خندان سلطان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خندان سلطان
Tomb of Sultan Mehmed III - 14.JPG
تصویری از آرامگاه خاندان سلطان در مقبره همسرش محمد سوم در مسجد ایاصوفیه
والده سلطان
تصدی ۱۶۰۳–۱۶۰۵
پیشین صفیه سلطان
جانشین حلیمه سلطان
همسر سلطان
تصدی ۱۵۹۵–۱۶۰۳
پیشین صفیه سلطان
جانشین کوسم سلطان
سلطنت زنان
حکمرانی ۱۶۰۳ - ۱۶۰۵
پیشین صفیه سلطان
جانشین کوسم سلطان
همسر محمد سوم
فرزند(ها) شاهزاده سلیم
شاهزاده سلیمان
شاهزاده احمد
نام کامل
دولتلو عصمتلو خندان والده سلطان عالیت الشان حضرتلری
زادروز هلن یا هلنا[۱]
حدود ۱۵۷۰
یونان[۱][۲]
بوسنیایی
مرگ ۱۲ نوامبر ۱۶۰۵ (۳۵ سال)
استانبول، امپراتوری عثمانی
خاک‌سپاری مسجد ایاصوفیا، آرامگاه محمد سوم استانبول
دین و مذهب اسلام، پیش تر مسیحی

خندان سلطان، (زاده ۱۵۷۰ یونان – مرگ ۱۲ نوامبر ۱۶۰۵) با نام‌اصلی هلنا همسر دوم سلطان محمد سوم و والده سلطان سلطان احمد یکم بود. اوج قدرت او در زمان سلطنت احمد اول بود.

اوایل زندگی[ویرایش]

او اصالتی بسنیایی داشت و احتمالا نام اصلی او هلنا بوده و توسط جراح محمد پاشا که همسر خواهر مراد سوم بود به حرم‌سرا آورده شد و در سال ۱۵۸۳ به محمد سوم هدیه شد و همراه با او به مانیسا رفت و محمد به او نام خندان داد (به معنای زیبا رو و خوش خنده)

خندان سلطان در سال ۱۵۸۵ شاهزاده سلیم را به‌دنیا آورد و شاهزاده سلیمان و شاهزاده احمد را به ترتیب در سال های ۱۵۸۸ و ۱۵۹۰ به دنیا آورد. خندان در سال ۱۵۹۵ با مرگ مراد سوم همراه با فرزندانش به استانبول آمد و به عنوان مادر ولیعهد از قدرت زیادی برخوردار بود، اما قدرت او همواره توسط صفیه سلطان محکوم می‌شد ولی همواره به عنوان همسر اول سلطان مورد علاقه محمد سوم بود.

خندان سلطان مهم‌ترین نقش را در اعدام شاهزاده محمود در سال ۱۶۰۳ دارا بود و در این راه با صفیه سلطان همکاری کرده بود.

والده سلطان[ویرایش]

با مرگ محمد سوم در سال ۱۶۰۳ احمد یکم با حمایت مادر و مادر بزرگش به سلطنت رسید و خندان والده سلطان شد و در اوایل حکومت پسرش با تحریک او باعث تبعید صفیه سلطان به‌ ادرنه شد و اداره حرم‌سرای سلطان را به دست گرفت. وی با ایجاد یک هیات که از وزیر اعظم جراح محمد پاشا، درویش محمد پاشا، رئیس خواجگان حاجی مصطفی آقا و شیخ‌الاسلام مصطفی افندی تشکیل شده‌ بود به‌ اداره امور سیاسی امپراتوری عثمانی پرداخت و تا زمان مرگ تنها مشاور احمد یکم بود. خندان هم‌چنین چندین خیریه در سرزمین‌های عثمانی برپا کرد.

مرگ و عواقب[ویرایش]

خندان سلطان در نوامبر ۱۶۰۵ به دلیل مسمومیت یا بیماری معده فوت شد. وی در مقبره همسرش در مسجد ایاصوفیه دفن شد. با مرگ خندان سلطان احمد یکم یکی از مهم‌ترین پشتیبان‌هایش را ازدست داد. خندان یکی از قدرتمندترین زنان عثمانی در دوره سلطنت زنان بود، وی با اینکه هرگز نایب‌السلطنه نشد اما همواره مانند یک نایب السلطنه رفتار می‌کرد.[۳]

فرزندان[ویرایش]

خندان سلطان و سلطان محمد سوم صاحب سه پسر بودند؛

شاهزاده سلیم (متولد مانیسا ۱۵۸۵ – مرگ استانبول ۱۵۹۷) او پسر ارشد سلطان محمد سوم بود و از سال ۱۵۹۵ تا سال ۱۵۹۷ ولیعهد سلطنت بود. سلیم به‌دلیل بیماری فوت شد و در مسجد ایاصوفیه دفن گردید.

شاهزاده سلیمان (تولد مانیسا ۱۵۸۸ – مرگ استانبول ۱۶۰۲) او سومین پسر سلطان محمد سوم بود. وی به دلیل بیماری فوت شد و در مسجد ایاصوفیه دفن گردید.

سلطان احمد یکم (تولد مانیسا ۱۵۹۰ – مرگ استانبول ۱۶۱۷) احمد جانشین سلطان محمد سوم بود و ازسال ۱۶۰۳ تا زمان مرگش در سال ۱۶۱۷ بمدت ۱۴ سال سلطنت کرد.

نگارخانه[ویرایش]

والده پیشین:
صفیه سلطان
خندان سلطان
دولت عصمتلو و عالیت الشان حضرت خندان والده سلطان
والده سلطان امپراتوری عثمانی

۲۲ دسمابر ۱۶۰۳–۹ نوامبر ۱۶۰۵

والده پسین: حلیمه سلطان
DSC04728 Istanbul - La Moschea Blu - Foto G. Dall'Orto 29-5-2006.jpg
مسجد آبی
I Ahmet.jpg
مسجد سلطان احمد

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Ali Kemal Meram, Padişah Anaları, Öz Yayınları, 1977,id=X6AtAQAAIAAJ&q=%22Handan+Sultan%22+Helen&dq=%22Handan+Sultan%22+Helen&hl=tr&ei=xTryTPvTCoTuvQOrjNnvDQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CCUQ6AEwAA p. 244. (ترکی)
  2. Günseli İnal, Filiz Özdem, Mary Işın, Semiramis Arşivi, Semiramis: Sultan'ın Gözünden Şenlik, Yapı Kredi Yayınları, 2005,p. 27. (ترکی)
  3. مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا، Handan Sultan، ویکی‌پدیا انگلیسی دانشنامه رشد (بارگذاری ۲۹ اسفند ۱۳۹۵)
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Handan Sultan». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۷ اوت ۲۰۱۴.
  • «وقف‌های زنان عثمانی و وقفیه والده سلطان ماه پیکر» (PDF).