پرش به محتوا

جوخه انتحار (فیلم ۲۰۲۱)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جوخهٔ انتحار
پوستر انتشار رسمی
کارگردانجیمز گان
تهیه‌کننده
نویسندهجیمز گان
بر پایهجوخه انتحار
اثر جان اوستراندر
بازیگران
موسیقیجان مورفی
فیلم‌بردارهنری برایام
تدوین‌گر
شرکت
تولید
توزیع‌کنندهبرادران وارنر پیکچرز
اچ‌بی‌او مکس
تاریخ‌های انتشار
  • ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۱ (۲۰۲۱-0۷-۳۰) (پادشاهی متحده)
  • ۵ اوت ۲۰۲۱ (۲۰۲۱-0۸-۰۵) (ایالات متحده)
مدت زمان
۱۳۲ دقیقه[۱]
کشورایالات متحده
زبانانگلیسی
هزینهٔ فیلم۱۸۵ میلیون دلار[۲]
فروش گیشه۱۶۸.۷ میلیون دلار[۳][۴]

جوخهٔ انتحار (انگلیسی: The Suicide Squad) یک فیلم ابرقهرمانی آمریکایی در سال ۲۰۲۱ بر پایهٔ تیم جوخه انتحار از دی‌سی کامیکس است. تولید این فیلم بر عهدهٔ دی‌سی فیلمز، اطلس اینترتینمنت و سفرن کمپانی بوده‌است و از طریق برادران وارنر پیکچرز توزیع شده‌است. این دنباله‌ای مستقل بر جوخه انتحار (۲۰۱۶) است و دهمین فیلم در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی محسوب می‌شود. نویسندگی و کارگردانی این فیلم بر عهدهٔ جیمز گان است و در آن گروه بازیگران متشکل از مارگو رابی، ادریس البا، جان سینا، یوئل کینامان، سیلوستر استالونه، وایولا دیویس، جای کورتنی و پیتر کاپالدی ایفای نقش می‌کنند. در این فیلم، نیروی ویژه‌ای از مجرم‌ها برای تخریب آزمایشگاه دوران نازی و رویارویی با غول بیگانهٔ استارو اعزام می‌شوند.

دیوید آیر قرار بود تا مارس ۲۰۱۶ به عنوان کارگردان دنبالهٔ جوخهٔ انتحار برگردد، اما در دسامبر تصمیم گرفت به جای آن فیلم سیرن‌های گاتهام سیتی را توسعه دهد. برادران وارنر پیش از استخدام گاوین اوکانر در سپتامبر ۲۰۱۷ چندین کارگردان جایگزین را در نظر گرفتند. او در اکتبر ۲۰۱۸ آنجا را ترک کرد و گان پس از اخراج موقت توسط دیزنی و مارول استودیوز به عنوان کارگردان نگهبانان کهکشان بخش ۳ (۲۰۲۳)، برای نوشتن و کارگردانی این فیلم استخدام شد. او از فیلم‌های جنگی و کمیک‌های جوخهٔ انتحار جان اوستراندر در دههٔ ۱۹۸۰ الهام گرفت و تصمیم گرفت شخصیت‌های جدیدی را در داستانی جدا از روایت فیلم نخست ایجاد کند؛ هر چند برخی از بازیگران از جوخهٔ انتحار بر می‌گردند. فیلم‌برداری در سپتامبر ۲۰۱۹ در آتلانتا، جورجیا آغاز شد و در فوریه ۲۰۲۰ در پاناما به پایان رسید.

جوخهٔ انتحار در ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۱ به صورت سینمایی در پادشاهی متحده و در ۵ اوت در ایالات متحده منتشر شد و یک روز بعد به مدت یک ماه در اچ‌بی‌او مکس به صورت استریم پخش شد. این فیلم با بازخوردهای مثبت از سوی منتقدان روبرو شد. کارگردانی گان، سبک بصری و شوخ‌طبعی بی ادبانهٔ فیلم مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و به پیشرفت قابل توجهی نسبت به نسخه قبلی خود اشاره کردند.[۵] مجموعه تلویزیونی اسپین‌آف صلح‌طلب با بازی سینا در ژانویه ۲۰۲۲ در سرویس اچ‌بی‌او مکس پخش شد.

داستان[ویرایش]

افسر اطلاعاتی «آماندا والر»، دو تیم متشکل از زندانیان زندان Belle Reve را که به «جوخه انتحار» معروف اند را گردآوری می‌کند و آن‌ها موافقت می‌کنند تا در ازای تخفیف در مجازاتشان، مأموریتی را برای والر انجام دهند. پس از سرنگونی دولت کشور کورتو مالت واقع در آمریکای جنوبی توسط یک رژیم ضدآمریکایی، این دو تیم به آن جا فرستاده می‌شوند و مأموریت آن‌ها تخریب آزمایشگاه دوران نازی به نام یوتنهایم است که در آن آزمایش مخفیانه ای به نام «پروژه ستاره دریایی» در حال انجام است.

تیم اول که توسط سرهنگ ریک فلگ رهبری می‌شود، در هنگام فرود تقریباً به‌طور کامل توسط ارتش کورتو مالت منهدم می‌شوند. این حواس‌پرتی به تیم دیگر این فرصت را می‌دهد تا بی سروصدا وارد جزیره شوند. تیم دوم توسط قاتلی به نام Bloodsport هدایت می‌شود (که این مأموریت را پذیرفت تا مانع حبس شدن دخترش در Belve Reve شود) که متشکل از Paacemaker ,King Shark ,Polka-Dot Man و Ratcatcher 2 است. آن‌ها سرهنگ فلگ را در اردوگاه اصلی سربازان شورشی پیدا می‌کنند و رهبر آن‌ها سول سوریا را متقاعد می‌کنند تا به آن‌ها کمک کند.

هارلی کوئین از حمله به تیم اول جان سالم به در می‌برد و توسط دولت کورتو مالت اسیر می‌شود. او از برنامه‌های رژیم جدید برای استفاده از پروژه ستاره دریایی علیه سایر کشورها مطلع می‌شود. در پایتخت کورتو مالت، تیم دوم «متفکر»، دانشمند اصلی مسئول پروژه ستاره دریایی را می‌ربایند. هارلی فرار می‌کند و به بقیه تیم می‌پیوندد و از متفکر برای نفوذ به یوتنهایم استفاده می‌کنند. سپس در کل ساختمان مواد منفجره کار می‌گذراند و در همین حین، فلگ و Ratcatcher 2 به همراه متفکر وارد آزمایشگاه زیرزمینی می‌شوند.

متفکر فاش می‌کند که پروژه ستاره دریایی در واقع «استاروی فاتح»، یک ستاره دریایی غول پیکر بیگانه است که نسخه‌های کوچکتر و انگلی از خود برای کشتن و تسلط بر مردم ایجاد می‌کند و آن‌ها را به بخشی از مغز خود تبدیل می‌کند. استارو توسط دولت ایالات متحده به زمین آورده شده و طی سی سال گذشته به‌طور مخفیانه آزمایش‌ها خود را در کورتو مالت انجام می‌داد و از هزاران شهروند جزیره به عنوان موش آزمایشگاهی استفاده می‌کرد.

فلگ که با شنیدن این حرف‌ها خشمگین شده، تصمیم می‌گیرد هارد دیسک حاوی مدارک این افشاگری را منتشر کند، اما توسط Peacemaker که تحت دستورها مخفیانه والر قرار دارد تا بر دخالت‌های ایالات متحده در این آزمایش‌ها سرپوش بگذارد، کشته می‌شود. در همین حین، درگیری بین تیم و ارتش کورتو مالت باعث می‌شود تا «مرد پولکا داتی» به‌طور تصادفی مواد منفجره را پیش از موعد منفجر می‌کند. با فروریختن ساختمان، Peacemaker سعی می‌کند Ratcatcher 2 را به دلیل اینکه حقیقت را در مورد استارو می‌داند ازبین ببرد، اما Bloodsport به او شلیک می‌کند و مانع او می‌شود.

استارو از آزمایشگاه تخریب شده فرار کرده و متفکر و بسیاری از ارتشی‌ها را می‌کشد و کنترل مردم جزیره را در دست می‌گیرد. والر به تیم می‌گوید که مأموریت آن‌ها با نابودی یوتنهایم به پایان رسیده‌است، اما Bloodsport تصمیم می‌گیرد از او سرپیچی کرده و هم تیمی‌هایش را در نبرد با استارو رهبری کند. والر سعی می‌کند تیم را بخاطر این سرپیچی از بین ببرد، اما زیردستانش مانع او می‌شوند. در طول نبرد، Polka-Dot Man کشته می‌شود، هارلی چشم استارو را سوراخ می‌کند و Ratcatcher 2 موش‌های شهر را فرامی خواند تا استارو را از داخل بجوند. با پراکنده شدن ارتش، سوریا کنترل دولت را در دست می‌گیرد و وعدهٔ یک انتخابات دموکراتیک را می‌دهد. Bloodsport والر را مجبور می‌کند تا او و هم تیمی‌های بازمانده اش را در ازای سکوت کردن از زندان آزاد کنند و تیم با هواپیما از کورتو مالت خارج می‌شود. در صحنه پس از تیتراژ نشان داده می‌شود که Peacemaker زنده است و تحت مراقبت زیردستان والر است.

بازیگران[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Gunn, James [@JamesGunn] (June 16, 2021). "2 hours and 12 minutes. #TheSuicideSquad That was a very inaccurate dream" (Tweet). Archived from the original on June 16, 2021. Retrieved June 16, 2021 – via Twitter.
  2. Rubin, Rebecca (2021-08-04). "Box Office: 'The Suicide Squad' Targets $30 Million-Plus Opening Weekend". Variety (به انگلیسی). Archived from the original on August 6, 2021. Retrieved 2021-08-04.
  3. "The Suicide Squad (2021)". Box Office Mojo. Retrieved August 7, 2021.
  4. "The Suicide Squad (2021)". The Numbers. Nash Information Services, LLC. Retrieved August 1, 2021.
  5. Pang Chieh Ho. "Is James Gunn's 'The Suicide Squad' Better Than 2016's Critically-Panned 'Suicide Squad'? Here's What The Reviews Say". digg.com (به انگلیسی). Archived from the original on August 5, 2021. Retrieved 2021-08-06.

پیوند به بیرون[ویرایش]