دشمنان بتمن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

این مقاله لیست فهرست واری از دشمنان تخیلی شخصیت بتمن است. این شخصیت‌ها توسط شرکت دی سی کامیکس خلق شده و در سری کتاب‌های مصور بتمن حضور دارند. از آنها همچنین با نام‌های خائن و اوباش یاد می‌شود. بعضی از آنه دارای توانایی و قدرتی خاص هستند.

دشمنان و جنایتکاران[ویرایش]

دشمنان کلاسیک[ویرایش]

به ترتیب حروف الفبا (به همراه تاریخ اولین حضور و شماره کمیک)

نام اولین حضور خلاصه
آقای فریز بتمن #١٢١ (فوریه ١٩٥٩) او دانشمندی موفّق و معروف بنام (ویکتور فریز) بود و با همسرش نورا همکار بود تا اینکه شبی با همسرش تصادف میکند و همسرش به مرگ مغزی دچار میشود و او برای زنده نگه داشتن بدنش او را منجمد میکند. روزی پلیس به آزمایشگاهش میریزد و او در مقاومت با بردن همسر و تجهیزاتش به درون ماده ی منجمد کننده میفتدو دیگر نمی‌تواند در دمای بالای صفر زندگی کند و برای خود لباسی آهنی و اسلحه هایی یخی میسازد تا از قانون انتقام بگیرد.
آنارکی کمیک‌های کارآگاهی #۶۰۸ (نوامبر ۱۹۸۹) آنارکی (لونی ماشین) یک نابغه نوجوان است که گجت‌ها و ابزاری که می‌سازد را علیه پلیس و دولت استفاده می‌کند و روش خشونت آمیزی به قصد سرنگونی دولت دارد.
بین انتقام بین #۱ (ژانویه ۱۹۹۳) از نظر بدنی قوی ترین دشمن بتمن است که کمر اورا هم شکانده و معمولاً قدرت او بوسیلهٔ سمی بنام ونوم افزایش می‌یابد.
بلک ماسک بتمن #۳۸۶ (آگوست ۱۹۸۵) یک تاجر ثروتمند سابق بنام (رومن سایونیس) که از بتمن و بروس وین متنفر است و یک گروه تبهکار بنام انجمن صورت کاذبان را اداره می‌کند و از ماسکی سیاه به شکل جمجمه انسان استفاده می‌کند.

بلک ماسک دوم هم در واقع در واقع ملک سابق تیمارستان آرکهام (دکتر ارمیا آرکهام) است که در طول کمیک نبرد برای شنل (به انگلیسی: Batman: battle for the cowl) دیوانه می‌شود و این نام را برای خود انتخاب می‌کند و به جنایت روی می‌آورد.

بلاک باستر کمیک‌های کارآگاهی #۳۴۵ (نوامبر ۱۹۶۵) (مارک دزموند) بدن ضعیفی داشت تا اینکه تحت یک آزمایششیمیایی به مرد قوی تبدیل شد و بعد از مرگش برادرش به نام او کارش را ادامه داد و جنایتکار شد.
پویزن آیوی بتمن #۱۸۱ (ژوئن ۱۹۶۶) گیاه شناسی به نام (پاملا ایزلی) که تحت تأثیر گیاهی سمّی به شکل زنی با بدن و صورت سبز و دارای چشمانی مسحور کننده در می‌آید که می‌تواند مردان را وسوسه کند و برده خویش کند.
پرومتوس شیطان سال نو: پرومتوس #١ فرزند یک جنایتکار که والدینش توسط مجریان قانون به قتل رسیده اند و او قسم خورده که انتقامشان را بگیرد

نام واقعی او (کرت کلهرن) است.

پنگوئن کمیک های کارآگاهی #٥٨ (دسامبر ١٩٤١) یک دلّال اسلحه و سردسته یک گروه جانی است که بدلیل قدّ کوتاه و بینی بلندش به نام پنگوئن معروف است و اسلحه ای چند کاره به شکل یک چتر دارد. نام واقعی او (اسوالد کابلپات) است.
جوکر بتمن #١ (بهار ١٩٤٠) یک جنایتکار به شکل دلقک که سرگذشت و زندگی مبهم و نام واقعی نامعلومی دارد و از ابزار هایی مثل گل اسیدپاش و گازخنده استفاده میکند.

او محبوب ترین دشمن بتمن است.

ددشات بتمن #٥٩ (ژوئیه ١٩٥٠) (فلوید لاتون) پسر جوانی بود که با پدر و برادرانش زندگی میکرد. وقتی پدرش برادر مورد علاقه‌اش را میزند از عصبانیّت با اسلحه سعی در قتل پدرش میکند اما به اشتباه برادرش را میزند و میکشد. از آنجا فرار میکند و تصمیم میگیرد تیراندازی اش را تقویت کند.او سپس به لیگ زیرزمینی جنایتکاران می پیوندد و به قتل می پردازد. در کمیک ها تنها کسی که توانسته از تیر او جان به در ببرد بتمن است.
رأس الغول بتمن #٢٣٢ (ژوئن ١٩٧١) (به عربی: سر دیو) یک قاتل است که فکر میکند باید تعادل را به جهان بازگرداند ، حتی اگر به قیمت مرگ هزاران انسان باشد. او از اکسیری بنام لازاروس استفاده میکند که باعث جاودانگی اش میشود. رأس الغول گروهی بنام انجمن قاتلان دارد که زمان تأسیس آن نامشخص است.
ریپر کمیک های کارآگاهی #٥٥٧ (ژوئن ١٩٨٧) (جادسون کاسپین) یک انسان معاشرتی در روز و در طول شب یک قاتل وحشی است. که بعد از از دست دادن همسرش تصمیم به انجام کارهای خلافکارانه گرفت.
ردهود کمیک های کارآگاهی #١٦٨ (فوریه ١٩٥١) و بتمن #٦٣٥ (دسامبر ٢٠٠٤) ردهود به معنی روبنده ی سرخ است. رد هود اول در واقع همان جوکر است که قبل از اینکه به درون مواد شیمیایی بیفتدو به شکل دلقک در بیاید از این لباس برای دزدی استفاده می کرد.

رد هود دوم که در سال ٢٠٠٤ اولین بار حضور یافت در واقع رابین (دستیار بتمن) سابق بنام (جیسون تاد) است که بعد از مرگش در کمیک مرگ در خاندان وسیله جوکر باز می گردد تااز جوکر و بتمن انتقام بگیرد.

ریدلر کمیک های کارآگاهی #١٤٠ (اکتبر ١٩٤٨) (ادوارد نیگما) یک جنایتکار نابغه است که علاقه دارد معمّا و پازل در صحنه ی جرم بگذارد تا بتمن را به چالش بکشد. او عصایی به شکل علامت سؤال حمل میکند و بعد ها به هویت بتمن هم پی می برد، اما آنرا فاش نمی‌کند. او همچنین در میان مخاطبان ایرانی به مرد سؤالی هم معروف است.
سالامون گراندی همه کمیک های آمریکایی#٦١ (اکتبر ١٩٤٤) (کوروش گلد) یک تاجر اهل گاتهام سیتی بود که به قتل می رسد و به درون باتلاق می افتد و به یک زامبی نامیرا تبدیل می شود. گراندی در اصل دشمن فانوس سبز است امّا گهگاهی با بتمن هم جنگیده از جمله در کمیک های پیروزی تاریک و هالووین طولانی.
سایمون هِرت بتمن #١٥٦ (ژوئن ١٩٦٣) در ابتدا یک دانشمند بی نام بود در داستان "رابین در سپیده دم مرد" اما بعداً ادعا کرد (تامس وین) پدر بروس وین است که رییس یک انجمن تبهکار بود اما بعداً معلوم شد او یکی از نیاکان بروس وین است که بوسیله جاودانگی زنده مانده است.
شب تاب بتمن # ١٨٤ (ژوئن ١٩٥٢) در واقع در کمیک ها به نام فایرفلای که ترجمه انگلیسی شب تاب است شهرت دارد یک یتیم به نام (گارفیلد لینز) است که به جنون آتش‌افروزی مبتلاست بنابراین لباسی ضد آتش می سازد و اسلحه ی آتش افروز هم میسازد و به جنایاتی دست میزند که در آنها از آتش و نور استفاده میکند.