کریتوس (خدای جنگ)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کریتوس
شخصیت خدای جنگ
کریتوس در خدای جنگ (۲۰۱۸)
نخستین حضورخدای جنگ (۲۰۰۵)
آخرین حضورخدای جنگ رگناروک (۲۰۲۲)
پدیدآوردیوید جفی
طراحچارلی ون
صداپیشهترنس سی کارسون (بزرگسال، ۲۰۰۵–۲۰۱۳)
کریستوفر جاج (بزرگسال، ۲۰۱۶–اکنون)[۱]
آنتونی دل ریو (کودکی، ۲۰۱۰)
ایفاگر ضبط حرکتبراندون مولا (۲۰۰۵)
جوزف گات (۲۰۰۷–۲۰۱۲)[۲]
ترنس سی. کارسون (۲۰۱۳)[۳]
کریستوفر جادج و اریک جاکوبوس[۴] (۲۰۱۶–)
شاد گاسپارد (۲۰۱۸)[۵]
اطلاعاتِ درون‌داستانی
گونهنیمه خدا
جنسیتمرد
عنوانخدای جنگ
شبح اسپارتا
فارباوتی (مهاجم بی رحم)
پیشه
وابستگی
خانوادهزئوس (پدر)
کالیستو (مادر)
دیموس (برادر)
همسرلیساندرا
«فی» لافی
فرزندکلایوپی (دختر)
آترئوس (پسر)
خویشاوندانآتنا (خواهر ناتنی)
آرس (برادر ناتنی)
هرمس (برادر ناتنی)
هفائستوس (برادر ناتنی)
هراکلس (برادر ناتنی)
پرسئوس (برادر ناتنی)
پرسفونه (خواهر ناتنی/خاله)
پوزیدون (عمو)
هادس (عمو)
هرا (خاله/نامادری)
کرونوس (پدربزرگ)
رئا (مادربزرگ)
گایا (مادربزرگ بزرگ)
خاستگاهاسپارتا، یونان
ملیتیونانی
مرگمعبد پاندورا، صحرای گمشده، یونان (مرگ اول)
رودس، یونان (مرگ دوم)
پرتگاه‌های خودکشی، حومه آتن (مرگ سوم)
اولین نبرد با ثور، اسکاندیناوی (ظاهراً مرگ چهارم)
خانهاسپارتا، یونان (پیش‌تر)
جنگل وحشی، نروژ
وضعیت حیاتزنده

کریتوس (انگلیسی: Kratos) (یونانی باستان: Κράτος, به معنی: قدرت) (نورس باستان: Fárbauti, به معنی: مهاجم بی رحم) شخصیتی خیالی، و قهرمان اصلی در مجموعه خدای جنگ از استودیو سنتا مونیکا است که بر پایه اساطیر یونانی و بعدها اساطیر اسکاندیناوی ساخته شده‌است. کریتوس همچنین به نام «شبح اسپارتا» شناخته می‌شود و نخستین‌بار در سال ۲۰۰۵ در بازی ویدیویی خدای جنگ حضور یافت که منجر به ساخت هشت بازی دیگر با این شخصیت به عنوان قهرمان داستان شد. کریتوس همچنین به عنوان قهرمان اصلی داستان‌های کمیک در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۸ و همچنین فرنچایز سه رمان که اتفاقات سه بازی را بازگو می‌کند، حضور یافته‌است. صداگذاری این شخصیت از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ بر عهدهٔ ترنس سی کارسون بوده است،[۶] و کریستوفر جاج این نقش را در دنبالهٔ بازی در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به عهده گرفت.

در طول دوران یونانی سری، کریتوس به عنوان یک جنگجوی اسپارتایی به تصویر کشیده می‌شود که پس از کشتن تصادفی خانواده‌اش به دلیل حیله‌ مربی سابقش خدای جنگ آرس، کریتوس به "شبح اسپارتا" معروف شد. او بعداً انتقام مرگ خانواده‌اش را می‌گیرد و پس از کشتن آرس به «خدای جنگ» جدید تبدیل می‌شود. سرانجام مشخص شد که کریتوس یک نیمه خداست و پسر زئوس است که بعداً به او خیانت می‌کند. کریتوس در تلاش برای جلوگیری از فاجعه یا تغییر سرنوشت خود، چندین ماجراجویی را آغاز می‌کند. او معمولاً به عنوان فردی غافل از همه چیز به تصویر کشیده می‌شود و ماهیتی رواقی، تشنه به خون و مغرور دارد و اغلب درگیر فعالیت های مبهم اخلاقی و انجام اعمال خشونت آمیز شدید است. با این حال او اغلب خود را زیر سوال می‌برد، دچار حملات شدید گناه و نفرت از خود می‌شود، حتی چندین بار اقدام به خودکشی می‌کند، و عموماً به عنوان یک چهره تراژیک به تصویر کشیده می‌شود. انتقام موضوع اصلی دوران یونان است و قسمت‌های آن بر ریشه‌های کریتوس و روابط او با خانواده‌اش و خدایان المپ تمرکز دارد. در سری اسکاندیناوی این مجموعه، (خدای جنگ ۲۰۱۸) و (خدای جنگ رگناروک) کریتوس خودش را پیدا می‌کند و خشم خود را کنترل می‌کند و یاد می‌گیرد چگونه واقعاً پدر و مربی پسرش آترئوس باشد و به او کمک کند تا با خدایی خود کنار بیاید. آنها در طول سفر خود با هیولاها و خدایان قلمرو اسکاندیناوی مبارزه می‌کنند که با آنها دشمنی می‌کنند. که به ناچار به نبرد فاجعه بار راگناروک می‌انجامد.

فرنچایز خدای جنگ عنوانی شاخص برای برند پلی‌استیشن است و کریتوس یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های آن است. این شخصیت به خوبی مورد استقبال منتقدان قرار گرفته و تبدیل به نماد بازی های ویدیویی شده‌است، کریتوس یک شخصیت نسبتا تازه وارد در میان شخصیت های فرنچایزهای معتبرتر، مانند ماریو، لینک، سونیک خارپشت، لارا کرافت و کراش باندیکوت بود. این شخصیت اکنون با محصولات دیگر مرتبط است و در بازی‌های پلی‌استیشن خارج از سری خدای جنگ نقش‌آفرینی کرده‌است.

یادداشت[ویرایش]

  1. در against Odin armies' general |مجموعه دی‌سی کمیک و در خدای جنگ: معراج ذکر شده‌است.
  2. دگرریختی‌شده به روح پیشین اسپارتا
  3. پس از آرس

منابع[ویرایش]

  1. Shuman, Sid; Barlog, Cory; کریستوفر جاج (June 14, 2016). God of War – E3 2016 LiveCast (یوتیوب) (به انگلیسی). 0:20: پلی‌استیشن (برند), سونی اینتراکتیو انترتینمنت. Retrieved June 15, 2016. Sid Shuman: Christopher Judge, who are you? Christopher Judge: I am fortunate enough to be playing Kratos.{{cite AV media}}: نگهداری CS1: موقعیت (link)
  2. "Joseph Gatt Filmography". IMBD Pro. Retrieved 2015-07-29.
  3. God of War: Ascension: Unchained – Kratos Comes to Life. استودیو سنتا مونیکا. 2013.
  4. Jacobus, Eric (March 28, 2018). God of War Slayer of the Gods – How to Fight Like Kratos, PS4 (یوتیوب) (به انگلیسی). پلی‌استیشن (برند), سونی اینتراکتیو انترتینمنت. Archived from the original on May 11, 2018. Retrieved May 11, 2018.
  5. https://twitter.com/shadbeast/status/989923203366600704
  6. "Carson on Twitter". Twitter. Retrieved 13 June 2017.

پیوند به بیرون[ویرایش]

پرونده‌های رسانه‌ای مربوط به Kratos (God of War) در ویکی‌انبار