آقای فریز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آقای فریز
ناشر

دی‌سی کامیکس
اولین حضور

ویکتور فریز: بتمن #۱۲۱ (فوریه ۱۹۵۹)
آقای فریز: کمیک‌های کاراگاهی شمارهٔ ۳۷۳ (مارس ۱۹۶۸)
ساخته شده توسط

باب کین
دیوید وود
شلدون مولداف
نام کامل دکتر ویکتور فریز
گونه انسان
جهان زادگاه زمین
وابستگی به تیم لیگ بی‌عدالتی
انجمن سری شروران بزرگ
نام(های) مستعار مستر زیرو
توانایی‌ها
  • هوشی در سطح یک نابغه
  • قابلیت منجمد کردن افراد یا اجسام

آقای فریز (به انگلیسی: Mr. Freeze) یک شخصیت خیالی شرور بزرگ در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس است که اغلب به عنوان دشمن شخصیت ابرقهرمان بتمن محسوب می‌شود. این شخصیت توسط باب کین، دیوید وود و شلدون مولداف خلق شده‌است که برای اولین بار به عنوان مستر زیرو، در شمارهٔ ۱۲۱ کمیک بتمن (فوریه ۱۹۵۹) حضور پیدا کرد. او یکی از سرسخت‌ترین دشمنان بتمن است و متعلق به جمعی از دشمنان بتمن است که فهرست جنایتکاران و مجرمین لیست او را تشکیل می‌دهد.

گذشته[ویرایش]

Batman121 mr zero.jpg

آقای فریز در گذشته پروفسوری به نام ویکتور فریز (Victor Fries) بوده‌است. نامزدش با اتومبیل تصادف می‌کند و به حالت کما می‌رود. ویکتور فریز برای زنده ماندن نامزدش مجبور است بدن او را در دمای پایین نگه دارد تا زنده بماند و خود نیز سعی دارد تا او را مداوا کند. اما یک روز ماموران دولت به آزمایشگاه او حمله می‌کنند و ماده سردکننده را روی او می‌ریزند. ویکتور فریز که دیگر نمی‌تواند در جای گرم زندگی کند لباسی برای خود طراحی می‌کند و برای این که بتواند دوباره از نامزدش نگهداری کند از بانک‌ها سرقت می‌کند و تبدیل به دشمن بت‌من می‌شود. او هم چنین اسلحه‌ای می‌سازد که به کمک آن می‌تواند اجسام یا افراد را منجمد کند.

اقتباس ها[ویرایش]

بهترین اقتباسی که از این شخصیت شده را می‌توان در سریال گاتهام دید . نقش مستر فریز را ناثان دارو ایفا می‌کند ؛ وی در تلاش است عشق خود " نورا " را نجات دهد ولی سرانجام نورا خودکشی می‌کند بعد از آن مستر فریز نیز سعی می‌کند به نورا بپیوندد اما هوگو استرنج مدیر تیمارستان آرکهام او را زنده نگه میدارد ...

آقای فریز همچنین در فیلم بت‌من و رابین (۱۹۹۷) با بازیگری آرنولد شوارتزنگر بوده و همچنین در مجموعه‌های کارتونی بت‌من نیز حضور داشته‌است.

منابع[ویرایش]