بلشویسم یهودی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بلشویسم یهودی یک تئوری توطئه است که اعتقاد دارد انقلاب بلشویک در روسیه توسط یهودیان ایجاد شده است. به طور مشابهی، کمونیزم یهودی اعتقاد دارد که ایدئولوژی کمونیسم در تمامی دنیا توسط یهودیان مدیریت و گسترش میابد. اولین بار این اصطلاح توسط نیروهای مخالف بلشویکها (سفیدها) در زمان انقلاب بلشویک مطرح شد. آنها این اصطلاح را در یک دفترچه که در بین مردم توزیع می‌کردند استفاده کردند. در آلمان نازی نیز این اصطلاح بسیار استفاده می‌شد. دولت هیتلر اعتقاد شدید داشت که کمونیسم توسط یهودیان مدیریت می‌شود.

پیش زمینه[ویرایش]

یهودیان در کشور امپراطوری روسیه وضعیت خوبی نداشتند. در بین سال‌های ۱۸۸۰ تا ۱۹۲۰ بارها و به دفعات به محله‌های یهودی‌نشین حمله شد و بسیاری از یهودیان کشته شدند. در نتیجه یهودیان از حکومت تزار راضی نبودند و مایل به نابودی حکومت تزار به هر شکل ممکن بودند. به همین علت، تمامی جنبش‌هایی که بر ضد تزار در روسیه فعالیت می‌کردند، از سوی یهودیان مورد استقبال قرار می‌گرفت.

بلشویسم[ویرایش]

رهبران یهودی بلشویسم در کتاب آلفرد روزنبرگ. از بالا چپ به ترتیب، ولادیمیر لنین، کارل رادک، جولیوس مارتوف و اما گلدمن.

در سال ۱۹۱۷ میلادی، حزب بلشویک دارای ۲۳۰۰۰ عضو بود که ۳۶۴ نفر از آنها یهودی بودند. در بین سران حزب کمونیزم، گریگوری زینوویف، مویسی اوریتسکی، لو کامنف، یاکوف سوردلوف، گرگوری سوکولنیکوف و لئون تروتسکی یهودی بودند. در سال ۱۹۲۲ حدود ۲۰۰۰۰ یهودی بلشویک وجود داشتند که در آن زمان حدود ۵٫۲٪ بلشویک‌ها را تشکیل می‌دادند. بعضی نویسندگان نظیر آلفرد جنسن ذکر کرده‌اند که در بین سران جنبش بلشویسم ۷۵٪ یهودی بوده‌اند. البته این ادعا توسط روزنامه‌نگار یهودی، دیوید آرونویچ مورد تردید قرار گرفته‌است.

در آلمان نازی[ویرایش]

در آلمان نازی ایده بلشویسم یهودی تقریباً در بین تمامی مردم مورد قبول بود. نوشتارهایی مانند «بلشویسم از موسی تا لنین» نشاندهنده چنین دیدگاههایی هستند. چاپ کتابهای پروتکل بزرگان صهیون و نبرد من نیز این ایده را شدت بخشید.

در انگلستان[ویرایش]

در انگلستان نیز ایده بلشویسم یهودی دارای طرفدارانی بود. هنری همیلتون بیمیش در سال ۱۹۲۰ میلادی نوشت که بلشویسم همان یهودیت است. در همین زمان وینستون چرچیل در نوشتاری نوشت که دو جنبش بلشویسم و صهیونیزم در تلاش برای به دست آوردن روح قوم یهود هستند. چرچیل در نوشتاری در این زمان نوشته است:

بلشویسم در بین یهودیان چیز جدیدی نیست. از زمان اسپارتاکوس، تا زمان کارل مارکس، تا تروتسکی در روسیه، بلا کون (مجارستان)، روزا لوکسامبورگ (آلمان) و اما گلدمن (ایالات متحده).

در سال ۱۹۲۲ کتابی به نام بلشویسم یهودی در انگلستان به چاپ رسید که بسیاری از دیدگاههای آلمانی در مورد یهودی بودن بلشویسم را تایید می‌کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]