هوگو استرنج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
هوگو استرنج
Hugo Strange
Hugo strange.jpg
ناشر دی‌سی کامیکس
اولین حضور بتمن (کتاب کمیک)، شمارهٔ ۳۶، فوریه ۱۹۴۰
نام کامل هوگو استرنج
گونه انسان
جهان زادگاه زمین
هم‌دستان مترسک و سال مارونی
توانایی‌ها نابغه
پزشک ارشد
روانپزشک و زیست‌شناس و شیمیدان

پروفسور هوگو استرنج (به انگلیسی: Hugo Strange) دانشمند و نابغه روانشناسی از شروران کمیکهای بتمن است. وی برای اولین بار در کمیک #۳۶ توسط خالقان بتمن باب کین و بیل فینگر وارد داستان‌های بتمن شد.

تاریخچه[ویرایش]

هوگو استرنج مانند معنی اسمش (استرنج یا استرینج) (به انگلیسی:Strange) به معنی انسانی عجیب است او شب‌ها بوسیله پرتوی مخصوص، مه غلیظی ایجاد می‌کند و افرادش را برای دزدی می‌فرستد. او در شبها نیروهایش را برای سرقت از بانک می‌فرستد. روزی بتمن تلاش می‌کند جلوی افرادش را بگیرد که آنها بتمن را دستگیر می‌کنند و به مخفیگاه استرنج می‌برند و از مچ آویزان می‌کنند. استرنج با استفاده از ماده ی مخصوصی باعث رشد غده هیپوفیز و رشد اندام افرادش می‌شود. استرنج در طول کمیکها بارها بصورت دروغین می‌میرد. او بعدها در گاتهام سیتی بیمارستانی مخصوص افراد مرفه شهر تأسیس می‌کند و در آنجا به هویت بتمن پی می‌برد.

شهر آرکهام[ویرایش]

در تیمارستان آرکهام بتمن اتاقی مخفی می‌یابد که در آن مدارکی از بخشی قرنطینه در گوتهام بنام آرکهام سیتی پیدا می‌کند. حدود یک سال بعدسرپرست تیمارستان آرکهام کوئینسی شارپ بعنوان شهردار گوتهام انتخاب می‌شود و پروژه شهر آرکهام اجرا می‌شود. شهر آرکهام در واقع پروژه ای بود که در طی آن تمام جنایتکاران گاتهام به منطقه‌ای قرنطینه یا زندانی روباز بنام آرکهام سیتی یا شهر آرکهام منتقل می‌شوند. دیری نمی‌پاید که شهردار شارپ هوگو استرنج را بعنوان سرپرست شهر آرکهام معرفی می‌کند. بروس وین با بررسی سوابق استرنج متوجه می‌شود که شهر آرکهام مشکوک است و با آن مخالفت می‌کند امّا استرنج وین را دستگیر کرده و به شهر آرکهام منتقل می‌کند. سپس استرنج هنگام بازجویی از وین آگاهی خود را از اینکه او و بتمن یک نفر هستند را ابراز می‌کند و از پروژه‌ای بنام پروتکل ۱۰ که تا ده ساعت دیگر شروع می‌شود و قهرمان شدن سخن می‌راند؛ و خط داستانی بازی دربارهٔ کشف چیستی پروتکل ۱۰ است امّا بتمن تنها زمانی موّفق به کشف این معما می‌شود که این پروژه به اجرا می‌رسد؛ و در آنجاست که هدف اصلی تشکیلآرکهام سیتی را می‌فهمد و متوجّه می‌شود که کوئینسی شارپ تنها آلت دست استرنج بوده و استرنج با تشکیل این شهر می‌خواسته تمام جنایتکاران شهر در یک جا جمع کند و همه را طی پروتکل ۱۰ نابود کند تا گاتهام را از جنایتکاران پاک کند. در آن وقت بتمن می‌فهمد که هدف استرنج بسیار شبیه به عقیدههای افراطی رأس الغول است. وقتی بتمن اقدام به توقف پروتکل ۱۰ می‌کند ناگهان استرنج بوسیله شمشیری کشته می‌شود. آن شمشیر شمشیر رأس الغول است که به قلب استرنج فرو می‌رود و در آنجا بتمن می‌فهمد که خود استرنج آلت دست رأس الغول بوده؛ و پروتکل ۱۰ را متوقف می‌کند، سرانجام استرنج هنگام مرگ پروتکل ۱۱ را فعال می‌کند و برج شگفتی را منفجر می‌کند و جسد رأس الغول بر فراز لوگوی ایده شیطانی اش آرکهام سیتی می‌افتد و جسد استرنج در آتش می‌سوزد. در واقع هدف رأس الغول از این کار پاک کردن آرکهام از جنایت بود و احیای ایده شیطانی شکست خورده‌اش (شهر شگفتی). استرنج در این بازی دشمن اصلی بتمن است.

مکالمه بروس وین و هوکو استرنج حین بازجویی:

  • استرنج: بلند شو آقای وین مطالبی زیادی برای صحبت داریم.
  • وین:استرنج؟
  • استرنج:خوشحالم که من رو می‌شناسید.
  • وین: شهر آرکهام باید متوقف بشه چون خارج از کنترله
  • استرنج:متوقف بشه؟

اما در پایان شب من قهرمان میشم درست مثل تو "'بتمن "'.

  • استرنج:ممنونم آقای وین حالا با داستان شما پروتکل ۱۰ آماده است برای شروع.

این میراث منه، گاتهام برای همیشه از هوگو استرنج ممنون خواهد بود.

دیالوگ هوگو استرنج در تریلر بازی آرکهام سیتی

  • پس تو (بتمن) اسم منو میدونی. خوبه چون من همه چیز در مورد تورو می دونم. من راز تاریکی تورو می دونم. من عوض کردن شخصیت تورو می دونم. من میدونم تو بروس وین هستی.

تلویزیون[ویرایش]

(لیگ عدالت) (سری انیمیشن بتمن)

بازی‌ها[ویرایش]

(بتمن نینتندو) (بتمن:شهر آرکهام با صدای کوری برتون.)

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Hugo Strange»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۲).