کاج (اردل)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کاج
کشور  ایران
استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان اردل
بخش بخش مرکزی
مردم
جمعیت ۴۲۹۲ نفر
اطلاعات شهری
شهردار کرامت نیکخواه

کاج (، شهری از توابع بخش مرکزی شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری ایران است. بر اساس مصوبه هیئت دولت، روستای کاج در شهرستان اردل به شهر ارتقاء یافت.[۱]

زبان مردم لری بختیاری بوده و اهالی این شهر از شاخه اصلی بختیاری یعنی ۷لنگ متشکل گردیده‌اند.

جمعیت[ویرایش]

این شهر در دامنه رشته کوه زاگرس و در حاشیه رودخانه کارون قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن ۴۲۹۲ نفر (۸۰۰خانوار) بوده‌است. همچنین شهر ساحلی کاج از جمله نقاط توریستی استان چهار محال و بختیاری با داشتن ساحلی زیبا و طبیعت بکر رشته کوه زاگرس می‌باشد.

ظرفیت‌های شهر کاج:

وجود رودخانه جاری پایین دست شهر کاج ظرفیتهای بی نظیری را در زمینه کشاورزی وشیلات فراهم نموده است به طوریکه حدود یکصد هکتار اراضی زیر کشت ابیاری برده شدند ونزدیک به پانصد تن شیلات نیز در حاشیه رودخانه ایجاد شده‌است از طرفی شایان ذکر است که ظرفیت و پنانسیل کشاورزی وشیلات این شهر با توجه به وجود زمین‌های حاصل خیز و حاشیه مناسب جهت ایجاد شیلات بالاوقابل بهره برداریست.از طرفی کنار حاشیه رودخانه پایین دست شهر مناظر بسیار زیبایی پدید آمده است که در زمینه گردشگری نیز با توجه به در کنار هم قرار گرفتن رودخانه ومناظر بسیار زیبا کوهستانی می‌تواند مستعد سرمایه گذاری باشد. با توجه به مراتع وسیع در زمینه پرورش دام سبک وسنگین نیزبامدیریت صحیح منابع توانایی تولید گوشت و شیر به میزان تقریبی نزدیک یکصد تن گوشت را داراست وصنایع دستی نظیر بافت قالی وگبه نیز در این شهر فعال است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]