آقای فریز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آقای فریز
ناشر دی‌سی کامیکس
اولین حضور با عنوان آقای زیرو در کمیک#۱۲۱، سال ۱۹۵۹
نام کامل ویکتور فریز
وابستگی به تیم لیگ بی‌عدالتی و انجمن مخفی ابر دشمنان
توانایی‌ها توانایی‌های بدنی، لباس فلزی و اسلحه‌های یخی

آقای فریز (به انگلیسی: Mr.freeze) از دشمنان بتمن خلق شده توسط کمپانیدی سی کمیکز است. او توسط شلدون ملدوف، باب کین و دیوید وود خلق شد. اوّلین بار در کمیک#۱۲۱ ظاهر شد با عنوان آقای. زیرو(Mr.Zero)و سپس در کمیک#۱۶۰با نام دکتر زیرو (Doctor Zero) سپس در کمیک #۲۶۸ نامش به دکتر اسکیمل(Doctor Schimmel)تغییر کرد و سرانجام در کمیک #۳۷۳ با نام اصلی اش آقای فریز ظاهر شد. امّا ظاهر و سلاح‌هایش کماکان یک شکل بوده. او در داستان‌ها از ابتدا نمی‌توانست در دمای بالای صفر زندگی کند و از این رو آقای زیرو یا صفر نامیده شد.

زندگی و سرگذشت[ویرایش]

او دانشمندی موفّق و معروف بنام ویکتور فریز بود و با همسرش نورا همکار بود تا اینکه شبی با همسرش تصادف می‌کند و همسرش به مرگ مغزی دچار می‌شود و او برای زنده نگه داشتن بدنش او را منجمد می‌کند. روزی پلیس به آزمایشگاهش می‌ریزد و او در مقاومت با بردن همسر و تجهیزاتش به درون مادهٔ منجمد کننده میفتدو دیگر نمی‌تواند در دمای بالای صفر زندگی کند و برای خود لباسی آهنی و اسلحه‌هایی یخی می‌سازد تا از قانون انتقام بگیرد.

انیمیشن‌ها[ویرایش]

سری انیمیشن بتمن (به انگلیسی: The Batman) سری انیمیشنی بتمن (به انگلیسی:Batman the animated series) ماجراهای تازهٔ بتمن (به انگلیسی:The new adventures of Batman) ماجراهای بتمن و رابین (به انگلیسی: Batman&Robin adventures)

فیلمها[ویرایش]

بتمن و رابین به کارگردانیجوئل شوماخرو نقش فریز را آرنولد شوارتزنگر ایفا نمود.

بازی‌ها[ویرایش]

بازی بتمن و رابین (۱۹۹۸) بازی آشوب در گاتهام (به انگلیسی: chaos in Gotham)در(۲۰۰۲) بازی انتقام بتمن (به انگلیسی:Batman vengeance)در(۲۰۰۳) بازی شهر آرکهام (به انگلیسی:Batman:Arkham city)در(۲۰۱۱)

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «http://en.wikipedia.org/wiki/Mr._Freeze»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲).