پنگوئن (شخصیت بتمن)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پنگوئن
PenguinBatman.png
اطلاعات انتشاراتی
ناشردی‌سی کامیکس
نخستین حضورکمیک‌های کارآگاهی، شماره ۵۸ (دسامبر ۱۹۴۱)
پدیدآورباب کین
بیل فینگر
اطلاعات داستانی
نام کاملآزوالد چسترفیلد کابلپات
گونهانسان
جهان زادگاهزمین
وابستگی به تیمانجمن سری
لیگ بی‌عدالتی
ابر دشمنان
هم‌دستانادوارد نیگما ( ریدلر )
مکمل شخصیتبتمن
نام‌(های) مستعارجنتلمن قانون‌شکنی، شاه گاتهام، خبر چین
توانایی‌ها
  • مغز متفکر جنایت‌کاری
  • استفاده از چتر مجهز به تفنگ ساچمه زن و چاقو و بمب ویرانگر
  • قدرت سازماندهی و رهبری

آزوالد کابلپات (به انگلیسی: Oswald Chesterfield Cobblepot) ملقب به پنگوئن (به انگلیسی: The Penguin) یک شخصیت خیالی شرور بزرگ در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس است که عموماً به عنوان دشمن شخصیت ابرقهرمان بتمن محسوب می‌شود. او از نخستین دشمنان بتمن است که توسط نویسنده بیل فینگر و طراح باب کین خلق شده‌است و در شماره ۵۸ کتاب‌های مصور کمیک‌های کارآگاهی، (دسامبر ۱۹۴۱) در اولین حضورش به تصویر کشیده شد. او اغلب قاچاقچی چاق زشت بازار سیاه است و کلوپ‌های شبانه محفلی برای فعالیت‌های غیرقانونی اوست.

مشخصات ظاهری[ویرایش]

Penguin (DC Animated Universe).jpg

او معمولاً بینی بدقواره و بلند و قدی کوتاه با پیکری چاق دارد. صورتش چاق است و مویش اندک است با عینکی تک چشمی. گاه به صورت موجودی ناقص‌الخلقه با سه انگشت نیز دیده شده مثلاً در فیلم بازگشت بتمن اثر تیم برتون اینگونه بود. او همچنین چتری دارد که هم تفنگ است هم فندک و هم چاقو و سیگار برگی نیز دارد.

البته در سریال گاتهام او فردی با دماغ بد قواره و لاغر با پاهای پنگوئنی بود و چون پاهایش ناقص بود به آن لقب پنگوئن دادند.

زندگی و سرگذشت[ویرایش]

Batman287.JPG

اسوالد فرزند خانواده ثروتمند کابلپات بود که ثروتمندترین افراد گاتهام بودند. وی موجودی ناقص‌الخلقه بود با بینی بلند و از کودکی به پرندگان علاقه داشت و در آینده نیز دزدی‌هایش را به وسیلهٔ آنان انجام می‌دهد. بعد از مدتی توماس وین پدر بروس وین باعث ورشکستگی آنان می‌شود و اسوالد از خاندان وین متنفر می‌شود و این شاید یکی از دلایل تنفر او از بروس وین باشد. او در بزرگسالی وارد شغل قاچاق می‌شود با وجود ورشکستگی همچنان پولدار است و تبهکاران زیادی را دور خود دارد.

رسانه‌ها[ویرایش]

Batman returns ver5.jpg

پنگوئن در سری انیمیشن بتمن نیز حضور داشت. همچنین رابین لرد تیلور در مجموعه تلویزیونی گاتهام به ایفای نقش این شخصیت پرداخته‌است.

بازیگران[ویرایش]

بازی‌های ویدئویی[ویرایش]

اولین بازی که کابلپات در آن بود بازی بتمن:نبرد حضور داشت. سپس در بازی ماجرای‌های بتمن و رابین دیده شد. سپس در بازی بتمن لگو و در نهایت در شهر آرکهام سال ۲۰۱۱ حضور یافت. حضور او در بازی بتمن: ریشه‌های آرکهام تأیید شده‌است همچنین در بازی بتمن : شوالیه آرکهام نیز حضور دارد.
منابع[ویرایش]