فلش (بری آلن)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فلش(بری آلن)
Barry Allen Flash.jpg
ناشردی‌سی کامیکس
اولین حضورشوکیس شمارهٔ ۴ (اکتبر ۱۹۵۶)
ساخته شده توسطرابرت کنایر (نویسنده)
کارمین اینفانتینو (طراح)
نام کاملبارتولامئو هنری «بری» آلن
گونهاسپیدستر(تیز رو)
جهان زادگاهزمین
وابستگی به تیم«لیگ عدالت»
«استار لبز»
هم‌دستاناولیور کویین(گرین ارو)
«بتمن»
«سوپرمن»
«فانوس سبز»
«زن شگفت انگیز»«شزم»
نام (های) مستعارفلش (صاعقه)-ستاره دنباله دار قرمز-اسکارلت اسپیدستر
توانایی‌ها
 • سرعت بیکران و ابرانسانی
 • استقامت و واکنش ابرانسانی
 • توانایی سفر در زمان
 • پایداری در برابر دورآگاهی
 • توانایی ایجاد سراب سرعت
 • درمان سریع سلولی
 • توانایی ایجاد گردباد سرعت
 • توانایی رد شدن از اجسام
 • توانایی سفر بین زمین‌های ۱ تا ۱۹
 • توانایی پرتاب صاعقه

فلش (به انگلیسی: Flash) با نام اصلی بری آلن، یک شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس است. بری آلن به عنوان دومین شخصیت در دنیای دی‌سی به‌شمار می‌رود که عنوان فلش را به یدک می‌کشد. شخصیت اول توسط نویسنده رابرت کنایر و طراح کارمین اینفانتینو خلق شده‌است که در شمارهٔ ۴ از مجموعه شوکیس (اکتبر ۱۹۵۶) ظاهر شد.[۱] نام او در نمایش‌های تلویزیونی به اسم بری آلن یا استیون آلن آمده‌است.[۲]

این شخصیت در اقتباس‌های مختلفی در رسانه‌های دیگر ظاهر شده‌است. جان ویسلی شیپ نقش شخصیت بری آلن را در مجموعه تلویزیونی سی‌بی‌اس با عنوان فلش (۱۹۹۰)، و گرانت گاستین نیز نقش وی را در مجموعه تلویزیونی سی‌دابلیو با عنوان فلش (۲۰۱۴) ایفا کرده‌اند. همچنین ازرا میلر در دنیای سینمایی دی‌سی، شامل فیلم‌های بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت (۲۰۱۶)، جوخه انتحار (۲۰۱۶) و لیگ عدالت (۲۰۱۷) وظیفه بازی در این نقش را بر عهده داشت.

قدرت اصلی او سرعت ابرانسانی است. اثرات دیگر مانند نامرئی بودن به توانایی او در سرعت ارتعاش مولکولی مربوط می‌شود. فلش دارای یک لباس طلایی و قرمز خاص می‌باشد که در برابر مقاومت هوا و اصطکاک مقاوم است. همچنین او به صورت معمول لباس خود را به صورت فشرده در یک حلقه می‌گذارد.

فلش در کامیک تند تیز شماره۴۲ در مقابل شزم! شکست خورده و مجبور می شود تا خود را بازنده اعلام کند

داستان‌های کلاسیک بری آلن مفهوم دنیاهای چندگانه را به دی‌سی کامیکس معرفی کرد، و این مفهوم در طول سال‌ها نقش بزرگی را در تداوم بازتولیدی متفاوتی از دی سی داشت. فلش به‌طور سنتی همیشه نقش‌های مهمی را در داستان‌های ریبوتی شرکت گسترده دی سی داشته‌است، و در کراس‌آور سال ۱۹۸۵ بحران در زمین‌های بی‌نهایت، بری آلن در راه نجات جهان‌های چندگانه مرد و از ترکیب منظم قهرمانان معروف دی سی برای ۲۳ سال حذف شد. بازگشت او به ترکیب منظم کمیک‌ها متعاقباً در سال ۲۰۰۸ در صفحات گرانت موریسون در داستان کمیک کراس‌آور بحران پایانی و بهمراه سری محدود داستان فلش:تولد دوباره جف جانز اتفاق افتاد. او نفش‌های محوری را در داستان‌های[کمیک] کراس‌آور تاریک‌ترین شب(۲۰۰۹)، فلش پوینت(۲۰۱۱)، همگرایی(۲۰۱۵)، و تولد دوباره دی سی(۲۰۱۶) بازی کرده‌است.

بیوگرافی شخصیت داستانی[ویرایش]

بری آلن یک دانشمند پلیس است (کار او در فلش:آیرون هایتز وان شات به دانشمند صحنه جرم تغییر کرد) با شهرت به کندترین، دیر کردن‌های مکرر، که باعث ناامید کردن نامزدش؛ آیریس وست الن می‌شود. به عنوان مثال غیبت او در صحنه جرم برای حل آن.

یک شب، وقتی او در حال کار کردن روی یک پرونده تا دیر وقت در آزمایشگاهش است، یک صاعقه به او برخورد کرد و بعد از بهوش آمدن، بری آلن متوجه می‌شود که می‌تواند به‌طور ما فوق تصور سریع بدود و حس‌هایش به عکس العمل‌هایش تطابق سریع دارد. او لباسی قرمز با یک صاعقه در وسط آن به تن می‌کند و خود را فلش می‌نامد (لقب قهرمان کامیک بوک دوران بچگی اش، جی گریک) و تبدیل به مبارز جرم و جنایت در سنترال سیتی می‌شود

فلش یک حلقه دارد برای قرار دادن لباس در آن وقتی در حالت یک شخص معمولی است. این حلقه می‌تواند لباس را از حالت فشرده در بیاورد هر گاه که بری به آن احتیاج دارد و دوباره آن را با کمک یک گاز خاص به جای خود برگرداند. ، همچنین بری یک تردمیل طراحی می‌کند که مخصوص سفر در زمان است و در داستان‌های بسیار زیادی از آن استفاده شده‌است. بتمن در یکجا می‌گوید: بری از آن اشخاص است که اگر پدر و مادرم کشته نشده بودند دوست داشتم به آن تبدیل شوم.

لیگ عدالت[ویرایش]

همان‌طور که در لیگ عدالت آمریکا #۹ نشان داده شده‌است، وقتی زمین مورد تهاجم ارتش فضایی‌های می‌شود که فرستاده شده‌اند تا زمین را فتح کنند، بعضی از بزرگترین قهرمانان به نیرو می‌پیوندند. (بری آلن هم یکی از انهاست) در حالی که همه قهرمانان به‌طور فردی با بیگانگان می‌جنگند و تقریباً تمام ان‌ها را شکست می‌دهند توسط یک بیگانه جنگجو شکست داده می‌شوند و تنها با همکاری یکدیگر می‌توانند آن را شکست دهند و پس از آن تصمیم به ایجاد یک اتحادیه عدالت می‌گیرند.

در طول سال‌ها، او به قناری سیاه و زاتانا کمی علاقه پیدا می‌کند اما او هیچ وقت این رابطه را ادامه نمی‌دهد بخاطر عشق واقعی او یعنی آیریس وست که در نهایت با او ازدواج می‌کند. بری آلن همچنین یک دوست خوب برای فانوس سبز می‌شود که باعث ایجاد موضوع سری محدود فلش و فانوس سبز:شجاع و پررنگ می‌شود.

در فلش#123 "فلش‌های دو جهان" آلن به زمین دو منتقل می‌شود جایی که با جی گریک ملاقات می‌کند، فلش اصلی دنیای دی سی: نشان می‌دهد که ماجراهای جی گریک زمین ۲ در کمیک بوک در زمین ۱ نوشته شده‌است. این داستان چندین رویکرد را در دی سی آغاز کرد و با تیم‌های جدید لیگ عدالت آمریکا از زمین ۱ و زمین ۲ ادامه یافت. در داستان کلاسیک فلش#179"واقعیت یا داستان" آلن به داخل جهان می‌افتد و ناگهان سر از زمین پرایم درمی‌آورد که نمایندهٔ جهان "ماً است. او به دنبال نویسنده کمیک بود جولیا شوارتز می‌گردد تا با کمک او تردمیل کیهانی را بسازد تا بتواند به خانه برگردد. او همچنین برادر زاده آیریس یعنی والی وست را پیدا می‌کند که قدرت‌هایی همانند بری را در یک تصادف بدست آورده‌است.

تراژدی[ویرایش]

زمانی که او با دوست دخترش یعنی آیریس ازدواج کرد، او متوجه شخصیت دوگانه او شد زیرا بری در خواب با او حرف می‌زد. در نهایت مشخص شد که آیریس در قرن ۳۰ ام به دنیا آمده‌است و به حال فرستاده شده‌است.

در دهه ۱۹۸۰، زندگی بری شروع به فروپاشی می‌کند. آیریس توسط پروفسور زوم کشته می‌شود اما بعد معلوم می‌شود که هرسون ولز زمین ۱۹ اچ ار به جای ان مرده‌است وقتی زوم متوجه می‌شود قلب پدر بری الن (هنری الن) را با مشت فوالعاده سریعش له می‌کند و او را به قتل می‌رساند

منابع

 1. Jimenez، Phil (۲۰۰۸). «The Flash». در Dougall، Alastair. The DC Comics Encyclopedia. New York: Dorling Kindersley. صص. ۱۲۴–۱۲۷. OCLC 213309017. شابک ۰-۷۵۶۶-۴۱۱۹-۵.
 2. Bob Rozakis (۲۰۰۲-۰۷-۰۱). «Alter Egos And Alternate Earths». Comicsbulletin.com. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰۱۱-۰۸-۱۰. دریافت‌شده در ۲۰۱۵-۱۱-۱۸.