محمد یکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Osmanli-nisani.svg   
سلطان محمد خان اول
سلطان محمد چلبی
سلطان امپراتوری عثمانی
چلبی
نگاره‌ای از سلطان محمد اول
Tughra of Mehmed I.JPG
سلطنت ۵ ژوئیه ۱۴۱۳ - ژوئن ۱۴۲۱
نام کامل محمد یکم
زادهٔ ۱۳۸۱ یا ۱۳۸۷ یا ۱۳۸۹
زادگاه بورسا
درگذشتهٔ ۲۶ مه ۱۴۲۱
مکان مرگ ادیرنه
مدفون در بورسا، مسجد یشیل (سبز)، آرامگاه سبز
سلف بایزید یکم سپس دوره ۱۰ - ۱۱ساله فترت
خلف مراد دوم
کنیز شاهزاده خاتون
قمرو خاتون
امینه خاتون
خاندان سلطنتی خاندان عثمانی
خاندان دودمان عثمانی
پدر بایزید یکم
والده سلطان دولت شاه خاتون
فرزندان محمد چلبی
مراد دوم
مصطفی چلبی
حافظه خاتون
سلطان خاتون

سلطان محمد یکم (در ترکی عثمانی: چلبی محمد) (زادهٔ ۱۳۸۹ در بورسا - درگذشتهٔ ۲۶ مهٔ ۱۴۲۱ در ادیرنه) از سال ۱۴۱۳ تا ۱۴۲۱ میلادی سلطان امپراتوری عثمانی بود.

در سال ۱۴۰۲ بایزید یکم، سلطان عثمانی و پدر محمد اول پس از نبرد آنکارا به‌دست تیمور لنگ زندانی شد. پس از آن یک دورهٔ آشوب قلمرو عثمانی را فراگرفت و چهار پسر بایزید با یک‌دیگر بر سر تخت و تاج به ستیز پرداختند. این دوره به دورهٔ فترت عثمانی معروف است.

محمد اول در آن زمان فرمانروای آماسیه بود و توانست برادر خود عیسی چلبی را شکست داده و قلمرو او را ضمیمه کند. در رویدادهای بعدی محمد اول توانست با هم‌پیمان شدن با امپراتوری بیزانس برادران دیگر خود را از صحنه بیرون کند و سلطان شود.

محمد اول توانست در زمان پادشاهی خود امارت جانداراوغلو، پادشاهی مسیحی کیلیکیه و بخش‌هایی از آلبانی را به قلمرو عثمانی بیفزاید. از سوی دیگر وی ناچار بود بنا بر پیمانی که با امپراتوری بیزانس بسته بود، قیصر بیزانس را به عنوان فرادست خود به رسمیت بشناسد. محمد اول تا پایان عمر بر این پیمان وفادار ماند. عصری که محمد عثمانی زمام دولت عثمانی را بدست گرفت ، امپراتوری عثمانی بشدت مجروح و متزلزل بود ، حمله بی‌رحمانه تیمورلنگ و ۱۰ 10سال جنگ داخلی فی‌مابین فرزندان سلطان بایزید و تخریب و تحریک صلیبی‌ها دولت و ملت عثمانی کاملاً از لحاظ ملی و مذهبی آسیب دیده بودند.

سلطان محمد مشهور بود به «محمد چلبی» یعنی کشتی گیره قهرمان. و از نظر تدین سلطان محمد اولین سلطان عثمانی بوده‌است که هرساله قسمت هنگفتی از دارائی خود را به جهت توزیع و هزینه بین فقراء حرمین به مکه مکرمه می فرستاد و عاقبت در سال ۱۴۲۱ در شهر ادرنه فوت کرد و جسد وی از شهر ادرنه (شهر مجاهدان ) به شهر بورسا (شهر فقها) انتقال داد شد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Shaw, Stanford J. (1976). History of the Ottoman Empire and Modern Turkey: Vo. 1 Empire of Gazis. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0-521-29163-1.