بت‌ومن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بت‌ومن
Batwoman (Kate Kane).png
Kate Kane as Batwoman on the variant cover of Detective Comics #860 (Dec. 2009). Art by Alex Ross.
اطلاعات نشر شده
ناشردی‌سی کامیکس
اولین زمان ایفای نقش(Kathy Kane):
Detective Comics #233 (ژوئیه ۱۹۵۶)
(Kate Kane):
۵۲ #۷ (ژوئن ۲۰۰۶)
ساخته شده توسط(Kathy Kane):
Edmond Hamilton
Sheldon Moldoff
(Kate Kane):
Geoff Johns
Grant Morrison
Greg Rucka
Mark Waid
Ken Lashley
اطلاعات موجود در داستان
شخصیت دیگرKatherine "Kathy" Webb-Kane
Katherine "Kate" Rebecca Kane
گروه‌هاBatman Family
(Kathy Kane):
Spyral
(Kate Kane):
Batman Incorporated
D.E.O.
نام‌های مستعار(Kathy Kane):
Headmistress
Katrina "Luka" Netz
توانایی‌ها

بت‌وُمن (به انگلیسی: Batwoman) (زن خفاشی) یک کاراکتر داستانی است. یک ابرقهرمان زن که در کمیک‌استریپ‌های انتشاراتِ دی سی کمیک ظاهر می‌شود. در تمامِ نسخه‌ها، بت وومن وارثِ ثروت هنگفتی است که – با الهام از بتمن – آن را در راه مبارزه با جنایت در شهرش گاتهام سیتی خرج می‌کند.
شخصیت بت‌ومن بین دو قهرمان زن مجله‌های جریان اصلی انتشارات دی‌سی تقسیم شده است که هر دو کاترین کین نام دارند. در نسخه‌های اولیه او را کتی و در سری جدید کیت خطاب می‌کنند.
بت‌ومن توسط باب کین، شلدون مولدوف و ادموند هامیلتونِ نویسنده و زیر نظر مستقیم جک اسچیف – سردبیر – خلق شد تا به شخصیت‌های قصه‌های بتمن اضافه شود.
اولین حضور بت‌ومن در کمیک‌استریپ‌های دی‌سی به شمارهٔ ۲۳۳ مجلهٔ Derective Comic (1956) برمی‌گردد. در این شماره بت‌ومن به عنوان زنِ موردعلاقهٔ بتمن معرفی می‌شود تا ادعای همجنس‌گرا بودن بتمن که توسط کتابِ اغوای معصومیت (۱۹۵۴) پیش آمده بود را رد کنند.
وقتی ژولیوس شوراتز در سال ۱۹۶۴ سردبیر کمیک‌های مربوط به بتمن شد، شخصیت‌های کم‌تاثیر آن شامل بت‌ومن، بت‌گرل، بت‌مایت و بت‌هوند را از داستان‌های بتمن کنار گذاشت. بعدها در ۱۹۸۵ و در کمیک «بحران در زمین‌های بی‌پایان» گفته شد که بت‌ومن هرگز وجود نداشته است. هرچند که شخصیت دیگرش، کتی کین، به‌طور مداوم و گاهی مورداشاره قرار می‌گرفت.
پس از وقفه‌ای طولانی، بت‌ومن دوباره در سال ۲۰۰۶ و در هفتهٔ هفتم انتشار مجلهٔ کمیک‌استریپ ۵۲ به خوانندگان معرفی شد. این‌بار با اسم کیت کین، بت‌ومن مدرن در غیابِ بت‌من به انجام مأموریت در گاتهام سیتی می‌پردازد. شورای سردبیری دی‌سی این‌بار این‌بار تصمیم گرفت برای ارتباط بیشتر با مخاطبان دنیای مدرن و همین‌طور تنوع شخصیت‌هایش، بت‌ومن را یک یهودی همجنس‌گرا معرفی کند. چنین انتخابی، توجه رسانه‌های گروهی را به بازگشت این شخصیت جلب کرد همان‌طور که نظرات مثبت و منفی خوانندگان را در پی داشت.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.