هال جردن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هال جردن
Green Lantern (Hal Jordan).jpg
ناشردی‌سی کامیکس
اولین حضورشوکیس شمارهٔ ۲۲ (اکتبر ۱۹۵۹)
ساخته شده توسطجان بروم
گیل کین
نام کاملهارولد «هال» جُردن
گونهانسان
جهان زادگاهزمین
وابستگی به تیمسپاه فانوس سبز
لیگ عدالت
هم‌دستانبری آلن
گرین ارو
جان استوارت
گای گاردنر
نام (های) مستعارفانوس سبز، اسپکتر، پرالکس
توانایی‌ها
  • حلقهٔ قدرت سبز و زرد
  • تولید هر سازه یا هر شئ بافکر کردن به آن
  • پرواز
  • قدرت و سرعت ابر انسانی
  • مهارت در هنر های رزمی
  • ترجمه تمامی زبان ها با استفاده از حلقه قدرت

هارولد «هال» جُردن (به انگلیسی: Harold Jordan) که با نام فانوس سبز شناخته می‌شود، یک شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس است؛ که توسط جان بروم و گیل کین خلق شده‌است و برای اولین بار در شمارهٔ ۲۲ مجموعه شوکیس ظاهر شد. هال جردن یکی از اعضا، و گاهی اوقات رهبر سازمان پلیسی بین کهکشانی با عنوان سپاه فانوس سبز است.

رایان رینولدز نقش شخصیت هال جردن را در فیلم فانوس سبز (۲۰۱۱) ایفا کرده‌است.

توضیحات[ویرایش]

نخستین فردی است که عضو سپاه فانوس سبز شده و از بنیان‌گذاران انجمن لیگ عدالت است. جردن پس از آلن اسکات، دومین شخصیت کمیک‌های دی‌سی محسوب می‌شود که عنوان فانوس سبز را داشته‌است.

تاریخچه انتشار[ویرایش]

فانوس سبز بلافاصله پس از آن که تنها چند شماره در مجله Showcase منتشر شد، به مجله اختصاصی‌اش راه یافت. موفقیت این قهرمان در دهه ۶۰ با دوران شکوفایی داستان‌های علمی‌تخیلی و سفرهای فضایی مصادف شد و به همین دلیل کمیک استریپ فانوس سبز به یکی از محبوب‌ترین عناوین شرکت دی‌سی مبدل گشت.

مرگ[ویرایش]

در دهه ۸۰، فانوس سبز در قالب داستانی غم‌انگیز کشته شد اما پیش از مرگ، درست مثل آن بیگانه فضایی داخل سفینه، حلقهٔ سحرآمیزش را به خلبان دیگری به نام «کایل راینر» داد و از او خواست تا راهش را ادامه دهد. خیلی از طرفداران سرسخت گرین لانترن هنوز مرگ این قهرمان را باور ندارند. کایل راینر آخرین فانوس سبز زمین و جوان می‌باشد. او می‌بایست هر ۲۴ ساعت انگشتر خود را با باتریی که محافظان فضا در اختیارش گذاشته‌اند شارژ کند. جادوی فانوس سبز بر اجسام زرد بیاثر است.

منابع[ویرایش]