محمد یکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Osmanli-nisani.svg    سلطان چلبی محمداوّل
Çelebi Mehmet.jpg
نقاشی‌ای از سلطان محمّد اوّل.
دوران سال ۱۴۱۳ تا ۱۴۲۱ میلادی
نام کامل سلطان محمد
لقب(ها) سلطان چلبی محمد
زادگاه بورسا
پیش از مراد ثانی
پس از یلدریم بایزید
همسران قمرو خاتون
شاهزاده خاتون
امینه خاتون
دودمان عثمانی
پدر عثمان یکم
دین اسلام
طغرا Tughra of Mehmed I.JPG

سلطان محمد یکم (در ترکی عثمانی: چلبی محمد) (زادهٔ ۱۳۸۹ در بورسا - درگذشتهٔ ۲۶ مهٔ ۱۴۲۱ در ادیرنه) از سال ۱۴۱۳ تا ۱۴۲۱ میلادی سلطان امپراتوری عثمانی بود.

در سال ۱۴۰۲ بایزید یکم، سلطان عثمانی و پدر محمد اول پس از نبرد آنکارا به‌دست تیمور لنگ زندانی شد. پس از آن یک دورهٔ آشوب قلمرو عثمانی را فراگرفت و چهار پسر بایزید با یک‌دیگر بر سر تخت و تاج به ستیز پرداختند. این دوره به دورهٔ فترت عثمانی معروف است.

محمد اول در آن زمان فرمانروای آماسیه بود و توانست برادر خود عیسی چلبی را شکست داده و قلمرو او را ضمیمه کند. در رویدادهای بعدی محمد اول توانست با هم‌پیمان شدن با امپراتوری بیزانس برادران دیگر خود را از صحنه بیرون کند و سلطان شود.

محمد اول توانست در زمان پادشاهی خود امارت جانداراوغلو، پادشاهی مسیحی کیلیکیه و بخش‌هایی از آلبانی را به قلمر عثمانی بیفزاید. از سوی دیگر وی ناچار بود بنا بر پیمانی که با امپراتوری بیزانس بسته بود، قیصر بیزانس را به عنوان فرادست خود به رسمیت بشناسد. محمد اول تا پایان عمر بر این پیمان وفادار ماند. عصری که محمد عثمانی زمام دولت عثمانی را بدست گرفت ، امپراتوری عثمانی بشدت مجروح ومتزلزل بود ، حمله بی رحمانه تیمورلنگ و10سال جنگ داخلی فی‌مابین فرزندان سلطان بایزید وتخریب و تحریک صلیبی ها دولت وملت عثمانی کاملاً از لحاظ ملی ومذهبی آسیب دیده بودند.

سلطان محمد علی‌رغم کمی سن وسال خیلی زود به دولت وکشورعثمانی سروسامان داد وی فردی سالم متدین وشجیع ومحبّ دین ومخلص علماء ودلسوز مسلمانان بود وبرای حراست از دین و دفاع از مسلمین ومقابله با صلیبیون وسرکوبی اغتشاشگران داخلی در 24جنگ شرکت کردو40بار مجروح گردید.

سلطان محمد مشهور بود به «محمد چلبی» یعنی کشتی گیره قهرمان ، بلاشک قهرمان بود. و از نظر تدین سلطان محمد اولین سلطان عثمانی بوده است که هرساله قسمت هنگفتی از دارائی خود را به جهت توزیع و هزینه بین فقراء حرمین به مکه مکرمه می فرستاد وعاقبت در سال 824 در شهر ادرنه فوت کرد وجسد وی از شهر ادرنه (شهر مجاهدان ) به شهر بورسا (شهر فقها) انتقال داد شد.

اعیان و اشراف در حضور سلطان محمد اول. مینیاتور عثمانی، استانبول.
Mehmed I.jpg

منابع[ویرایش]

Shaw, Stanford J. (1976). History of the Ottoman Empire and Modern Turkey: Vo. 1 Empire of Gazis. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0-521-29163-1.