پوبلیوس سپتیمیوس گتا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پوبلیوس سپتیمیوس گتا
۲۳ مین امپراتور امپراتوری روم
Publius Septimius Geta Louvre Ma1076.jpg
دوران۲۰۹ - ۴ فوریه ۲۱۱
(همراه با سپتیموس سوروس و کاراکالا)
فوریه - دسامبر ۲۱۱
(همراه با کاراکالا)
نام کاملپوبلیوس سپتیمیوس گتا
زادروز۷ مارس ۱۸۹
زادگاهرم
درگذشت۱۹ دسامبر ۲۱۱ (سال)
آرامگاه-
پیش ازکاراکالا (به‌تنهایی)
پس ازسپتیموس سوروس (به‌تنهایی)
دودمانسِوِری
پدرسپتیمیوس سوروس
مادریولیا دومنا

پوبلیوس سپتیمیوس گتا (به لاتین: Publius Septimius Geta) یا به اختصار گتا (۷ مارس ۱۸۹ - ۱۹ دسامبر ۲۱۱) امپراتور روم بود که به طور مشترک با پدرش سپتیموس سوروس و برادر بزرگش کاراکالا از ۲۰۹ تا هنگام مرگش در ۲۱۱ بر روم فرمان می‌راند.

زندگینامه[ویرایش]

پوبلیوس سپتیمیوس گتا در ۷ مارس ۱۸۹ در رم زاده شد. او پسر کوچک سپتیمیوس سوروس از همسر دومش یولیا دومنا بود. گتا همواره در مقایسه با برادر بزرگترش لوسیوس که در عین حال با عنوان کاراکالا جانشین امپراتور نیز بود در مقام دوم قرار داشت و همین مسئله سبب بروز درگیری‌هایی بین آن دو می‌شد. سپتیمیوس سوروس به منظور دلجویی از پسر کوچکش در سال ۲۰۹ میلادی، عنوان آگوستوس را به او اعطا نمود و گتا با عنوان کامل سزار پوبلیوس سپتیمیوس گتا آگوستوس (به انگلیسی: Caesar Publius Septimius Geta Augustus) در کنار پدر و برادرش به فرمانروایی پرداخت. با این وجود رقابت بین دو برادر فراتر از آن‌چیزی بود که به نظر می‌آمد.

امپراتوری مشترک[ویرایش]

هنگامی که سپتیمیوس سوروس در ۴ فوریه سال ۲۱۱ در ابوراکوم واقع در انگلستان کنونی درگذشت، کاراکالا و گتا امپراتوران مشترک اعلام شدند و به رم بازگشتند. گفته می شود که در سفر از انگلیس به رم، دو برادر کاملاً از یکدیگر دور بودند، حتی یکبار در یک خانه اقامت نکردند و یا یک وعده غذایی مشترک نپذیرفتند.

حکومت مشترک آنها یک شکست بود. کاخ امپراتوری در رم به دو بخش کاملاً جداگانه تقسیم شده بود و هیچ یک از خادمان دیگری را به بخش خود اجازه نمی داد. آنها فقط در حضور مادرشان جولیا دومنا که زنی پرقدرت با تاثیر فرماندهی و کنترل کننده در دولت بود و با یک محافظ بسیار سنگین و قوی نظامی و دست به شمشیر ملاقات می کردند و دائماً از ترور ترس داشتند. هرودیان مورخ ادعا کرد که برادران تصمیم گرفتند که امپراتوری را به دو نیمه مساوی تقسیم کنند، اما تحت کنترل مادرشان جولیا دومنا این اقدام آنها رد شد، در حالی که در پایان سال ۲۱۱، اوضاع غیرقابل تحمل شد. کاراکالا در جشن ساترنالیا (۱۷ دسامبر) به طور ناموفق سعی در کشتن گتا داشت. سرانجام، در روز ۲۶ دسامبر، کاراکالا مادرش را ملاقات صلح با برادرش را در آپارتمان های مادرش ترتیب داد، بنابراین گتا را از محافظین قوی نظامی خود محروم کرد، و سپس او را در آغوش جولیا دومنا توسط قاتلان خود در گارد پرتورین به قتل رساند.

کاراکالا دستور داد لعنت به یاد او نوشته شود، که به طور کامل انجام شد، همانطور که از سوابق باستان شناسی مشخص است. گزارش شده است، کاراکالا پس از آن توسط گناه ناشی از عمل خود مورد آزار و اذیت قرار گرفت، اما سعی کرد با اضافه کردن به این جنایت، تجویز کلیه پیروان سابق برادرش، آن را فسخ کند، او همچنین از رم غالبا فاصله گرفت و در خارج از شهر اقامت گزید و تمام امور دولت را در دستان مادرش جولیا دومنا گذاشت. کاسیوس دیو اظهار داشت که در این مدت بیش از ۲۰،۰۰۰ زن و مرد بی گناه به این اتهام کشته و یا مجازات شدند، حتی حدود ۲۰،۰۰۰ نفر از پیروان سلطنت برادرش را هم در این پاکسازی دخیل کرد و همه رو در بدترین شکل ممکن کشت.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]