سپتیمیوس سوروس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سپتیمیوس سوروس
Septimius Severus busto-Musei Capitolini.jpg
۲۱ مین امپراتور امپراتوری روم
دوران سلطنت
۱۴ آوریل ۱۹۳ - ۴ فوریه ۲۱۱
پس ازدیدیوس ژولیانوس
پیش ازکاراکالا و پوبلیوس سپتیموس گتا
اطلاعات شخصی
زادروز۱۱ آوریل ۱۴۶/۱۴۵
لپتیس مانیا (لیبی امروزی)
درگذشت۴ فوریه ۲۱۱ (۶۵ سال)
ابرواکوم، یورک (بریتانیا)
آرامگاه-
پدرپوبلیوس سپتیموس گتا
دودمانسِوِری

لوسیوس سپتیمیوس سوروس (زبان لاتین: Lucius Septimius Severus‎‏) (۱۱ آوریل ۱۴۵/۱۴۶–۴ فوریه ۲۱۱) از امپراتوران روم بود.

وی که از ژنرال‌های رومی نیز بود از ۱۴ آوریل ۱۹۳ تا سال ۲۱۱ میلادی به عنوان امپراتور فرمانروایی کرد. سپتیمیوس سوروس در بخش لیبیایی استان آفریقایی روم به دنیا آمد و نخستین امپراتور روم بود که در قاره آفریقا به دنیا آمده‌بود، او در زمان به قدرت رسیدنش همیشه تحت تاثیر همسر محبوبش جولیا دومنا بود و او در اداره امپراتوری روم به سپتیمیوس سوروس کمک می کرد و حتی در لشکرکشی هایش او را به طور رسمی همراهی می کرد و به عنوان مشاوره اصلی او در اردوگاه می ماند و حتی به توصیه جولیا، سپتیمیوس هر دو پسرش کاراکالا و گتا را در سلطنت شریک خود کرد.

سوروس در لپتیس مگنا واقع در لیبی امروزی به دنیا آمد و در همان‌جا بزرگ شد. پدر او از تبار بربر یا پونیک بود و مادر او از تبار ایتالیایی رومی. خانواده او از سواران توانگر و سطح بالا بودند.

سوروس در سال ۱۹۸ به همراه پسرانش به شاهنشاهی اشکانی و پایتخت ایران یعنی تیسفون حمله کرد. آن‌ها تمامی مردان شهر را کشتند و چند صد هزار زن و کودک را به بردگی کشیدند.

و در آخر در هنگام حمله ژرمن ها و انگلیسی ها در همان جا بعد از پیروزی در هنگام بازگشت به رم در اردوگاه در آغوش همسرش درگذشت و بعد از مرگ او هر دو پسرش کاراکالا و گتا با تعیین و همیاری مادرشان جولیا دومنا جانشین وی شدند.

سالشمار[ویرایش]

منابع[ویرایش]