سرمور (اردل)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

روستای سَرمُور (شهرستان اردل)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری ایران است.

معرفی و پیشینه[ویرایش]

روستای سرمور در دهستان دیناران قرار دارد

مور یک کلمه بختیاری به معنای چمن است و سر مور یعنی روی چمن

مردم سرمور از طایفه روگری ایل زراسوند میباشند و به گويش  لری بختیاری صحبت میکنند.

وجه تسمیه روگر:نويسنده تاریخ شهر گهرو معتقد است: روگر از دو واژه تشکیل شده است یکی رو که مخفف همان کلمه روی به معنی بالا است و دیگری گر که به گویش بختیاری به صخره بزرگ اطلاق می‌شود چون اکًثر روستاهای این منطقه در کرانه رود خروشان کارون ساخته شده‌اند و روی بلندی هستن به رو گر معروف شده است، و همچنین ایشان معتقدند: که این منطقه ابتدا روور بوده که روی سنگ قبرهای که حدود ۲۰۰ سال قدمت دارند بعد از نام متوفي پسوند رووري نوشته شده است که از دو واژه تشکیل شده است یکی رود و دیگری ورده‌ به‌ گويش بختياري، که همان آورده است و رود مخفف رود خانه است چون زمانی که خلیل خان دورکی فرزند ابدال خان به این منطقه آمد با تعجب از او پرسیدن چگونه با این سرعت به اینجا آمدی گفت: رود آورده ام که این منطقه به رود آورده موسوم گرديد و جهت سهولت در تلفظ بتدریج به روور تبدیل شده است.(منبع: مقاله اسکندر شهبازی گهرویی)

جمعیت روستای سرمور با توجه به مهاجرت‌های این چند ساله کاهش چشمگیری داشته و امروز تقریباً۱۰۰۰نفر می‌باشد که پهنای هرم سنی جمعیت روستا به همانند کل کشور جمعیت جوان و جویای کار را نشان میدهدوبراساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۸۳ نفر (۱۸۸خانوار) بوده‌است.

روستای سرمور در جنوب غربی استان چهار محال وبختیاری واقع شده‌است و جزء بخش مرکزی شهرستان اردل محسوب می‌شود

فاصله روستای سرمور با مرکز شهرستان حدود بیست کیلومتر می‌باشد و همچنین فاصله روستای سرمور تا مرکز استان چهارمحال و بختیاری حدود ۹۵ کیلومتر است.

۷۰ درصد بافت ساختمانی سرمور نوساز است.

قدمت روستای سرمور حدود ۴۰۰ سال است که با توجه به آثار تاریخی باید بیش از این قدمت داشته باشد

آثار تاریخی سرمور بردگوریست که در فروردین سال ۱۳۸۲ با شماره ۸۱۸۹ به ثبت ملی رسید

رو ستای سرمور در سر راه گذرگاه تاریخی دزپارت هخامنشیان بوده‌است.

جوان‌های روستای سرمور استعداد وصف نشدنی در ورزش فوتبال دارند که متأسفانه مثل مابقی استعدادهای استان حتی کشور نابود می‌شود

زمینی به متراژ ۹۰۰۰متر به تربیت بدنی واگذاری شده که هیچ اقدامی توسط تربیت بدنی برای ساخت مجموعه‌ای ورزشی در این روستا نشده‌است.

روستای سرمور در دهه گذشته تیم فوتبال مطرحی به نام ظفر به سرمربیگری اسداله ظفری در سطح استان داشت که متأسفانه به دلایل مالی ادامه فعالتش متوقف شد

روستای سرمور علاوه بر ورزش در آموزش هم استعداد بی نظیری در منطقه دارد

روستای سرمور در حاشیه رشته کوهی زاگرس و در پایکوهی کوه مغول کشته واقع شده‌است.

روایت شده که در کوه مغول کشته سرمور جلوی هجوم لشکر مغول گرفته شد و همین دلیل نامگذاریش بود

متأسفانه به دلیل برداشت بی‌رویه از جنگل‌های روستا در سال‌های پیش روستا فاقد جنگل است.

در پایین روستای سرمور جاذبه دیدنی بر اثر رانش زمین در سال ۷۲ پدید آمد که پرتگاهای به طول ۱۰۰ متر ایجاد کرده که دیدنی می‌باشد.

علت رانش را در آن سال مهندسان منبع عظیم گاز ونفت می‌دانند که چند سال پیش هم مهندسان ایرانی وخارجی بر این قضیه مهر تأیید گذاشتند که فعلاً سِکرت است.

فاصله روستای سرمور با بزرگترین رودخانه کشور یعنی رود کارون از راه پیاده‌روی ۵۰۰ .۶۰۰ متر است.

یکی از اساسی‌ترین مشکلات روستا سرمای زمستان ونبودن گاز خانگی بود که خوشبختانه از تابستان ۹۲ تمام منطقه از جمله سرمور از این نعمت برخوردار شدند.

یکی دیگر از مشکلات اساسی روستا پروژه آب رسانی به بخش کشاورزیست که با توجه به موقعیت جغرافیای و زمین‌های هموار و حاصلخیز مناسب هیچ اقدام مثمر ثمری توسط مسئولین در این چند سال نشده‌است که می‌توانیم دلیل عدم اجرای شدن این امر را در کم‌کاری مردم روستا هم پیدا کنیم

== اطلاعات == روستای سرمور روستایی در شهرستان اردل است که زمانی معروف به سرزمین انگور و گردو بود که فامیل تمام مردمانش ظفری است و از طایفه صفروند هستند و ایل بختیاری میباشند که مردمانی عدالت خواه و خوش اخلاق و مهمان دوست و مهربان و دلاور هستند ه زمانی در مغابل مغل ها در کوه یا کفت مغل کشته با روستا های متحد خود از جمله( سرچاه. دوازده امام. دیناران .کوند ارجل. و همین طور عشایر ها در مقابل مغل ها جنگیدند و پیروز شدند

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.