فتالیتی (مورتال کامبت)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فتالیتی یا فیتالیتی (به انگلیسی: fatalitie) نام یکی از حرکات ویژه تمام کننده در سری بازی‌های ویدیویی مورتال کمبت(Mortal Kombat) است که با خشونت زیادی همراست و همواره یکی از دلایل محبوبیت بالای این مجموعه بازی هاست. در موقعیتی خاص در بازی که بازیکن حریف خود را شکست داده‌ است و فرصت دارد در عرض چند ثانیه ای که حریف خود بعد از اتمام جان در حالت گیج است این حرکت را اجرا کند که با زدن چند دکمه پیاپی که معمولا برای هر شخصیت بازی متفاوت است فتالیتی خود را اجرا کند.

فتالیتی های همه شخصیت ها یکسان نیست و هر شخصیت بازی بر اساس و مهارت و ویژگی منحصر به فردی که دارد آن را اجرا می کند.

فتالیتی های شخصیت ها معمولا دو یا بیشتر است که با نابود کردن اساسی حریف از جمله بریدن و کندن سر و جداسازی بخش های مختلف بدن که در نهایت به مرگ او اشاره دارد ختم می شود.

مفهوم[ویرایش]

ریشه مفهوم فتالیتی در چندین رسانه خشن ورزش‌های رزمی آسیا ریشه گرفته‌است. در فیلم جنگجوی خیابانی (۱۹۷۴)، سونی چیبا، یک فیلم رزمی ژاپنی، حرکات پایان دادن به مرگ اشعه ایکس را انجام می‌دهد، که در آن زمان به عنوان یک حیله برای تمایز آن از سایر فیلم‌های رزمی شناخته می‌شد.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. Stone, Sam (14 April 2020). "Mortal Kombat Legends' Jeremy Adams Explains How Scorpion's Revenge Adapts the Game". Comic Book Resources. Retrieved 7 June 2020.

پیوند به بیرون[ویرایش]