نقلیه نصب می‌شود و این پلاک به صورت مستطیل بوده و اندازه آن مطابق با استاندارد پلاک‌های موتورسیکلت در اروپا می‌باشد.

پلاک یک خودرو در شیراز

در نمونه‌های بالا، ۱۱ کد منطقه است. کد منطقه بستگی به استانی دارد که خریدار خودرو در آن زندگی می‌کند.

حروف مورد استفاده[ویرایش]

حرف ویژه خودروهای حرف ویزه خودروهای حرف ویژه خودروهای
الف ادارات و نهادهای دولتی س سواری‌های شخصی ل سواری‌های شخصی
ب سواری‌های شخصی ش ارتش جمهوری اسلامی ایران م سواری‌های شخصی
پ پلیس و نیروهای انتظامی ص سواری‌های شخصی ن سواری‌های شخصی
ت تاکسی ط سواری‌های شخصی و سواری‌های شخصی
ث سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ع عمومی (اتوبوس، مینی‌بوس، کامیون، کامیونت) ه سواری‌های شخصی
ج سواری‌های شخصی ف فرماندهی ستاد کل نیروهای مسلح ی سواری‌های شخصی
د سواری‌های شخصی ق سواری‌های شخصی D دیپلمات‌های سفارتخانه‌ها
ز وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ک کشاورزی S سرویس‌های سفارتخانه‌ها
ژ معلولین و جانبازان (نماد آن درج شده‌است) گ گذر موقت

کدهای منطقه مربوط به شهرستان‌ها[ویرایش]

کدهای منطقه استانی
استان کد استان کد
استان تهران ۱۱، ۲۲، ۳۳، ۴۴، ۵۵، ۶۶، ۷۷، ۸۸، ۹۹، ۱۰، ۷۸، ۲۱، ۳۸
استان خراسان رضوی ۱۲، ۳۲، ۴۲، ۳۶، ۷۴ استان مازندران ۶۲، ۷۲، ۸۲، ۹۲
استان اصفهان ۱۳، ۲۳، ۴۳، ۵۳، ۶۷ استان فارس ۶۳، ۷۳، ۸۳، ۹۳
استان خوزستان ۱۴، ۲۴، ۳۴ استان یزد ۵۴، ۶۴
استان آذربایجان شرقی ۱۵، ۲۵، ۳۵ استان کرمان ۴۵، ۶۵، ۷۵
استان قم ۱۶ استان گیلان ۴۶، ۵۶، ۷۶
استان آذربایجان غربی ۱۷، ۲۷، ۳۷ استان مرکزی ۴۷، ۵۷
استان همدان ۱۸، ۲۸ استان بوشهر ۴۸، ۵۸
استان کرمانشاه ۱۹، ۲۹ استان گلستان ۵۹، ۶۹
استان لرستان ۳۱، ۴۱ استان کردستان ۵۱، ۶۱
استان چهارمحال و بختیاری ۷۱، ۸۱ استان اردبیل ۹۱
استان خراسان جنوبی ۳۲، ۵۲ استان خراسان شمالی ۳۲، ۴۲، ۲۶
استان هرمزگان ۸۴، ۹۴ استان ایلام ۹۸
استان سیستان و بلوچستان ۸۵، ۹۵ استان کهگیلویه و بویراحمد ۴۹
استان سمنان ۸۶، ۹۶ استان قزوین ۷۹، ۸۹
استان زنجان ۸۷، ۹۷ استان البرز ۶۸، ۷۸، ۲۱، ۳۸
پلاک موتورسیکلت: ۶۱۸، ۶۱۹، ۶۲۱، …، ۶۳۳، ۶۳۴ پلاک موتورسیکلت۴۹۸٬۴۹۹ پلاک موتورسیکلت۵۱۶٬۵۱۷ پلاک موتورسیکلت: ۶۳۷، ۶۳۸، ۶۳۹، ۶۴۱، ۶۴۲ پلاک موتورسیکلت: ۸۱۲، ۸۱۳، ۸۱۴، ۸۱۵، ۸۱۶ پلاک موتورسیکلت: ۵۷۸، ۵۷۹، ۵۸۱، ۵۸۲ پلاک موتور سیکلت: ۵۳۸، ۵۳۹، ۵۴۱ پلاک موتورسیکلت: ۷۹۱، ۷۹۲ پلاک موتور سیکلت: ۴۷۹، ۴۸۱، ۴۸۲
استان تهران
۱۱، ۲۲، ۳۳، ۴۴، ۵۵، ۶۶، ۷۷، ۸۸، ۹۹، ۱۰، ۷۸، ۲۱، ۳۸
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ تهران (۱۳۰ حرف) ۱۱، ۲۲، ۳۳، ۴۴، ۵۵، ۶۶، ۷۷، ۸۸، ۹۹، ۱۰
۲ اسلامشهر (۴ حرف) ۷۸ ب ی - ۲۱ ب - ۳۸ ق
۳ رباط‌کریم (۵ حرف) ۷۸ ج م
۲۱ ج ق
۳۸ ل
۷ فیروزکوه ۷۸ ق
۴ شهریار (۹ حرف) ۷۸ د هـ
۲۱ د ط ل هـ
۳۸ ج ط و
۸ پاکدشت (۲ حرف) ۷۸ ل
۲۱ ن
۵ ورامین (۴ حرف) ۷۸ س
۲۱ س م
۳۸ ص
۹ ری ۷۸ ن
۶ دماوند (۲ حرف) ۷۸ ص

۲۱ ی

۱۰ شمیرانات ۷۸ و
استان البرز
۶۸، ۷۸، ۲۱، ۳۸
ردیف شهرستان کد پلاک
۱ کرج (۲۱ حرف) ۶۸ ب ج د س ص ط ق ل م ن و هـ ی
۲۱ ص و
۳۸ ب د س م ن ه
۲ ساوجبلاغ
طالقان
۷۸ ط
۲۱ ص
استان خراسان رضوی
۱۲، ۳۲، ۴۲، ۳۶، ۷۴
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ مشهد (۲۹ حرف) ۱۲ ب ج د س ص ط ق ل م ن و هـ ی
۴۲ ج ق و هـ
۳۶ ب ج د س ص ط و هـ
۷۴ ب ص د س
۲ نیشابور (۳ حرف) ۳۲ ب ی - ۳۶ ل ۱۰ فریمان ۴۲ ب
۳ سبزوار (۳ حرف) ۳۲ ج - ۴۲ ن - ۳۶ م ۱۱ سرخس ۴۲ د
۴ تربت‌جام (۲ حرف) ۳۲ ص - ۳۶ ی ۱۲ درگز ۴۲ س
۵ قوچان (۲ حرف) ۳۲ ط - ۷۴ ج ۱۳ خواف ۴۲ ص
۶ گناباد ۳۲ ق ۱۴ چناران ۴۲ ط
۷ تربت‌حیدریه (۳ حرف) ۳۲ ل ن - ۳۶ ن ۱۵ بردسکن ۴۲ ل
۸ کاشمر (۲ حرف) ۳۲ م - ۳۶ ق ۱۶ رشتخوار ۴۲ م
۹ تایباد ۳۲ هـ ۱۷ کلات ۴۲ ی
استان مازندران
۶۲، ۷۲، ۸۲, ۹۲
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ ساری (۵ حرف) ۶۲ ب ج د س ص
۲ آمل (۴ حرف) ۷۲ ب
۸۲ د ق
٩٢ ب
۹ قائمشهر (۳ حرف) ۷۲ ل
۸۲ س ن
۳ بابل (۵ حرف) ۷۲ ج
۸۲ ج ص م
٩٢ ج
۱۰ بابلسر (۲ حرف) ۷۲ م
۸۲ ل
۴ تنکابن (۲ حرف) ۷۲ د - ۸۲ ط ۱۱ چالوس (٢ حرف) ۷۲ ن - ٨٢ و
۵ رامسر ۷۲ س ۱۲ محمودآباد ۷۲ و
۶ نوشهر (٢ حرف) ۷۲ ص - ٨٢ ی ۱۳ نکا ۷۲ هـ
۷ نور ۷۲ ط ۱۴ جویبار ۷۲ ی
۸ بهشهر (۲ حرف) ۷۲ ق - ۸۲ ه ۱۵ سوادکوه ۸۲ ب
استان اصفهان
۱۳، ۲۳، ۴۳، ۵۳، ۶۷
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ اصفهان (۲۴ حرف) ۱۳ ب ج د س ص ط ق ل م ن و هـ ی
۵۳ ب ج د س ص ق ل و
۶۷ ب ج د
۲ کاشان (۳ حرف) ۲۳ ب - ۴۳ و - ۵۳ هـ
۳ نجف‌آباد (۳ حرف) ۲۳ ج - ۴۳ م - ۵۳ ن ۱۲ فریدون‌شهر ۲۳ و
۴ شهرضا (۲ حرف) ۲۳ د - ۵۳ ط ۱۳ فلاورجان (۲ حرف) ۲۳ هـ - ۴۳ ی
۵ خمینی‌شهر (۳ حرف) ۲۳ س - ۴۳ ن - ۵۳ ی ۱۴ لنجان (۲ حرف) ۲۳ ی - ۴۳ هـ
۶ گلپایگان ۲۳ ص ۱۵ فریدن ۴۳ ب
۷ نطنز ۲۳ ط ۱۶ مبارکه (۲ حرف) ۴۳ ج ط
۸ اردستان ۲۳ ق ۱۷ شاهین‌شهر (۳ حرف) ۴۳ د ل - ۵۳ م
۹ خوانسار ۲۳ ل ۱۸ آران و بیدگل ۴۳ س
۱۰ نائین ۲۳ م ۱۹ تیران و کرون ۴۳ ص
۱۱ سمیرم ۲۳ ن ۲۰ دهاقان ۴۳ ق
استان فارس
۶۳، ۷۳، ۸۳، ۹۳
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ شیراز (۲۱ حرف) ۶۳ ب ج د س ص ط ق ل م ن و هـ ی
۹۳ ب ج د س ص ط ق م
۲ جهرم (۲ حرف) ۷۳ ب - ۸۳ هـ
۳ لارستان (۳ حرف) ۷۳ ج - ۸۳ م - ۹۳ ل ۱۳ اقلید ۷۳ هـ
۴ داراب ۷۳ د ۱۴ سپیدان ۷۳ ی
۵ فسا (۲ حرف) ۷۳ س - ۸۳ ی ۱۵ ممسنی ۸۳ ب
۶ کازرون (۲ حرف) ۷۳ ص - ۸۳ ن ۱۶ زرین‌دشت ۸۳ ج
۷ فیروز آباد ۷۳ ط ۱۷ قیر و کارزین ۸۳ د
۸ آباده ۷۳ ق ۱۸ مهر ۸۳ س
۹ مرودشت (۲ حرف) ۷۳ ل - ۸۳ و ۱۹ ارسنجان ۸۳ ص
۱۰ لامرد ۷۳ م ۲۰ خرمبید ۸۳ ط
۱۱ نیریز ۷۳ ن ۲۱ بوانات ۸۳ ق
۱۲ استهبان ۷۳ و ۲۲ فراشبند ۸۳ ل
استان خوزستان
۱۴، ۲۴، ۳۴
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ اهواز (۱۱ حرف) ۱۴ ب ج د س ص ط ق ل م ن و
۲ آبادان (۲ حرف) ۲۴ ب - ۳۴ ق
۳ خرمشهر ۲۴ ج ۱۱ شوشتر (۲ حرف) ۲۴ ن - ۳۴ هـ
۴ دزفول (۳ حرف) ۲۴ د - ۳۴ ص و ۱۲ شوش ۲۴ و
۵ بهبهان (۲ حرف) ۲۴ س - ۳۴ ن ۱۳ شادگان ۲۴ هـ
۶ مسجد سلیمان ۲۴ ص ۱۴ ایذه (۲ حرف) ۲۴ ی - ۳۴ ل
۷ بندرماهشهر (۲ حرف) ۲۴ ط - ۳۴ ط ۱۵ باغملک ۳۴ ب
۸ دشت آزادگان ۲۴ ق ۱۶ امیدیه ۳۴ ج
۹ رامهرمز ۲۴ ل ۱۷ هندیجان ۳۴ د
۱۰ اندیمشک ۲۴ م ۱۸ لالی ۳۴ س
استان آذربایجان شرقی
۱۵، ۲۵، ۳۵
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ تبریز (۱۵ حرف) ۱۵ ب ج د س ص ط ق ل م ن و هـ ی
۳۵ ل م
۲ مراغه (۲ حرف) ۲۵ ب - ۳۵ ق ۱۱ شبستر ۲۵ ن
۳ مرند (۲ حرف) ۲۵ ج - ۳۵ ط ۱۲ کلیبر ۲۵ و
۴ میانه (۲ حرف) ۲۵ د - ۳۵ ن ۱۳ هریس ۲۵ هـ
۵ اهر ۲۵ س ۱۴ آذر شهر ۲۵ ی
۶ سراب ۲۵ ص ۱۵ اسکو ۳۵ ب
۷ جلفا ۲۵ ط ۱۶ ورزقان ۳۵ ج
۸ هشترود ۲۵ ق ۱۷ عجب شیر ۳۵ د
۹ بناب ۲۵ ل ۱۸ چاراویماق ۳۵ س
۱۰ بستان آباد ۲۵ م ۱۹ ملکان ۳۵ ص
استان قم
۱۶
ردیف شهرستان کد پلاک
۱ قم (۹ حرف) ۱۶ ب ج د س ص ط ق ل م
استان آذربایجان غربی
۱۷، ۲۷، ۳۷
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ ارومیه (۹ حرف) ۱۷ ب ج د س ص ط ق ل م
۲ خوی (۳ حرف) ۲۷ ب - ۳۷ ب م
۳ مهاباد (۲ حرف) ۲۷ ج - ۳۷ ص ۹ شاهین دژ ۲۷ ل
۴ ماکو (۲ حرف) ۲۷ د - ۳۷ ل ۱۰ سردشت ۲۷ م
۵ سلماس (۲ حرف) ۲۷ س - ۳۷ ق ۱۱ بوکان (۲ حرف) ۲۷ ن - ۳۷ ط
۶ نقده ۲۷ ص ۱۲ پیرانشهر ۲۷ و
۷ میاندوآب (۲ حرف) ۲۷ ط - ۳۷ ج ۱۳ چالدران ۲۷ هـ
۸ تکاب ۲۷ ق ۱۴ اشنویه ۲۷ ی
استان همدان
۱۸، ۲۸
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ همدان (۶ حرف) ۱۸ ب ج د س ص ط
۲ نهاوند ۲۸ ب
۳ ملایر (۲ حرف) ۲۸ ج ل ۶ رزن ۲۸ ص
۴ تویسرکان ۲۸ د ۷ بهار ۲۸ ط
۵ کبودرآهنگ ۲۸ س ۸ اسدآباد ۲۸ ق
استان کرمانشاه
۱۹، ۲۹
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ کرمانشاه (۹ حرف) ۱۹ ب ج د س ص ط ق ل م
۲ اسلام‌آباد غرب (۲ حرف) ۲۹ ب هـ
۳ گیلان غرب ۲۹ ج ۸ سنقر ۲۹ ق
۴ سرپل ذهاب ۲۹ د ۹ جوانرود ۲۹ ل
۵ پاوه ۲۹ س ۱۰ صحنه ۲۹ م
۶ کنگاور ۲۹ ص ۱۱ هرسین ۲۹ ن
۷ قصرشیرین ۲۹ ط ۱۲ ثلاث باباجانی ۲۹ و
استان یزد
۵۴، ۶۴
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ یزد (۸ حرف) ۵۴ ب ج د س ص ط ق ل
۲ اردکان ۶۴ ب
۳ تفت ۶۴ ج ۷ ابرکوه ۶۴ ط
۴ میبد ۶۴ د ۸ طبس ۶۴ ق
۵ بافق ۶۴ س ۹ خاتم ۶۴ ل
۶ مهریز ۶۴ ص ۱۰ صدوق ۶۴ م
استان کرمان
۴۵، ۶۵، ۷۵
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ کرمان (۸ حرف) ۴۵ ب ج د س ص ط ق ل
۲ رفسنجان (۳ حرف) ۶۵ ب ی - ۷۵ س ۸ کهنوج (۲ حرف) ۶۵ ق - ۷۵ ق
۳ بم (۲ حرف) ۶۵ ج - ۷۵ ج ۹ شهر بابک ۶۵ ل
۴ سیرجان (۳ حرف) ۶۵ د - ۷۵ ب ص ۱۰ بردسیر ۶۵ م
۵ بافت ۶۵ س ۱۱ منوجان ۶۵ ن
۶ جیرفت (۲ حرف) ۶۵ ص - ۷۵ د ۱۲ عنبرآباد ۶۵ و
۷ زرند (۲ حرف) ۶۵ ط - ۷۵ ط ۱۳ راور ۶۵ هـ
استان گیلان
۴۶، ۵۶، ۷۶
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ رشت (۸ حرف) ۴۶ ب ج د س ص ط ق ل
۲ بندرانزلی (۲ حرف) ۵۶ ب - ۷۶ س
۳ لاهیجان (۲ حرف) ۵۶ ج - ۷۶ د ۱۰ لنگرود (۲ حرف) ۵۶ م - ۷۶ ص
۴ آستارا ۵۶ د ۱۱ رضوانشهر ۵۶ ن
۵ طالش (۲ حرف) ۵۶ س - ۷۶ ق ۱۲ املش ۵۶ و
۶ رودسر (۲ حرف) ۵۶ ص - ۷۶ ط ۱۳ ماسال ۵۶ هـ
۷ رودبار ۵۶ ط ۱۴ شفت ۵۶ ی
۸ صومعه سرا ۵۶ ق ۱۵ سیاهکل ۷۶ ب
۹ فومن ۵۶ ل ۱۶ آستانه اشرفیه ۷۶ ج
استان مرکزی
۴۷، ۵۷
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ اراک (۶ حرف) ۴۷ ب ج د س ص ط
۲ ساوه (۲ حرف) ۵۷ ب و ۷ آشتیان ۵۷ ط
۳ خمین ۵۷ ج ۸ شازند ۵۷ ق
۴ محلات ۵۷ د ۹ زرندیه ۵۷ ل
۵ تفرش ۵۷ س ۱۰ ۵۷ م
۶ دلیجان ۵۷ ص ۱۱ کمیجان ۵۷ ن
استان بوشهر
۴۸، ۵۸
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ بوشهر (۴ حرف) ۴۸ ب ج د س
۲ دشتستان (۲ حرف) ۵۸ ب م ۶ دشتی ۵۸ ص
۳ گناوه ۵۸ ج ۷ دیر ۵۸ ط
۴ کنگان ۵۸ د ۸ دیلم ۵۸ ق
۵ تنگستان ۵۸ س ۹ جم ۵۸ ل
استان گلستان
۵۹، ۶۹
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ گرگان (۴ حرف) ۵۹ ب ج د س
۲ گنبد کاووس (۲ حرف) ۶۹ ب و ۷ مینودشت ۶۹ ط
۳ بندرترکمن ۶۹ ج ۸ بندرگز ۶۹ ق
۴ کردکوی ۶۹ د ۹ رامیان ۶۹ ل
۵ علی‌آباد ۶۹ س ۱۰ آق قلا ۶۹ م
۶ آزادشهر ۶۹ ص ۱۱ کلاله ۶۹ ن
استان لرستان
۳۱، ۴۱
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ خرم‌آباد (۴ حرف) ۳۱ ب ج د س
۲ بروجرد (۲ حرف) ۴۱ ب م ۶ دلفان ۴۱ ص
۳ الیگودرز ۴۱ ج ۷ ازنا ۴۱ ط
۴ دورود ۴۱ د ۸ پل دختر ۴۱ ق
۵ کوهدشت ۴۱ س ۹ سلسله ۴۱ ل
استان کردستان
۵۱، ۶۱
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ سنندج (۴ حرف) ۵۱ ب ج د س
۲ سقز (۲ حرف) ۶۱ ب م ۶ مریوان (۲ حرف) ۶۱ ص و
۳ بیجار ۶۱ ج ۷ دیواندره ۶۱ ط
۴ بانه ۶۱ د ۸ کامیاران ۶۱ ق
۵ قروه (۲ حرف) ۶۱ س ن ۹ سروآباد ۶۱ ل
استان چهارمحال و بختیاری
۷۱، ۸۱
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ شهرکرد (۴ حرف) ۷۱ ب ج د س ۴ فارسان ۸۱ د
۲ بروجن ۸۱ ب ۵ لردگان ۸۱ س
۳ اردل ۸۱ ج ۶ کوهرنگ ۸۱ ص
استان اردبیل
۹۱
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ اردبیل (۵ حرف) ۹۱ ب ج د هـ ی
۲ پارس‌آباد ۹۱ س ۶ بیله‌سوار ۹۱ ل
۳ خلخال ۹۱ ص ۷ نیر ۹۱ م
۴ گرمی ۹۱ ط ۸ نمین ۹۱ ن
۵ مشگین‌شهر ۹۱ ق ۹ کوثر ۹۱ و
استان خراسان جنوبی
۳۲، ۴۲، ۵۲
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ بیرجند (۳ حرف) ۳۲ د ۵۲ ب ج ۴ نهبندان (۲ حرف) ۳۲ ی - ۵۲ ق
۲ قائنات (۲ حرف) ۳۲ ن - ۵۲ ص ۵ سربیشه (۲ حرف) ۴۲ ه - ۵۲ ل
۳ فردوس (۲ حرف) ۳۲ و - ۵۲ ط ۶ طبس (ملحق شده) ۶۴ ق
استان خراسان شمالی
۳۲، ۴۲، ۲۶
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ بجنورد (۳ حرف) ۳۲ س - ۲۶ ب ج ۴ جاجرم و گرمه (۲ حرف) ۴۲ ن - ۲۶ ق
۲ شیروان (۲ حرف) ۴۲ ج - ۲۶ ص ۵ مانه و سملقان (۲ حرف) ۴۲ و - ۲۶ ل
۳ اسفراین (۲ حرف) ۴۲ ق - ۲۶ ط ۶ فاروج (۲ حرف) ۴۲ ج - ۲۶ م
استان هرمزگان
۸۴، ۹۴
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ بندرعباس (۶ حرف) ۸۴ ب ج د س ص ط
۲ میناب (۲ حرف) ۹۴ ب م ۶ جاسک ۹۴ ص
۳ بندرلنگه ۹۴ ج ۷ بستک ۹۴ ط
۴ رودان ۹۴ د ۸ حاجی‌آباد ۹۴ ق
۵ ابوموسی ۹۴ س ۹ قشم ۹۴ ل
استان سیستان و بلوچستان
۸۵، ۹۵
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ زاهدان (۵ حرف) ۸۵ ب ج د س ص ۵ سراوان ۹۵ س
۲ زابل (۲ حرف) ۹۵ ب ل ۶ نیکشهر ۹۵ ص
۳ ایرانشهر (۲ حرف) ۹۵ ج م ۷ سرباز ۹۵ ط
۴ خاش ۹۵ د ۸ چابهار ۹۵ ق
استان سمنان
۸۶، ۹۶
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ سمنان (۲ حرف) ۸۶ ب ج
۲ دامغان ۹۶ ب ۴ گرمسار ۹۶ د
۳ شاهرود (۲ حرف) ۹۶ ج ص ۵ مهدیشهر ۹۶ س
استان زنجان
۸۷، ۹۷
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ زنجان (۵ حرف) ۸۷ ب ج د س ص
۲ ابهر ۹۷ ب ۵ ایجرود ۹۷ س
۳ خدابنده ۹۷ ج ۶ طارم ۹۷ ص
۴ خرم دره ۹۷ د ۷ ماه نشان ۹۷ ط
استان قزوین
۷۹، ۸۹
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ قزوین + البرز (۷ حرف) ۷۹ ب ج د س ص ط ق ۳ بویین‌زهرا + آوج ۸۹ ج
۲ تاکستان ۸۹ ب ۴ آبیک ۸۹ د
استان ایلام
۹۸
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ ایلام (۲ حرف) ۹۸ ب ج
۲ مهران ۹۸ ص ۵ شیروان ۹۸ ل
۳ دره شهر ۹۸ ط ۶ ایوان ۹۸ م
۴ دهلران ۹۸ ق ۷ ابدانان ۹۸ ن
استان کهگیلویه و بویراحمد
۴۹
ردیف شهرستان کد پلاک ردیف شهرستان کد پلاک
۱ یاسوج (۲ حرف) ۴۹ ب ج ۳ کهگیلویه ۴۹ ط
۲ گچساران ۴۹ ص ۴ دنا ۴۹ ق

کدها به ترتیب عدد[ویرایش]

کد شهرستان کد شهرستان کد شهرستان
۱۰ تهران
(تمام حروف واگذار شده است)
۴۰ ذخیره تهران ۷۰ ذخیره تهران
۱۱ تهران
(تمام حروف واگذارشده است)
۴۱ استان لرستان ۷۱ شهرکرد
۱۲ مشهد
(تمام حروف واگذارشده است)
۴۲ استان خراسان‌رضوی ۷۲ استان مازندران
۱۳ اصفهان
(تمام حروف واگذارشده است)
۴۳ استان اصفهان ۷۳ استان فارس
۱۴ اهواز ۴۴ تهران
(تمام حروف واگذارشده است)
۷۴ استان خراسان‌رضوی
۱۵ تبریز
(تمام حروف واگذارشده است)
۴۵ کرمان ۷۵ استان کرمان
۱۶ قم ۴۶ رشت ۷۶ استان گیلان
۱۷ ارومیه ۴۷ اراک ۷۷ تهران
(تمام حروف واگذارشده است)
۱۸ همدان ۴۸ بوشهر ۷۸ استان تهران و البرز
۱۹ کرمانشاه ۴۹ استان کهگیلویه و بویراحمد ۷۹ قزوین
۲۰ ذخیره تهران ۵۰ ذخیره تهران ۸۰ ذخیره تهران
۲۱ استان تهران و البرز
۵۱ سنندج ۸۱ استان چهارمحال و بختیاری
۲۲ تهران
(تمام حروف واگذارشده است)
۵۲ استان خراسان جنوبی ۸۲ استان مازندران
۲۳ استان اصفهان ۵۳ استان اصفهان
۸۳ استان فارس
۲۴ استان خوزستان ۵۴ یزد ۸۴ بندرعباس
۲۵ استان آذربایجان‌شرقی ۵۵ تهران
(تمام حروف واگذارشده است)
۸۵ زاهدان
۲۶ استان خراسان‌شمالی ۵۶ استان گیلان ۸۶ سمنان
۲۷ استان آذربایجان‌غربی ۵۷ استان مرکزی ۸۷ زنجان
۲۸ استان همدان ۵۸ استان بوشهر ۸۸ تهران
(تمام حروف واگذارشده است)
۲۹ استان کرمانشاه ۵۹ گرگان ۸۹ استان قزوین
۳۰ ذخیره تهران ۶۰ ذخیره تهران ۹۰ ذخیره تهران
۳۱ خرم‌آباد ۶۱ استان کردستان ۹۱ استان اردبیل
۳۲ استان خراسان‌رضوی ۶۲ ساری ۹۲ استان مازندران
۳۳ تهران
(تمام حروف واگذارشده است)
۶۳ شیراز
(تمام حروف واگذارشده است)
۹۳ استان فارس
۳۴ استان خوزستان ۶۴ استان یزد ۹۴ استان هرمزگان
۳۵ استان آذربایجان‌شرقی ۶۵ استان کرمان ۹۵ استان سیستان و بلوچستان
۳۶ استان خراسان‌رضوی ۶۶ تهران
(تمام حروف واگذارشده است)
۹۶ استان سمنان
۳۷ استان آذربایجان‌غربی ۶۷ استان اصفهان ۹۷ استان زنجان
۳۸ استان تهران و البرز ۶۸ کرج
(تمام حروف واگذارشده است)
۹۸ استان ایلام
۳۹ ذخیره استان کرمانشاه ۶۹ استان گلستان ۹۹ تهران
(تمام حروف واگذارشده است)

پلاک مناطق آزاد تجاری[ویرایش]

این نوع پلاک ویژه مناطق آزاد تجاری می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و برخلاف سایر پلاک‌های مورد استفاده اندازه آن به صورت استاندارد آمریکایی (پلاک‌های استاندارد آمریکایی دارای۱۲ اینچ طول و ۶ اینچ عرض هستند) می‌باشد. در سمت راست و قسمت بالای ان عدد پنج رقمی به فارسی و در قسمت پایین آن عدد پنج رقمی به لاتین نوشته شده و در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود داردکه در قسمت بالا پرچم جمهوری اسلامی ایران ومخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران و در قسمت پایین آن نشان منطقه آزاد تجاری و نام ان به لاتین نوشته شده‌است. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه سفید رنگ چاپ می‌شود.

استان مرکز سازمان نام منطقه پلاک
آذربایجان شرقی جلفا ارس

منطقه آزاد ارس

خوزستان آبادان اروند

منطقه آزاد اروند

گیلان انزلی انزلی

منطقه آزاد انزلی

سیستان و بلوچستان چابهار چابهار

منطقه آزاد چابهار

هرمزگان قشم قشم

منطقه آزاد قشم

هرمزگان کیش کیش

منطقه آزاد کیش

آذربایجان غربی ماکو ماکو

Pelake MAT MAKU.png

کدها به ترتیب حروف الفبا[ویرایش]

استان آذربایجان شرقی
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۱۵ تبریز تبریز تبریز تبریز تبریز تبریز تبریز تبریز تبریز تبریز تبریز تبریز تبریز
۲۵ مراغه مرند میانه اهر سراب جلفا هشترود بناب بستان آباد شبستر کلیبر هریس آذرشهر
۳۵ اسکو ورزقان عجب‌شیر چاراویماق ملکان مرند مراغه تبریز تبریز میانه
استان آذربایجان غربی
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۱۷ ارومیه ارومیه ارومیه ارومیه ارومیه ارومیه ارومیه ارومیه ارومیه
۲۷ خوی مهاباد ماکو سلماس نقده میاندوآب تکاب شاهین دژ سردشت بوکان پیرانشهر چالدران اشنویه
۳۷ خوی میاندوآب مهاباد بوکان سلماس ماکو خوی
استان اردبیل
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۹۱ اردبیل اردبیل اردبیل پارس‌آباد خلخال گرمی مشگین‌شهر بیله سوار نیر نمین کوثر اردبیل اردبیل
استان اصفهان
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۱۳ اصفهان اصفهان اصفهان اصفهان اصفهان اصفهان اصفهان اصفهان اصفهان اصفهان اصفهان اصفهان اصفهان
۲۳ کاشان نجف آباد شهرضا خمینی‌شهر گلپایگان نطنز اردستان خوانسار نائین سمیرم فریدون‌شهر فلاورجان لنجان
۴۳ فریدن مبارکه شاهین‌شهر آران و بیدگل تیران و کرون مبارکه دهاقان شاهین‌شهر نجف آباد خمینی‌شهر کاشان لنجان فلاورجان
۵۳ اصفهان اصفهان اصفهان اصفهان اصفهان شهرضا اصفهان اصفهان شاهین‌شهر نجف آباد اصفهان کاشان خمینی‌شهر
۶۷ اصفهان اصفهان اصفهان
استان ایلام
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۹۸ ایلام ایلام مهران دره شهر دهلران شیروان ایوان آبدانان
استان بوشهر
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۴۸ بوشهر بوشهر بوشهر
۵۸ دشتستان گناوه کنگان تنگستان دشتی دیر دیلم جم دشتستان
استان تهران و البرز
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۱۱ تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران
۲۲ تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران
۳۳ تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران
۴۴ تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران
۵۵ تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران
۶۶ تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران
۷۷ تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران
۸۸ تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران
۹۹ تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران
۱۰ تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران تهران
۲۰
۶۸ کرج کرج کرج کرج کرج کرج کرج کرج کرج کرج کرج کرج کرج
۷۸ اسلامشهر رباط کریم شهریار ورامین دماوند ساوجبلاغ فیروزکوه پاکدشت رباط کریم ری شمیرانات شهریار اسلامشهر
۲۱ اسلامشهر رباط کریم شهریار ورامین ساوجبلاغ شهریار رباط کریم شهریار ورامین پاکدشت کرج شهریار دماوند
۳۸ کرج شهریار کرج کرج ورامین شهریار اسلامشهر رباط کریم کرج کرج شهریار کرج
استان چهارمحال و بختیاری
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۷۱ شهرکرد شهرکرد شهرکرد
۸۱ بروجن اردل فارسان لردگان کوهرنگ
استان خراسان جنوبی
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۵۲ بیرجند بیرجند قاینات فردوس نهبندان سربیشه
استان خراسان رضوی
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۱۲ مشهد مشهد مشهد مشهد مشهد مشهد مشهد مشهد مشهد مشهد مشهد مشهد مشهد
۳۲ نیشابور سبزوار بیرجند بجنورد تربت‌جام قوچان گناباد تربت‌حیدریه کاشمر تربت‌حیدریه فردوس تایباد نیشابور
۴۲ فریمان مشهد سرخس درگز خواف چناران مشهد بردسکن رشتخوار سبزوار مشهد مشهد کلات
۳۶ مشهد مشهد مشهد مشهد مشهد مشهد کاشمر نیشابور سبزوار تربت‌حیدریه مشهد مشهد تربت‌جام
۷۴ مشهد قوچان مشهد مشهد مشهد
استان خراسان شمالی
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۲۶ بجنورد بجنورد شیروان اسفراین جاجرم مانه و سملقان فاروج
استان خوزستان
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۱۴ اهواز اهواز اهواز اهواز اهواز اهواز اهواز اهواز اهواز اهواز اهواز
۲۴ آبادان خرمشهر دزفول بهبهان مسجدسلیمان بندرماهشهر دشت آزادگان رامهرمز اندیمشک شوشتر شوش شادگان ایذه
۳۴ باغملک امیدیه هندیجان لالی دزفول بندرماهشهر آبادان ایذه بهبهان دزفول شوشتر
استان زنجان
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۸۷ زنجان زنجان زنجان زنجان زنجان
۹۷ ابهر خدابنده خرمدره ایجرود طارم ماهنشان
استان سمنان
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۸۶ سمنان سمنان
۹۶ دامغان شاهرود گرمسار مهدیشهر شاهرود
استان سیستان و بلوچستان
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۸۵ زاهدان زاهدان زاهدان زاهدان زاهدان
۹۵ زابل ایرانشهر خاش سراوان نیکشهر سرباز چابهار زابل ایرانشهر
استان فارس
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۶۳ شیراز شیراز شیراز شیراز شیراز شیراز شیراز شیراز شیراز شیراز شیراز شیراز شیراز
۷۳ جهرم لارستان داراب فسا کازرون فیروزآباد آباده مرودشت لامرد نیریز استهبان اقلید سپیدان
۸۳ ممسنی زریندشت قیروکارزین مهر ارسنجان خرم بید بوانات فراشبند لارستان کازرون مرودشت جهرم فسا
۹۳ شیراز شیراز شیراز شیراز شیراز شیراز شیراز لارستان شیراز
استان قزوین
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۷۹ قزوین قزوین قزوین قزوین قزوین قزوین قزوین
۸۹ تاکستان بویین زهرا آبیک
استان قم
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۱۶ قم قم قم قم قم قم قم قم قم
استان کردستان
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۵۱ سنندج سنندج سنندج سنندج
۶۱ سقز بیجار بانه قروه مریوان دیواندره کامیاران سروآباد سقز قروه مریوان
استان کرمان
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۴۵ کرمان کرمان کرمان کرمان کرمان کرمان کرمان کرمان
۶۵ رفسنجان بم سیرجان بافت جیرفت زرند کهنوج شهربابک بردسیر منوجان عنبرآباد راور رفسنجان
۷۵ سیرجان بم جیرفت رفسنجان سیرجان زرند کهنوج
استان کرمانشاه
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۱۹ کرمانشاه کرمانشاه کرمانشاه کرمانشاه کرمانشاه کرمانشاه کرمانشاه کرمانشاه
۲۹ اسلام آبادغرب گیلانغرب سرپل ذهاب پاوه کنگاور قصرشیرین سنقر جوانرود صحنه هریس ثلاث باباجانی اسلام آبادغرب
استان کهگیلویه و بویراحمد
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۴۹ یاسوج یاسوج گچساران کهگیلویه دنا
استان گلستان
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۵۹ گرگان گرگان گرگان گرگان
۶۹ گنبدکاووس بندرترکمن کردکوی علی‌آباد آزادشهر مینودشت بندرگز رامیان آق قلا کلاله گنبدکاووس
استان گیلان
کد ب ج د س ص ط ق ل م ن و ه ی
۴۶ رشت رشت رشت رشت رشت رشت رشت رشت
۵۶ بندرانزلی لاهیجان آستارا تالش رودسر رودبار صومعه سرا فومن لنگرود رضوانشهر املش ماسال شفت
۷۶ سیاهکل آستانه اشرفیه لاهیجان بندرانزلی لنگرود رودسر طالش

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]