جوکر (کمیک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ژوکر (بت‌من))
پرش به: ناوبری، جستجو
جوکر
Joker (Alex Ross).jpg
ناشر دی‌سی کامیکس
اولین حضور بتمن شمارهٔ ۱ (آوریل ۱۹۴۰)
ساخته شده توسط باب کین
جری رابینسون
بیل فینگر
نام کامل

جک ناپیر

جاناتان کریز
گونه انسان
جهان زادگاه زمین
وابستگی به تیم لیگ بی‌عدالتی
هم‌دستان هارلی کویین
نام(های) مستعار جوکر
روپوش قرمز
توانایی‌ها
  • مغز متفکر جنایت‌کاری
  • شیمیدانی ماهر

جوکر (به انگلیسی: Joker)، یک شخصیت خیالی شرور بزرگ در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس است. شخصیت جوکر توسط باب کین، جری رابینسون و بیل فینگر خلق شده است که برای اولین بار در نخستین جلد کتاب‌های کمیک بتمن (۲۵ آوریل ۱۹۴۰) حضور داشت. او یکی از شخصیت‌های منفی داستان‌های بتمن است.

در کتاب[ویرایش]

اهمیت بالای جوکر در ادبیات و صنعت کمیک از کسی پنهان نیست. به همین خاطر این کاراکتر معروف به سرعت جایش را در دنیای کتاب نیز باز کرد و به عنوان یکی از شخصیت‌های فرعی داستان طنز پارک وحشت معرفی شد.

تاریخچهٔ خلق[ویرایش]

Comic Book - Batman 251 Cover (1973).jpg

باب کین، خالق داستان مصور بتمن، در سال ۱۹۴۰، شخصیت جوکر را وارد داستان خود کرد. جری رابینسون، یک کارت جوکر و تصویر کنراد وایت (بازیگر فیلم صامت مردی که می‌خندد) را به او نشان داد و این، منبع الهام شخصیت جوکر شد.[۱] داستان مردی که می‌خندد، داستان فردی است که در کودکی، پدرش، در دو طرف دهانش زخمی مانند یک لبخند ایجاد کرده‌اند و این زخم، تا آخر عمر، او را خندان نشان می‌دهد.[۲] اولین ایفای نقش جوکر، در نخستین جلد بتمن بود.[۱]

زندگی نامه[ویرایش]

The-Man-Who-Laughs-(1928)-Gwynplaine.png

باب کین هیچ وقت دربارهٔ زندگی نامه جوکر حرفی نزده در حقیقت معلوم نیست او کیست و چه داستانی داشته ولی در فیلم شوالیه تاریکی او فقط از تبدیل شدن خود به جوکر می‌گوید.

نام[ویرایش]

در بیشتر داستان‌های مصور بتمن، نام اصلی جوکر ذکر نشده است.

در چند شماره از داستان‌های مصور بتمن، زمانی که جوکر مجرم شناخته می‌شود، او به نام «روپوش قرمز» (به انگلیسی: Red-hood) شناخته می‌شد. البته علت روپوش قرمز گذاشتن جوکر در هر کدام از آن‌ها متفاوت است.

در داستان «تسویه حساب» (به انگلیسی: Payback) و چند شمارهٔ دیگر از داستان‌های مصور دی‌سی کامیکس، گفته می‌شود که نام او، «جک» بوده‌است.[۱]

در فیلم بتمن (۱۹۸۹)، نام جوکر، «جک ناپیر» است.[۳]

در فیلم شوالیه تاریکی (۲۰۰۸)، رئیس پلیس گوردون، در مورد جوکر می‌گوید: «نه اسمی دارد و نه اسم مستعار دیگری.»[۴] اما در کمیک شوالیه آرخام اسم او جاناتان کریز است.

گذشته[ویرایش]

داستان‌های مصور بتمن، اطلاعات زیادی در مورد گذشتهٔ جوکر را فاش نمی‌کند. در «شوخی مرگبار» (به انگلیسی: the killing joke) معرفی کوتاهی از گذشتهٔ او می‌شود.

او از شغلش به عنوان یک مهندس کارخانهٔ مواد شیمیایی، استعفاء داده و در شغل فعلی خود، که یک مجری نمایش کمدی است، ناموفق است و کسی به شوخی‌های او نمی‌خندد. او به همراه یک دسته خلافکار، قصد دزدی از آن کارخانهٔ مواد شیمیایی می‌کند و در همان شب زن او، جنی، اشتباهی می‌میرد. دزدی نیز ناموفق می‌شود و با حضور بتمن، او از ترس خود را به درون مواد شیمیایی می‌اندازد.[۵]

هر چند در انتهای داستان، در مورد گذشته‌اش می‌گوید:

گاهی آن را یک جور به یاد می‌آورم و گاهی یک جور دیگر... اگر قرار باشد که من گذشته‌ای داشته باشم، ترجیح می‌دهم یک انتخاب چند گزینه‌ای باشد!

در بتمن: مردی که می‌خندد، نیز اطلاعاتی راجع به این که چرا چهرهٔ او، چنین شده است داده می‌شود.

در فیلم بتمن (۱۹۸۹)، او، هر چند چنان‌ که گفته می‌شود، در شیمی و هنر متخصص است، اما قبل از جوکر شدن، عضو یک باند جنایتکار است که به منظور دزدی، به کارخانهٔ مواد شیمیایی می‌روند.

تاریخچه شخصیت[ویرایش]

در کمیک شوخی مرگبار او با شلیک به ستون فقرات باربارا گوردون دختر کمیسر گوردون رئیس پلیس شهر او را فلج می‌کند و خود کمیسر را می‌دزد تا به او ثابت کند هر کسی با داشتن یک روز بد می‌تواند دیوانه شود، ولی در آخر بتمن کمیسر گوردون را نجات داده و جوکر را به تیمارستان آرکهام می‌فرستد. در آرک داستانی «بتمن: مرگ در خانواده»، رابین بتمن جیسون تاد را در انباری زندانی کرده و می‌کشد. در آرک بتمن: هاش (به انگلیسی: Batman: Hush) با توماس الیوت دشمن بتمن مشهور به هاش همکاری می‌کند تا بتمن را بکشد. در نهایت در آرک بتمن: مرگ خاندان (به انگلیسی: Batman: death of family) در سال ۲۰۱۳ جوکر نقشه می‌کشد تا تمام خانواده بتمن (رابین، بت‌گرل، نایت وینگ، ردهود و رد رابین) را در غار بتمن گیر انداخته و بکشد.

مشخصات ظاهری[ویرایش]

جوکر، معمولاً کتی ارغوانی می‌پوشد. در «بتمن: جوکر» (به انگلیسی: Batman: the joker) جوکر یک بارانی ارغوانی رنگ پوشیده است.

چهرهٔ او، سفید رنگ، لبانش سرخ و موهایش سبز رنگند. در بعضی از تصاویر، دور چشمانش نیز سیاه رنگ هستند. علت این رنگ چهره، در داستان‌های مختلف، متفاوت است.

در بیشتر کمیک‌ها، علت تغییر چهرهٔ جوکر، پرت شدن او به درون مواد شیمیایی ذکر شده‌است. اما در برخی دیگر از کمیک‌ها، رنگ چهرهٔ جوکر، صرفاً معلول گریم کردن اوست. در برخی شماره‌ها، دو طرف دهان او، زخمی مانند یک لبخند وجود دارد که در یکی از شماره‌های بتمن، علت آن، زخمی است که بتمن، با بترنگ (به انگلیسی: Batarang) بر چهرهٔ او می‌اندازد.[۳]

در فیلم شوالیه تاریکی، جوکر در دو صحنهٔ مختلف، دو علت مختلف برای این واقعه ذکر می‌کند. در یک جا می‌گوید پدرش که یک الکلی معتاد بوده، یک شب که مست شده، با چاقو به مادرش حمله می‌کند. سپس به سمت او بر می‌گردد و به این بهانه که «چرا اینقدر جدی هستی پسر؟» با چاقو، لبخندی روی صورتش می‌کشد.

در جای دیگر می‌گوید که همسرش به او می‌گفته که چرا اینقدر کم می‌خندد؟ همسرش یک قمارباز بوده و یک بار، کلی بدهی بالا می‌آورد و طلبکاران، صورتش را خط خطی می‌کنند. جوکر برای این که نشان دهد این موضوع برایش اهمیتی ندارد، با چاقو روی صورت خود لبخندی ایجاد می‌کند ولی همسرش او را ترک می‌کند.

در کمیک‌های کارآگاهی عصر جدید (به انگلیسی: new 52) شماره ۱ شخصیتی به نام دال میکر پوست صورت جوکر را می‌کند و او در کمیک مرگ خاندان با صورت بدون پوست ظاهر می‌شود.

شخصیت[ویرایش]

در داستان‌های مصور بتمن، شخصیت جوکر، دو گونه به تصویر کشیده شده است: یک بیمار روانی که از زجر دادن دیگران لذت می‌برد و شوخ‌طبع است. یا یک دزد شوخ‌طبع که فقط کمی غیرعادی است. تصویر نخست، تصویر غالب داستان هاست و تصویر دوم، بیشتر در سریال بتمن، ساخته ۱۹۶۰، نمود پیدا می‌کند.[۳]

جوکر انسانی روان پریش است و شاید سیاه‌ترین موجود کمیک استریپ‌های بتمن باشد. او هیچ هدف خاصی در زندگی ندارد. کتک می‌خورد ولی همچنان می‌خندد. هیث لجر با بازی حیرت‌انگیز خود در نقش جوکر توانست شخصیت را به کریه‌ترین وضع خود تبدیل کند. انگیزه‌ای ندارد. نه پول نه ثروت نه احترام و نه قدرت و نه زن و جاه و مقام. او شخصیتی ندارد که به آن افتخار کند برای همین مرگ برای او فرقی نمی‌کند. او می‌خواهد دیگران را مثل خودش کند و در شوالیه تاریکی علناً اعلام می‌کند تا بتمن ماسک خود را برندارد او دست از جنایت برنخواهد داشت. به زور می‌خواهد شخصیت بتمن را که یک آرمانگرای واقعی است راخرد کند و ماسک او را بردارد و برای این کار هر کاری می‌کند؛ و فقط وقتی لذت می‌برد که جهان بسوزد و خودش یا بااشتیاق نمایش مضحک گاتهامرا ببیند یا خودش بمیرد. در هر حال می‌خندد. او و بتمن دو روی یک سکه‌اند. آن دو هم را کامل می‌کنند. بدون دیگری آن یکی نمی‌تواند یک قهرمان یا یک تبهکار باشد.

در فیلم‌ها[ویرایش]

از چپ به راست:سزار رومرو (سال ۱۹۶۹ در یک سریال تلویزیونی) جک نیکلسون (سال ۱۹۸۹ در فیلم بتمن ساخته تیم برتون) در آخر هیت لجر (سال ۲۰۰۸ در فیلم شوالیه تاریکی)
Heath Ledger 2006 - Cropped, Facing Left.jpg

۱۹۶۹ در سریال‌های بتمن سزار رومرو نقش جوکر را بازی می‌کرد؛ که در یکی از قسمت‌های سریال می‌گوید: مطمئن باشید که من هم یک جور هیولا هستم! چون اگر نبودم شما را به دست این هیولا نمی‌دادم که بخوره! چون به هر حال تمام جوک‌های اطراف مال منه!

۱۹۸۹ که اولین فیلم بتمن به دست تیم برتون ساخته شد جک نیکلسون نقش جوکر را بازی کرد که نه به بلندقدی شخصیت جوکر بود و نه به لاغری او. اما خنده‌های بلند و دندان‌های ریز نیکلسون این ضعف را جبران کند و او جوکر را به سرخوش‌ترین شکل ممکن درست کرد. صحنهٔ رقص او در آخر فیلم معروف است.

۲۰۰۸در شوالیه تاریکی فیلم کریستوفر نولان که یک شاهکار واقعی ست، نقش جوکر را که در طی تمامی فیلم‌های گذشته بتمن مثل بتمن برای همیشه و یا بتمن و رابین هیچ اثری از جوکر نبود به گردن هیث لجر افتاد. بازی هیت بسیاری را تحت تأثیر قرار داد. او با گریم سنگین خود یک روانی واقعی ساخت و باعث شد تا طرفداران جوکر در سراسر دنیا دو برابر شوند! گفته می‌شود که فروش زیاد فیلم بخاطر جوکر بوده‌است نه بتمن! از قسمت‌های معروف آن می‌توان به صحنه «چرا اینقدر جدی؟» اشاره کرد و یا صحنه‌ای که جوکر کارت جوکر را درمی‌آورد و می‌گوید این کارت من است!

نقل قول‌هایی از جوکر در فیلم‌ها[ویرایش]

در فیلم بتمن(۱۹۸۹)

  • بتمن (به جوکر)

بتمن: تو پدر و مادر منو کشتی!

جوکر: در مورد چی حرف می‌زنی؟

بتمن: من تورو ساختم ولی اول تو منو ساختی!

جوکر: من بچه بودم که پدرمادرتو کشتم پس اگه من بگم تو منو ساختی باید بگی من تورو ساختم! چه حرف بچه گانه‌ای زدم!

در فیلم بتمن(۱۹۸۹) من اولین هنر مند آدم‌کش دنیا هستم!

در فیلم شوالیهٔ تاریکی(۲۰۰۸) به یکی از دلال هاای جنایت کار به نام گمبول:

پدرم یه الکلی بود یه معتاد... ویه شب اون بیشتر از همیشه دیوونه شد مادرم برای دفاع ازخودش چاقوی آشپز خونه رو برداشت پدرم از این کار خوشش نیومد حتی یه ذره اون چاقو رو گرفت و چاقو رو زد به خود مامانم

وقتی این کارو می‌کرد می‌خندید و بعد روشو کرد طرف من.

-چرااینقدر جدی هستی پسر بذار یه لبخند روی اون صورت بکشیم و بعد این کارو باهام کرد... وجوکر لب او را با چاقو پاره می‌کند وسپس به یکی دیگر از آن‌ها می‌گوید تو چرا اینقدر جدی هستی؟

یکی از دیالوگ‌های ماندگار شوالیه تاریکی آنجاست که جوکر با هاروی دنت که در بیمارستان، به تازگی نیمی از چهره‌اش سوخته می‌گوید: «میدونی .. میدونی چیو فهمیدم؟ وقتی کارها طبق نقشه پیش بره، هیچ‌کس وحشت زده نمیشه، حتی اگه اون نقشه، وحشتناک باشه... اگه فردا به مطبوعات بگم که مثلاً... به عضو یه گروه خیابونی شلیک میشه، یا یه کامیون سرباز منفجر میشه... هیچ‌کس وحشت نمیکنه، چون همه ش جزو نقشه ست... اما وقتی بگم که یه شهردار کوچولوی پیر خواهد مُرد! خب همه عقل شون رو از دست میدن»

از مهم‌ترین و جالب‌ترین جملات جوکر (در شوالیه تاریکی) جوکر: اگه در کاری تخصص داری اون کارو مجانی انجام نده.

بازی‌ها[ویرایش]

جوکر در بازی‌های بتمن لیگو، بتمن و رابین، بتمن برای سگا، مورتال کامبت علیه دنیای دی‌سی، و در تیمارستان آرکهام و جدیداً در اواخر سال ۲۰۱۱ در شهر آرکهام (که در ادامه بازی تیمارستان آرکهام است) حضور داشته همچنین وی در بازی بی‌عدالتی: خدایان میان ما یکی از شخصیت‌های اصلی می‌باشد. او همچنین در بازی‌های بتمن: ریشه‌های آرکهام و در لگو بتمن ۳: فرای گاتهام هم حضور دارد و در آن با بتمن همکاری می‌کند. جوکر در سال ۲۰۱۵ به صورت توهم بتمن و با ظاهری متفاوت تر از همیشه در بازی بتمن: شوالیه آرکهام نیز حضور یافت تا بازی شکلی جدید به خود بگیرد.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]