تاریخچه پادشاهان بریتانیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تاریخچه پادشاهان بریتانیا
مصورسازی سده پانزدهم بر اساس نسخهٔ دست‌نویس "بر عهدهٔ برتان‌ها" نشانگر ورتیگرن و آمبروس در حال مشاهدهٔ جدل میان دو اژدها.
نویسنده(ها)جفری مونماوت
منتصب بهجفری مدعی بود که ترجمه این اثر را از "یک کتاب عتیقه باستانی دربارهٔ بریتانیاً به زبان لاتین به نگارش درآورده
اختصاص داده‌شدهروبرت، ارل گلاستر و والران، کنت مولان
زبانزبان لاتین
تاریخحوالی. ۱۱۳۶
نسخه اصلی۲۱۵ نسخه دست‌نویس به ویژه، برن بورگربیب‌لیوتک، ام‌اس. ۵۶۸
گونهشبه‌تاریخ
موضوعپادشاهان افسانه‌ای بریتانیایی‌ها
پیش‌زمیهبه‌طور عمده بریتانیای کبیر
شخصیت‌هامشاهده نمایید فهرست پادشاهان افسانه‌ای بریتانیایی‌ها
اقتباس و ترجمه: وس، لایامون و نویسندگان بورت وای برنهیدت.

تاریخچه پادشاهان بریتانیا (به لاتین: Historia Regum Britanniae) یا شناخته‌شده با نام دیگر بر عهدهٔ برتان‌ها (برتانی نام منطقه‌ای قدیمی و تاریخی)، یک داستان شبه‌تاریخی در رابطه با تاریخ بریتانیا است که در سال ۱۱۳۶ توسط جفری مونماوت به رشته تحریر درآورده شد. این اثر در برگیرندهٔ زندگی ثبت شدهٔ پادشاهان افسانه‌ای بریتانیا طی دو قرن می‌باشد. فصل آغازین این اثر به تشریح تروآئی‌ها که بنیانگذار جامعهٔ بریتون‌های سلتی بودند می‌پردازد و این موضوع تا زمان آنگلوساکسون‌ها که قسمت‌های بسیاری از انگلستان را در حدود قرن هفتم میلادی به تسلط خود درآوردند ادامه می‌یابد. این اثر همچنین، شالودهٔ مرکزی ماهیت بریتن است.

این تاریخچه در سده شانزدهم میلادی به‌طور غریزی اعتبار پیدا می‌کند[۱] هرچند امروزه چنین مشخص شده که از دیدگاه تاریخی ارزش چندانی ندارد. به‌طور مثال وقتی سلسله مراتب مربوط به رخدادهای توصیف شده در رابطه با حمله‌های ژولیوس سزار به انگلستان با تاریخ‌های معاصر مقایسه می‌گردد، به خوبی مشهود است که شرح جفری به شدت نادرست است. با همهٔ این احوال، این اثر، یک نسخهٔ با ارزش از ادبیات قرون وسطی می‌باشد که شامل اولین نسخهٔ شناخته شده در رابطه با داستان شاه لیر و سه دخترش می‌باشد. این اثر منبع اصلی افسانه‌های شاه آرتور و شاه لیر است و به اعتلای محبوبیت داستان شاه آرتور کمک شایانی نمود.

منابع[ویرایش]

  1. Polydore Vergil's skeptical reading of Geoffrey of Monmouth provoked at first a reaction of denial in England, "yet the seeds of doubt once sown" eventually replaced Geoffrey's romances with a new Renaissance historical approach, according to Hans Baron, "Fifteenth-century civilization and the Renaissance", in The New Cambridge Modern history, vol. 1 1957:56.