نسخه‌های جایگزین بتمن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آنچه در پی می‌آید، لیستی از نسخه‌های دیگر بتمن از تمام رسانه‌ها- شامل چندجهان دی‌سی کمیکز، elseworlds، تلویزیون و سینما- است.

کمیک‌ها[ویرایش]

نگاره‌های اصلی[ویرایش]

  • بروس وین بتمن اصلی است و هویت مخفی بتمن در اکثر قریب به اتفاق حضورش در دیگر رسانه‌هاست.
  • بتمن زور-ان-آره، همزادی مهار نشده بود که بتمن برای حفاظت از خودش در صورت تهاجم به روان پایه‌ای‌اش ساخته بود. این بتمن اعلام کرد «من چیزی هستم که با حذف بروس از معادله به دست می‌آید...»
  • ازرائل. بعد از اینکه بین کمر بتمن را طی داستان knightfall در سال ۱۹۹۳ شکست، ژان پل والی نقش بتمن را به عهده می‌گیرد. این هویت در پیوستگی زمانی توسط افراد مختلفی به کار گرفته می‌شود، و بعد از مرگ والی، شخصی به نام مایکل واشینگتن لین به عهده‌اش می‌گیرد.
  • دیک گریسون بعد از اینکه ازرائل مجبور به کنار گذاشتن بتمن می‌شود و قبل از بازگشت بروس وین، هویت بتمن را به عهده می‌گیرد. بعد از مرگ ظاهری بروس، دیک گریسون بدل به بتمن جدید می‌شود. با بازگشت بروس، دیک به ایفای نقش نایت‌وینگ بازمی‌گردد.
  • در اتحاد با آرتورو رودریگز خبرنگار، ماسک سیاه کمپینی را برای بی‌اعتبار کردن بتمن طی جنایت جنگی آغاز می‌کند. در حالی که رودریگز در مطبوعات به بتمن حمله می‌کند، ماسک سیاه در هیبت بتمن دست به ارتکاب چند قتل می‌زند.
  • جیسن تاد در مجموعهٔ Battle for the Cowl دوباره ظاهر شد. جیسن با پوشیدن نسخه‌ای از لباس بتمن، با میزان کمی از اخلاق، نبرد با موج رو به گسترش تبهکاری را آغاز کرد. او به قربانیان تبهکارش یادداشتی الصاق می‌کرد که تنها بتمن و بتمن حقیقی است. او حتی غار خودش را هم ساخت و در آن تبهکاران را گرسنگی و تا حد مرگ شکنجه داد.
  • تیم دریک به دفعات به عنوان یک انتخاب ممکن برای آیندهٔ بتمن نمایش داده شده است. او در Sins of Youth: Robin & Batboy لباس بتمن را می‌پوشد. در Battle for the Cowl او نسخه‌ای از لباس بتمن را به تن می‌کند.
  • دامیان وین هم به عنوان بتمن در یکی از آینده‌های ممکن نشان داده شده است. او از بروس و دیک به عنوان دارندگان پیشین عنوان یاد می‌کند و گربه‌ای دارد که آلفرد نامیده شده است.
  • تری مک‌گینیس در بتمن شماره ۷۰۰ به عنوان نفر بعدی صاحب شنل نشان داده می‌شود. دامیان وین در پوشش بتمن تری را که در کودکی است و تحت گروگان‌گیری Two-Face-Two است از دست او نجات می‌دهد. Two-Fac-Two تصور می‌کرد که تری مک‌گینیس نه فرزند وارن و مری مک‌گینیس، بلکه یکی از زوج پسران دوقلوی بیلیونرها است. Two-Face-Two با استفاده از سم جوکر، تری را به بدل مینیاتوری شاهزادهٔ دلقک‌نمای تبهکاری تبدیل می‌کند. دامیان بعد از نجات تری، پادزهر را تزریق می‌کند. دهه‌ها بعد از آن رخداد، دامیان وین پیر، آموزگار مک‌گینیس می‌شود، که بدل به شوالیهٔ سیاه جدید می‌شود.[۱]

Flashpoint[ویرایش]

دنیای Flashpoint، واقعیت تغییریافتهٔ زمین اصلی در چندجهان دی‌سی کمیکز است.

  • در واقعیت تغییریافتهٔ مجموعهٔ Flashpoint، تامس وین است که بعد از اینکه همسر و پسر کوچکش در برابرش به قتل رسیدند، بدل به بتمن شده است. برایان آزارلو، نویسندهٔ مجموعهٔ کوتاه Flashpoint: Batman - Knight of Vengeance، در مورد این نسخه می‌گوید «این بتمن پیرتر است، و بسیار عصبانی‌تر. او کارآگاهی زیرک نیست، اما همچنان تاکتیسینی بااستعداد است. فکر می‌کنم حتی در Flashpoint به این نام خطاب می‌شود. اما او بیشتر فردی عملگراست. انگیزه‌هایش و نحوهٔ عملکرد او پایهٔ دیگری دارند. چیزی نیست که از بتمن انتظار داشته باشید».

جهان‌های دیگر در پیوستگی مدرن[ویرایش]

Elseworlds و نسخه‌های دیگر[ویرایش]

سینما و تلویزیون[ویرایش]

سریال بتمن و فیلم ۱۹۶۶ آن، با شرکت آدام وست، نسخهٔ مضحکی از بتمن و کاراکترهای مرتبط را نشان داد، که به استایل دی‌سی کمیکز در زمان تولید شباهت داشت.

پانویس[ویرایش]