نابودگر (شخصیت)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نابودگر
شخصیت سری نابودگر
Terminator-2-judgement-day.jpg
ساخته شده توسط جیمز کامرون و گیل آن هورد
ایفاگر نقش آرنولد شوارتزنگر (1984-2003-2009-2015-2019)
رونالد کیکینگر (بدل)(۲۰۰۹)
برت آذر (بدل) (2015-2019)

نابودگر (به انگلیسی: Terminator) [ترمیناتور] یک سایبورگ خیالی در سری نابودگر است که برای قتل به‌طور ویژه برای کشتن جان کانر برنامه‌ریزی شده‌است. اولین حضور شخصیت نابودگر به عنوان یک شخصیت منفی در فیلم نابودگر به کارگردانی جیمز کامرون بود.

خلق ترمیناتور[ویرایش]

جیمز کامرون خالق سری ترمیناتور چنین تعریف می‌کند:

"مریض و از پا افتاده بودم و تبم حسابی بالا بود. یکدفعه رویایی دیدم که در آن یک هیبت فلزی مرگبار از درون آتش بیرون می‌آمد. می‌دیدم که پوستش بر اثر تماس با شعله‌های آتش از بیخ و بن کنده و واقعیت درونش آشکار شده بود. وقتی توانستم تا اندازه‌ای تصویر واضح و روشن از خوابی که دیده بودم به یاد بیاورم، شروع به ترسیم آن کردم و این رویا تا امروز ادامه یافته است."

مدل‌های مختلف[ویرایش]

ترمیناتور اغلب با نام‌های مختلف "تی ۸۰۰" یا "تی ۸۵۰" یا "تی ۱۰۱" شناخته می‌شود. در حقیقت "تی ۱۰۱" اشاره به مدل‌هایی از ترمیناتور دارند که صورت آن‌ها شبیه آرنولد شوارتزنگر می‌باشد. "تی ۸۰۰" یا "تی ۸۵۰" اشاره به اسکلت فلزی ترمیناتور دارند.

حضور در فیلم‌ها[ویرایش]

توجه: توضیحات زیر پایان تمام فیلم‌ها را لو می‌دهد.

ترمیناتور[ویرایش]

ترمیناتور در فیلم اول (با بازی آرنولد شوارتزنگر) از سال ۲۰۲۹ توسط اسکای نت به سال ۱۹۸۴ برگردانده می‌شود تا زن جوانی به نام سارا کانر را به قتل برساند. نیروی مقاومت انسان‌ها شخصی به نام کایل ریس را برای حفاظت از سارا به گذشته می‌فرستند. فیلم حول محور نبرد این دو فرستاده می‌گذرد. در انتها ترمیناتور توسط پرس هیدرولیکی به دست سارا کانر نابود می‌شود.

ترمیناتور ۲[ویرایش]

در این فیلم یک ترمیناتور دیگر (باز هم با بازی آرنولد شوارتزنگر) به گذشته برمی‌گردد تا از جان کانر، رهبر آینده مقاومت انسان‌ها در برابر یک ترمیناتور پیشرفته به نام تی ۱۰۰۰ محافظت کند. ترمیناتور از نقش منفی فیلم قبل به قهرمان داستان این فیلم تبدیل می‌شود و موفق می‌شود رابطه پدر-فرزندی با جان کانر برقرار کند به طوری که سارا کانر اقرار می‌کند که این شی (ترمیناتور) بهترین پدر دنیا است. در انتها پس از نابود کردن تی ۱۰۰۰، ترمیناتور برای اینکه از تکنولوژی اش برای ساختن ترمیناتورها در آینده استفاده نشود، با اختیار خودش درخواست می‌کند نابود شود.

ترمیناتور ۳[ویرایش]

پس از اینکه یک ترمیناتور مؤنث به نام «تی ایکس» برای کشتن جان کانر جوان به گذشته برمی گردد، همسر جان کانر ترمیناتوری که جان را در آینده کشته بود (آرنولد) دوباره فعال می‌کند و برای محافظت از جان به گذشته می‌فرستد. ترمیناتور در این فیلم موفق می‌شود جان کانر و همسرش را نجات بدهد و با استفاده از سلول هیدروژنی خودش، تی ایکس را نابود کند که این امر به نابودی خودش نیز می‌انجامد.

ترمیناتور :رستگاری[ویرایش]

در این فیلم، ترمیناتور (با بازی رونالد کیکینگر و صورت دیجیتالی آرنولد) به عنوان یک ضدقهرمان فرعی ظاهر می‌شود. ترمیناتور به جان کانر در مقر اسکای نت حمله می‌کند و جان کانر با شلیک نارنجک به او بافت انسانی چهره اش را از بین می‌برد. با اینحال ترمیناتور موفق می‌شود صورت جان کانر را زخمی‌کند و شی فلزی را در قلب او فرو کند. سرانجام ترمیناتور توسط مارکوس نابود می‌شود.

ترمیناتور: جنسیس[ویرایش]

بعد از اینکه ترمیناتور فیلم اول (با بازی برت آذر و چهره دیجیتالی آرنولد) به گذشته برمی گردد (به دلیل عوض شدن تاریخ گذشته و وقوع تاریخ جایگزین) توسط ترمیناتوری مسن تر به نام پاپز (با بازی آرنولد) مورد حمله قرار گرفته و غیرفعال می‌شود. پاپز ترمیناتوری است که از آینده‌ای نامعلوم برای حفاظت از سارا کانر به زمان ۹ سالگی وی سفر کرده‌است. ماجرای فیلم حول محور نابودی اسکای نت سپری می‌شود. جان کانر که توسط اسکای نت تغییر یافته و تبدیل به ترمیناتور شده به شخصیت‌های فیلم (سارا و پاپز و کایل ریس) حمله می‌کند. سرانجام در پایان فیلم جان کانر توسط پاپز نابود می‌شود و پاپز تبدیل به تنها ترمیناتور مسافر زمان می‌شود که در پایان فیلم زنده می‌ماند.

بازیگران[ویرایش]

در سه فیلم اول سری نابودگر این نقش توسط آرنولد شوارتزنگر ایفا شد ولی در سال 2009 به دلیل اینکه آرنولد فرماندار ایالت کالیفرنیا بود نتوانست در فیلم چهارم حضور داشته باشد و رونالد کیکینگر این نقش را ایفا کرد و با جلوه‌های ویژه چهره آرنولد (فیلم نابودگر محصول 1984) را برای وی می گذارند. در سال 2015 در فیلم نابودگر جنسیس آرنولد در نقش ترمیناتور (پاپز) برگشت با اینحال نقش نابودگر فیلم اول و جوانی شخصیت پاپز توسط برت آذر (مجدداً با چهره دیجیتالی آرنولد) ایفا شد.

آرنولد در فیلم ششم ترمیناتور نیز در نقش ترمیناتور و انسانی که مدل تی 800 از روی وی ساخته شده را ایفا می‌کند. [۱] [۲] برت آذر مجدداً در نقش جوانی ترمیناتور برمیگردد

دستاوردها[ویرایش]

ترمیناتور فیلم نخست، رتبه ۲۲ شرورها را از ۱۰۰ سال... ۱۰۰ قهرمان و شرور به انتخاب بفا گرفت و در شخصیت ترمیناتور در فیلم دوم در رتبه ۴۸ قهرمانان رتبه بندی شد. آرنولد شوارتزنگر تنها بازیگری است که با یک نقش در دو فهرست این لیست جای گرفته‌است.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی