دث‌استروک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دث‌استروک
Deathstroke Vol 2 8.png
اطلاعات انتشاراتی
ناشردی‌سی کامیکس
نخستین حضورتایتان‌های نوجوان جدید شمارهٔ ۲ (دسامبر ۱۹۸۰)
پدیدآورمارو وولفمن
جرج پرز
اطلاعات داستانی
نام کاملاسلید ژوزف ویلسون
گونهانسان
وابستگی به تیملیگ بی‌عدالتی
جوخه انتحار
انجمن سری شروران بزرگ
چک‌مِیت
لیگ قاتلان
توانایی‌ها
  • قدرت، سرعت، چابکی و استقامت ابرانسانی
  • استاد هنرهای رزمی و مبارزات تن‌به‌تن
  • تیرانداز و شمشیرزنی حرفه‌ای
  • دسترسی به تجهیزات با فناوری بالا
  • استاد فنون استراتژیست
  • زوددرمانی

دث‌استروک (تلفظ صحیح: دِتس تِروک) (به انگلیسی: Deathstroke) با نام اصلی اِسلِید ژوزف ویلسون، یک شخصیت خیالی ابرشرور و در برخی مواقع ضد قهرمان در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس است. او یک مزدور و آدم‌کشی حرفه‌ای به‌شمار می‌رود که به عنوان دشمن دیرینهٔ تیم ابرقهرمانی تایتان‌های نوجوان، به ویژه دیک گریسون محسوب می‌شود. در طی سال‌ها، نویسندگان او را تبدیل به دشمن شخصیت‌های ابرقهرمان دیگری در دنیای دی‌سی، همانند بتمن و گرین ارو نمودند. شخصیت دث‌استروک توسط مارو وولفمن و جرج پرز خلق شده‌است که برای اولین بار، در شمارهٔ ۲ از مجلهٔ تایتان‌های نوجوان جدید در دسامبر ۱۹۸۰ معرفی شد. اسلید دارای دختری به نام رز ویلسون است.

در رسانه‌ها[ویرایش]

مجموعه تلویزیونی کماندار[ویرایش]

در مجموعه تلویزیونی کماندار او دوست الیور کویین در جزیره‌ای دور افتاده بود که در آن گیر افتاده بود. دشمنان او در نزدیکی ویلسون موشک کوچکی را منفجر کردند که در این حین سمت چپ بدنش دچار سوختگی شد. الیور که زمانی زندانی دشمنانش بود از این موضوع خبر دار شد که در دریایی که در آن نزدیکی بود زیر دریایی‌ای به گل نشسته مربوط به دوران جنگ جهانی دوم وجود دارد که درونش دارویی به نام میراکورو (معجزه به زبان ژاپنی) است که می‌تواند هر بیماری را درمان و از فرد ابر سرباز بسازد. آن‌ها به صورت مخفیانه به آن زیر دریایی نفوذ کردند و آن دارو را پیدا و به ویلسون تزریق کردند. آن‌ها که از عوارض جانبی میراکورو (دارو) خبر نداشتند فکر کردند که مرده. او داد می‌زد و بعد از چند ثانیه بیهوش شد و از چشمانش خون جاری شد. سپس بیرون رفتند و دیدند افراد دشمن دور تا دور آن‌ها را محاصره کردند و شدو (معشوقهٔ ویلسون) کشته شد. بعد از مدت‌ها ویلسون به هوش آمد و جنازهٔ شدو را دید و فکر کرد که تقصیر الیور است و به جنگ با او پرداخت. الیور تیری در چشم چپ او فروکرد و او بیهوش شد. بعد از مدت‌ها او الیور را پیدا می‌کند و با نام دث‌استروک با او می‌جنگد. او گروهی مشابه به خود را درست کرد که یکی از آن‌ها معشوقهٔ خواهر الیور بود. آن‌ها به کمک استار لبز (آزمایشگاه استار) درمانی پیدا کردند و به این افراد تزریق کردند. اما از آنجا که ویلسون زرهی سخت و مقاوم داشت نمی‌توانستند به او تزریق کنند. در آخر الیور به سختی او را شکست داد و به درون زندانی مخفی واقع در جزیره انداخت.

وی در قسمت ۱۴ فصل سوم با نیرنگ مالکوم مرلین آزاد می‌شود ولی الیور و تیا (خواهر الیور) به سختی او را شکست داده و دوباره به زندان برمی‌گردانند.

در قسمت ۸ فصل پنجم سریال کماندار، اسلید به صورت توهمی از سوی دامینیتورها در رویاهای ابرقهرمانان ظاهر می‌شود که به ترتیب توسط سارا لنس و الیور کشته می‌شود.

در قسمت آخر فصل پنجم سریال نیز الیور که در مبارزه با آدریان چیس و نجات پسرش درمانده مانده‌است برای کمک به سراغ اسلید می‌آید و متوجه می‌شود اثر داروی میراکورو از بین رفته‌است. الیور اطلاعاتی از پسر اسلید به وی می‌دهد و از وی برای نجات پسرش کمک می‌خواهد. اسلید به وی کمک می‌کند و بعد از جزیره نجات پیدا می‌کند

در فصل ششم اسلید سخت به دنبال یافتن پسرش است و از الیور برای اینکار کمک می‌طلبد ولی متوجه می‌شود پسرش باند تبهکاری مخصوص خود را تشکیل داده و سرکشی می‌کند. سرانجام اسلید در نامه‌ای به الیور می‌گوید که می‌خواهد تلاش کند هر دو پسرش را پیدا کند. پسران اسلید نیز از فصل ۶ تا ۸ سریال حضور یافتند.

مانو بنت در مجموعه تلویزیونی کماندار در نقش دث‌استروک ظاهر شد.

در دنیای سینمایی دی‌سی[ویرایش]

در اوت ۲۰۱۶ بن افلک ویدیویی از نمایش آزمایشی این شخصیت با بازی جو منگنیلو منتشر کرد. زمزمه‌هایی مبنی بر حضور وی در فیلم بتمن به عنوان شخصیت منفی به گوش می‌رسید تا اینکه اعلام شد قرار است فیلمی اختصاصی از این شخصیت ساخته شود.

سرانجام دث‌استروک در صحنه پس از تیتراژ فیلم لیگ عدالت به همراه لکس لوتر حضور یافت.

منابع[ویرایش]