سنت هلنا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سکه سنت هلنا؛ ضرب شده در حدود 325–326 میلادی.

سِینت هلنا (لاتینی: Flavia Iulia Helena Augusta) یا هلن قدیس(۲۴۸ - ۳۲۸ میلادی)، شهبانوی رومی و کاشف مشهور صلیب مقدس عیسی مسیح است.

هلنا با امپراتور روم -کنستانتیوس کلوروس- وصلت کرد، که همواره او را به دلایل سیاسی سرزنش می‌کرد. زمانی که پسرش - کنستانتین بزرگ یا کنستانتین کبیر - به سلطنت رسید، تحت تأثیر او به مسیحیت گروید، در واقع کنستانتین به مادرش آزادی‌های دینی و شخصی کاملی را داده بود و اجاره دسترسی نامحدود و تام الاختیاری در خزانه‌های امپراتوری برای استفاده به او داده بود، کنستانتین بعد از به قدرت رسیدن کامل در شرق و غرب روم مادرش را امپراتریس اگوستا خواند که قدرت سیاسی قابل توجه‌ای را به او اعطا کرد به همین خاطر هلنا در دربار پسرش دشمنان زیادی را یافت که خواستار ضربه‌زدن به او بودند.

ادعا می‌شود،که در دوران پیش از سال ۳۳۷ میلادی و زمانی که به دستور کنستانتین، کلیسایی در اورشلیم (بیت المقدس) بنا می‌شد، به ناگاه صلیبی که مسیح بر آن مصلوب شده بود، پیدا شد؛ در طول یکصد سال بعد داستان‌های بسیاری ساخته شد و کشف صلیب را هم به هلنا نسبت دادند. نام وی را بر جزیره سنت هلن از مستملکات ماوراء بحار بریتانیا در اقیانوس اطلس نهاده‌اند.

منابع[ویرایش]

Saint Helena. (2012). In Encyclopædia Britannica. Retrieved from http://www.britannica.com/EBchecked/topic/259898/Saint-Helena