محمد دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Osmanli-nisani.svg   
فاتح سلطان محمد خان دوم
سلطان محمد فاتح
سلطان ابوالفتح محمد
سلطان امپراتوری عثمانی
ارباب دو سرزمین و دو دریا
قیصر روم
پادشاه
آتا (پدر)
فاتح
ابوالفتح
نگاره‌ای از چهره سلطان محمد فاتح
Tughra of Mehmed II.JPG
سلطنت اوت ۱۴۴۴ - سپتامبر ۱۴۴۶ (دوره اول)
۳ فوریه ۱۴۵۱–۳ مه ۱۴۸۱ (دوره دوم)
نام کامل محمد دوم
زادهٔ ۳۰ مارس ۱۴۳۲
زادگاه ادیرنه
درگذشتهٔ ۳ می ۱۴۸۱ (۴۹ سال)
مکان مرگ گبزه، امپراتوری عثمانی
مدفون در ۲۲ می ۱۴۸۱، مسجد فاتح، قسطنطنیه (امروزه استانبول)
سلف مراد دوم
خلف مراد دوم (دوره اول)
بایزید دوم (دوره دوم)
کنیز اَمینه گلبهار خاتون
گلشاه خاتون
خدیجه خاتون
ستیشاه خاتون
چیچک خاتون
خاندان سلطنتی خاندان عثمانی
خاندان دودمان عثمانی
پدر مراد دوم
والده سلطان هما خاتون
فرزندان بایزید دوم
شاهزاده مصطفی
جم سلطان
شاهزاده کرکوت
گوهرخان سلطان
عایشه سلطان

سلطان محمد دوم ملقب به محمد فاتح (۳۰ مارس ۱۴۳۲–۳ مه ۱۴۸۱؛ به ترکی: Fatih Sultan Mehmet، با املای ترکی عثمانی: فاتح سلطان محمد) هفتمین و یکی از بزرگ‌ترین پادشاهان دولت عثمانی بود. او به‌عنوان فرزند سلطان مراد دوم عثمانی، سه بار بر تخت پادشاهی عثمانی تکیه داد. اولین مرتبه در ۱۴ سالگی به مقام پادشاهی رسید که به‌علت شورش سربازان موسوم به ینی‌چری (در ترکی :Yeniçeri)، که سربازان مخصوص و کارآمد جنگ بودند و به‌علت نبود جنگ دست به شورش برداشتند؛ چون پدرش سلطان مراد دوم مردی بود که بیشتر وقت خود را صرف عیش و نوش و زنان می‌کرد و بیشتر به صلح و ادبیات علاقه داشت تا به جنگ و خون‌ریزی و به همین مناسبت محمد فرزند خود را در ۱۴ سالگی تخت و تاج بخشید ولی به‌علت کمیِ سن او مجبور شد دست از عیش و نوش بردارد و به سرکوب سربازان بپردازد و در مرتبهٔ دوم، محمد بعد از سرکوب شورش دوباره جای پدر را گرفت ولی به‌علت جنگی که رخ داد سلطان مراد مجبور به ترک زنان خود و جزیرهٔ مخصوص خود به اسم بهشت شد و محمد بار دیگر جا را به پدر داد و سلطان مراد آتش جنگ را فرونشاند و محمد را برای سومین بار و آخرین بار بر تخت و تاج نشاند. سلطان محمد جوان‌ترین پادشاه عثمانی بود که دست به جنگ بزرگی برای فتح کنستانتینوپل (یا همان قسطنطنیه) زد. قسطنطنیه در زبان یونانی «ایس تن پولیس» یعنی «من به شهر می‌روم» است. به‌علت اینکه ترک‌ها نمی‌توانستند این نام را خوب تلفظ کنند، آن را ایستبپولیس می‌خوانند. در تاریخ یونان باستان، تنها شهری که به معنای واقعی، شهر خوانده می‌شد، استانبول بود و وقتی کلمهٔ شهر ذکر می‌شد مردم می‌دانستند که هدف کنستانتینوپل یا همان استانبول است.[۱] در تاریخ ایران نیز همچین چیزی مشاهده می‌شود و در ایران باستان تنها جایی که شهر اطلاق می‌شد پاسارگاد بود). از کتاب سقوط قسطنطنیه.[۲] وی از همین‌رو فاتح خوانده می‌شود. وی پس از فتح استامبل صربستان و یونان جنوبی را متصرف شد و حکومت‌های اسفندیاریان در سال ۱۴۶۰ و قارمانیان در سال ۱۴۷۷ را منقرض کرد.

در جنگ اوتوقلوبلی با سلطان اوزون حسن در سال ۱۴۷۳ پیروز شد، و در جنگی که از سال ۱۴۶۴ تا ۱۴۷۹ با ونیز به راه افتاده بود پیروز شد و بسیاری از جزایر و بنادر آن را فتح کرد. و همچنین کرویه و اشقودره (آلبانی) را در نبرد اشقودره فتح کرد، بعد در سال ۱۴۷۷ کریمه را تحت الحمایه دولت عثمانی قرار داد، وی سپس خواست ایتالیای جنوبی را فتح کند که عمرش کفاف نداد و در سال ۱۴۸۱ در گبزه وفات کرد.

تحصیلات سلطان محمد[ویرایش]

سلطان محمد، علاوه بر زبان ترکی، به زبان‌های یونانی و لاتینی ٬عربی و فارسی تسلط داشت، آشنایی وی با این زبان‌ها توسط آموزگاری به نام جان ـ آنجلس یونانی[۲] محیا گشت که به او فلسفه و زبان‌های مختلف و روش کشورداری آموخت. گرچه خودِ جان ـ آنجلس سن زیادی نداشت، ولی از شاهزادگان یونانی بود که در فرانسه، یعنی کشورهای روم غربی، به دنیا آمد و پدر او به‌خاطر مسائلی، ازجمله عشقش به یک دختر لاتینی، نسب خود را فراموش کرد و به مذهب کاتولیکی روی آورد و از طرف خانوادهٔ خود طرد شد و جان ـ آنجلس در اروپا به‌دنیا آمد و بزرگ شد و فلسفه آموخت و بعدها به دلایلی از مقربین سلطان مراد محسوب شد و به‌حسب امرِ وی او معلم محمد جوان گردید.

فتح قسطنطنیه[ویرایش]

سلطان محمد فاتح، خود را مانند اسکندر مقدونی می‌دانست و معتقد بود چیزی از او کم ندارد و می‌خواست اسم خود را مانند اسکندر جاودانه کند، ولی برای او مرگ و از بین رفتن مزارش حائز اهمیت نبود.سلطان‌ محمد میدانست که دیوارهای دفاعی شهر قسطنطنیه ضعیف شده اند و سلطان محمد این را به فرصت دانست برای حمله به قسطنطنیه حاکم قسطنطنیه از پادشاهان اروپایی درخواست کرد تا مبلغی سکه به او بدهند جهت بازسازی دیوارهای دفاعی قسطنطنیه اما هیچکدام از پادشاهان اروپایی آن مبلغ سکه را به او ندادند روش‌های سلطان محمد برای فتح استانبول از استثناهای روش‌های نظامی است و او نبوغ خود را در تحقق بخشیدن به آرزوی دیرینه‌اش نشان داد، و یکی از شاهکارهای او حمل بیش از ۲۰ کشتی نظامی از خشکی به خلیج شاخ طلایی است که باعث شد خیال سلطان ازنظر جنگ دریایی راحت باشد، و دیگری ساخت استحکامات دفاعی در تنگهٔ بسفر است که تا به اکنون قابل مشاهده است. در بعضی روایات آمده‌است که خود سلطان محمد خشت درست می‌کرد، کار بنایی انجام می‌داد که عذری برای دیگران باقی نمانَد و آن‌ها در طول کمتر از یک سال تنگهٔ بسفر را به امن‌ترین استحکامات تجهیز کردند. اما سلاح برتر سلطان محمد، توپ بزرگ او معروف به توپ اورمان (برحسب اسم سازندهٔ آن که مجارستانی بود این اسم را بر توپ جنگی نهادند)، اما سلطان محمد دارای ارتشی بود بالغ بر سیصدهزار نفر، و مواد اولیه و تجهیزات نظامی او بیش از حد نیاز برای فتح کنستانتینوپل بود و او ازنظر مالی در تنگنا نبود، چراکه دولت عثمانی همواره دولتی ثروتمند و دارای منابع غنی به‌شمار می‌آمد. او توانست پس از نبردی طاقت‌فرسا و مقاومت سرسختانه یونانیان و رومیان سرانجام کنستانتینوپل را فتح و آن شهرِ را که قدمت ۲۰۰۰ساله داشت برای اولین بار تصرف کند.[۳] سلطان محمد پس از تصرف کنستانتینوپول به مردم شهر امان داد و هیچ‌یک از خانه‌ها یا مراکز تجاری مورد غارت و تجاوز قرار نگرفتند؛ حتی بسیاری از اسرای دولت و ارتش روم توانستند آزادی خود را با پرداخت مبلغ ناچیزی بخرند. به‌طورکلی تساهل و تسامح امپراطوری عثمانی درمورد مردم مناطق تصرف‌شده همواره زبانزد مردم و مورد اشارهٔ تاریخ‌نویسان و محققان بی‌غرض بوده‌است.[۲]

دلیل تبدیل کنستانتینوپل به ایستانبول: سلطان دستور داد نام این شهر پس از آنکه محل سکنای ترکان قرار گرفت باید تغییر کند و این شهر به پاس بناها و زیبایی‌های فراوانش ایستانبول که در ترکی به‌معنای محل مملو از مناظر و مکان‌های زیباست نامیدند.

محمد فاتح (فاتح سلطان محمد غازی)
چپ و راست: تصاویر محمد فاتح
تصاویر وسط: فتح استانبول ۱۴۵۳ ماه می ۲۹
Sarayi Album 10a.jpg Benjamin-Constant-The Entry of Mahomet II into Constantinople-1876.jpg Zonaro GatesofConst.jpg Kusatma Zonaro.jpg
مینیاتور عثمانی فاتح سلطان محمّد خان ورود سلطان محمد فاتح به استانبول. سلطان محمد فاتح
فتح قسطنطنیه اثر
فاوستو زونارو (۱۸۵۴–۱۹۲۹).
انتقال نیروی دریایی عثمانی به طریق خشکی برای فتح قسطنطنیه از قالاتا به شاخ طلایی
اثری از بنجامین کانستانت(۱۸۴۵–۱۹۰۲)
.

خانواده[ویرایش]

همسران[ویرایش]

  • اَمینه گلبهار خاتون
  • گلساه خاتون
  • سیتسشاه خاتون
  • چیچک خاتون
  • خدیجه خاتون

فرزندان[ویرایش]

  • بایزید دوم، با (اَمینه گلبهار خاتون)
  • جم سلطان، با (چیچک خاتون)
  • شاهزاده مصطفی، با (گلساه خاتون)
  • شاهزاده کرکوت، با (اَمینه گلبهار خاتون)
  • گوهرخان سلطان، با (اَمینه گلبهار خاتون)

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]