ریدن (مورتال کامبت)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ریدن
RaidenMKXrender.png
سریمورتال کامبت
اولین حضورمورتال کامبت (۱۹۹۲)
خالقجان توبیاس

رِیدِن (به انگلیسی: Raiden) یکی از شخصیت‌های اصلی مجموعه بازی‌های مورتال کامبت است. رِیدن به عنوان خدای تندر در بازی مورتال کامبت نگهدارندهٔ قلمرو زمین است. هم‌پیمانان او لیو کانگ و کانگ لاو هستند. در خط داستانی بازی؛ شنگ سونگ، شیناک، اوناگا، شائو کان و کوان چی از دشمنان اصلی او به‌شمار می‌روند.

ریدن دارای قدرت‌های فراطبیعی گوناگونی من‌جمله تله پورت، کنترل صاعقه و توانایی پرواز می‌باشد. او به‌طوری فناناپذیر است و خاطراتش از آغاز زمان شروع می‌شود. حتی اگر بدنش هم نابود شود بعد از مدتی از نو شکل می‌گیرد. براساس گفته‌های جان توبیاس، خالق ریدن، شخصیت او از ۳ خدمتگزار لو پَن در فیلم «دردسر بزرگ در چین کوچک» ساخت سال ۱۹۸۶ به کارگردانی جان کارپنتر برداشت شده‌است.

داستان[ویرایش]

قبل از مورتال کامبت[ویرایش]

در زمان جوانی زمین، ریدن محافظ آن به‌شمار می‌رفت. او در جنگی که شینوک (یکی از خدایان ارشد) برای ساقط کردن بقیه خدایان ارشد به راه انداخته بود و زمین را نیز به خطر انداخته بود با شینوک جنگید. یکی از تمدن‌هایی که در این جنگ از بین رفت مارمولک‌ها بودند که بازمانده‌ها را مجبور کرد به دنیایی دیگر به نام زاترا[۱] مهاجرت کنند که رپتایل یکی از اعضای این تمدن بود. با کمک بقیه خدایان ریدن موفق شد شینوک را شکست داده و او را به دنیای زیرزمین تبعید کند و همچنین طلسم منبع قدرت او را در جایی در کوه‌های نپال پنهان کرد و ۴ ایزد (ایزدان آتش، باد، زمین و آب) را به محافظت از آن گماشت.

پس از اینکه ساب-زیرو میلیون‌ها سال بعد طلسم را برای کوان چی دزدید، ریدن به لین کویی آموزش داد تا به دنیای زیرزمین وارد شده و طلسم را پس بگیرد، تا مبادا شینوک از آن برای آزاد کردن خود استفاده کند. ریدن به این علت نمی‌توانست خود طلسم را پس بگیرد چون قدرت‌هایش در دنیای زیرزمین بی‌استفاده می‌شدند. مأموریت لین کویی با موفقیت انجام شد و خطر شینوک از بین رفت، هرچند بعدها اشکار شد که کوان چی طلسمی تقلبی به شینوک داده‌است و ریدن متوجه جعلی بودن آن نشده‌است. بدین ترتین طلسم شینوک تا مدت‌ها در اختیار کوان چی باقی‌ماند.

مورتال کامبت[ویرایش]

ریدن بوسیله شخص شانگ سونگ به تورنمنت مورتال کامبت دعوت شد، او این دعوت را پذیرفت و به شکل انسان در آمد تا در مسابقات شرکت کند.

مورتال کامبت ۲[ویرایش]

با زیر نظر داشتن وقایع، ریدن از مقاصد شوم شائو کان باخبر شد و به لیو کانگ و کونگ لاو درباره خطر هشدار داد سپس به تنهایی به جهان بیرونی رفت.

مورتال کامبت: تریلوژی[ویرایش]

باوجود اینکه شائو کان تمام انسان‌های روی زمین را در اختیار خود گرفته بود، ریدن قادر بود از لیو کانگ و بقیه جنگجویان برگزیده محافظت کند. ریدن که در ابتدا به علت تداخل ۲ جهان قادر نبود در جنگ شرکت کند بعد از اینکه خدایان ارشد درخواست کمک او را بی‌پاسخ گذاشتند فناناپذیری خود را فدا کرد تا قادر به شکست دادن شائو کان باشد. در نهایت نیروهای شائو کان شکست خورده و به جهان بیرونی عقب‌نشینی کردند و زمین به وضعیت عادی خودش برگشت.

مورتال کامبت ۴[ویرایش]

بعد از عقب راندن مهاجمین به دنیای بیرونی، شینوک با کمک کوان چی بار دیگر سعی کرد تا از دنیای زیرین خارج شده و دنیاها را تصاحب کند. ولی بار دیگر لیو کانگ با متحد کردن جنگجویان زمینی تحت فرمان ریدن خدای رعد و برق موفق به شکست دشمنان شدند. ریدن که اینک به مقام خدای ارشد نائل شده بود منصب محافظت از زمین را به فوجین سپرد.

اتحاد مرگبار[ویرایش]

به عنوان یک خدای ارشد رایدن نتوانست با دخالت مانع از کشته شدن لیو کانگ در آکادمی وو شی توسط شانگ سونگ و کوان چی شود. با احساس نفرت از همتاهایش بعلت خودداری از مداخله، ریدن مقام خود به عنوان خدای ارشد را ترک کرد و اقدام به جمع‌آوری جنگجویانش برای مقابله با این اتحاد مرگبار کرد.

فیتالیتی‌ها[ویرایش]

در سری بازی‌های مورتال کمبت، هر شخصیت تعدادی فیتالیتی در اختیار دارد که هنگامی که راوی فریاد میزند Finish Him یا Finish Her به اجرا در میاورد. از معروف‌ترین فاتالیتی‌های ریدن می‌توان به فیتالیتی ۱ اشاره کرد که در آن فرد را بر روی دو دست بلند می‌کند و انقدر به او برق وارد می‌کند تا متلاشی شود؛ و فاتالیتی ۲ که در آن چوب خود را در آورده و دشمن را به چوب می‌کشد و با برق او را از پای در می‌آورد.

منابع[ویرایش]

  1. «Zaterra»