مترسک (کمیک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مترسک
اطلاعات انتشاراتی
ناشردی‌سی کامیکس
نخستین حضوربرترین کمیک‌های دنیا شمارهٔ ۳ (پاییز ۱۹۴۰)
پدیدآوربیل فینگر
باب کین
جری رابینسون
اطلاعات داستانی
نام کاملدکتر جاناتان کرین
گونهانسان
وابستگی به تیم
نام‌(های) مستعارپروفسور رنس، مترسک، استاد وحشت
توانایی‌ها
مترسک در انیمیشن

مترسک (به انگلیسی: Scarecrow) با نام واقعی دکتر جاناتان کرین، یک شخصیت خیالی ابرشروردر کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس است که اغلب به عنوان دشمن شخصیت ابرقهرمان بتمن به‌شمار می‌رود. دکتر جاناتان کرین روانشناس، روان‌پزشک و شیمیدان از نخستین دشمنان بتمن در دنیای دی‌سی است. وی در ۱۹۴۱ توسط باب کین و بیل فینگر خلق شد. او نخستین بار در پاییز سال ۱۹۴۱ در شمارهٔ ۳ از مجموعه کمیک جنایی برترین کمیک‌های دنیا حضور یافت. در اصل قدرتش در هوش او و ماده دیوانه کننده‌اش است که باعث ترس می‌شود، اما در نهایت خودش به آن مسموم می‌شود. ماده او از گیاه سمی خاصی است.

تاریخچه[ویرایش]

او بعد حضورش در برترین کمیک‌های دنیا در کمیک شماره ۱۸۹ در عصر نقره‌ای بتمن حضور یافت. او همچنین در کمیک‌های «تاریکترین شب» (به انگلیسی:blackest night) حضور یافت.

در رسانه‌ها[ویرایش]

فیلم‌ها[ویرایش]

مترسک

مترسک قرار بود در قسمت بعدی بتمن‌های جوئل شوماخر حضور داشته باشد ولی بعد از شکست بتمن و رابین این فیلم ساخته نشد. امّا در سال ۲۰۰۵ در فیلم بتمن آغاز می‌کند حضور یافت و نقشش را کیلین مورفی ایفا کرد. چارلی تاهان نیز در سریال گاتهام این نقش را بازی کرد.

انیمیشن[ویرایش]

سری انیمیشن بتمن: مجموعه پویانمایی ماجراهای جدید بتمن (به انگلیسی:The new adventures of Batman)

بازی‌های ویدئویی[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «(http://en.wikipedia.org/wiki/Scarecrow_(comics». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۵ سپتامبر ۲۰۱۲.