مردی که می‌خندد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مردی که می‌خندد
L'Homme qui rit
نویسنده ویکتور هوگو
محل نشر فرانسه
تاریخ نشر آوریل ۱۸۶۹
سبک رمان
زبان فرانسوی
نوع رسانه پرینت (جلد سخت و جلد کاغذی)

مردی که می‌خندد (به فرانسوی: L’Homme qui rit) نام رمانی از ویکتور هوگو نویسنده و شاعر فرانسوی است. ویکتور هوگو این رمان را در بروکسل نوشت و آن را در آوریل سال ۱۸۶۹ منتشر کرد. داستان کتاب در اوائل قرن هجدهم و در انگلستان روی می‌دهد.

خلاصه[ویرایش]

کتاب روایت زندگی بسیار غم انگیز کودکی به نام جوئین پلین است که از بدو تولد بی خانمان می‌شود و هیچگاه خانواده خود را ندیده است، او توسط کومپراچیکو ها (خریداران بچه)خریداری شده و در 10 سالگی از آنها جدا میشود ، جوئین پلین طبق اتفاقاتی که در خلال داستان رخ می دهد جان یک دختر بچه یک ساله ی نابینا را نجات میدهد(البته آن دختر بچه مادرزاد نابینا نبوده است بلکه در یک سالگی نابینا می شود) سپس جوئین پلین همراه با آن دختر بچه که اکنون او نیز بی خانمان است، نزد یک مرد تنها به نام اورسوس بزرگ می شوند و به خاطر قیافه ی زشت و مضحک جوئین پلین که بسیار برای اجرای نمایش خوب و مناسب است و مردم را به خنده می اندازد به اجرای نمایش در شهر ها می پردازند اصل داستان نیز درمورد عشق جوئین پلین و آن دخترک که دئا نام دارد می باشد، آیا به نظر شما سرنوشت این دو را به هم می رساند؟ در اواخر داستان مشخص می‌شود که : قیافه زشت جوئین پلین نیز که گویی همیشه بر آن لبخند نقش بسته است به دلیل جراحی ای است که کسانی که با پدر وی دشمنی داشته اند روی آن انجام داده اند ، پدر جوئین پلین از اشخاص بزرگ کشور بوده و جوئین پلین نام اصلی خود را که "لرد کلانچارلی" است باز می یابد و میفهمد که یک لرد است و زمین ها و کاخ های بسیاری از آن اوست و این دست سرنوشت بوده که تاکنون اورا اینگونه همراه با سختی و بدبختی بار آورده است.

نقد[ویرایش]

ویکتور هوگو، با تفسیر ناکامی مردی که می‌خندد، خود می‌گوید که «خواسته‌ام از رمان سواستفاده کنم و آن را به صورت حماسه درآورم».

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]