ابراهیم یکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Osmanli-nisani.svg   
سلطان ابراهیم اول
ابراهیم دیوانه
سلطان امپراتوری عثمانی
خادم الحرمین الشریفین
خلیفهٔ مسلمین
امیرالمؤمنین
پادشاه
دیوانه
نگاره از سلطان ابراهیم اول
Tughra of Ibrahim.JPG
نام کامل ابراهیم یکم
زادهٔ ۵ نوامبر ۱۶۱۵
زادگاه استانبول
درگذشتهٔ ۱۸ اوت ۱۶۴۸ (۳۲ سال)
مکان مرگ استانبول
مدفون در مسجد ایاصوفیه، استانبول
سلف مراد چهارم
خلف محمد چهارم
همسر هماشاه سلطان
تورخان سلطان
دلاشوب سلطان
خدیجه سلطان
ماه‌انور سلطان
عایشه سلطان
ساچبال سلطان
شویکر سلطان
خاندان سلطنتی خاندان عثمانی
خاندان دودمان عثمانی
پدر احمد یکم
والده سلطان کوسم سلطان
فرزندان محمد چهارم
سلیمان دوم
احمد دوم

ابراهیم یکم (به ترکی عثمانی: ابراهیم اول) (۵ نوامبر ۱۶۱۵–۱۲/۱۸ اوت ۱۶۴۸) از سال ۱۶۴۰ تا ۱۶۴۸ سلطان امپراتوری عثمانی بود.

او پسر سلطان احمد یکم بود و در استانبول زاده شد. او یکی از مشهورترین سلطان‌های عثمانی بود.

بر خلاف اینکه مراد چهارم وصیت کرده بود که پس از مرگش، ابراهیم یکم باید کشته شود، پس از مرگ مراد چهارم، وی درسال (۱۶۴۰) با میانجی کردن کوسم سلطان به سلطنت رسید. نویسنده انگلیسی می‌گوید «او نه تنها در شجاعت، دلاوری و کشور داری با برادرش قابل مقایسه نبود بلکه وحشی گری او ده‌ها برابر از برادرش بیش تر بود. او تنها شهرتش مدیون عشق به زنان و عیش ونوش بود.»[نیازمند منبع] کوسم سلطان به مدت هشت سال برای پسرش ابراهیم یکم نیز نایب السلطنه شد اگر هم رسماً نشده باشد در آن دوران مانند یک نایبه رفتار می‌کرده‌است و تمام تصمیمات دولت را او می‌گرفته‌است ولی سلطان ابراهیم خان با تحریک همسرش ترخان خدیجه سلطان مادرش را تبعید نمود. از آن موقع دشمنی بین مادر و پسر شدت گرفت. در سال۱۶۴۸ سپاهیان شورششان را آغاز نمودند. از کوسم سلطان برای عزل و به قتل رساندن سلطان ابراهیم خان اجازه گرفتند. سپس پس از اجازه گرفتن از کوسم سلطان در ۱۲ اوت سلطان ابراهیم خان را عزل وسپس در ۱۸ اوت در قصر اورا خفه کردند. اورا در مسجد ایا صوفیه به خاک سپردند و پسر خردسالش رابه سلطنت نشاندند

خانواده[ویرایش]

همسران[ویرایش]

پسران[ویرایش]

دختران[ویرایش]

  • ام کلثوم سلطان، (۱۶۴۱ – ۱۶۵۵) او درسال ۱۶۵۲ با داماد اباضه احمد پاشا ازدواج کرد.
  • فاطمه سلطان (۱۶۴۲ – ۱۶۸۲) دختر خدیجه سلطان. او در سال ۱۶۴۵ با داماد سلاح‌دار یوسف پاشا ازدواج کرد و درسال ۱۶۴۸ با داماد فاضل پاشا ازدواج کرد.
  • گوهرخان سلطان (۱۶۴۲ – ۱۶۹۴) دختر ماه‌انور سلطان. او درسال ۱۶۴۶ با داماد جعفر پاشا ازدواج کرد و سپس درسال ۱۶۶۰ با چاوش‌زاده محمد پاشا ازدواج کرد و در سال ۱۶۹۲ با داماد یوسف پاشا ازدواج کرد.
  • کایا سلطان (۱۶۴۳ – ۱۷۰۲) دختر عایشه سلطان. درسال ۱۶۵۶ با داماد حیدرزاده محمد پاشا ازدواج کرد.
  • عایشه سلطان (۱۶۴۴ – ۱۶۹۷) دختر دلاشوب سلطان. او درسال ۱۶۵۰ با داماد اباشیر مصطفی پاشا ازدواج کرد و سپس با داماد جراح قاسم پاشا ازدواج کرد.
  • بیخان سلطان (۱۶۴۵–۱۷۰۰) دختر تورخان سلطان. او در سال ۱۶۴۷ با داماد هزارپاره احمد پاشا ازدواج کرد سپس درسال ۱۶۶۰ با داماد اوزان ابراهیم پاشا ازدواج کرد و در سال ۱۶۹۰ با داماد بیکلی مصطفی پاشا ازدواج کرد.
  • عاتکه سلطان (۱۶۴۷ – ۱۶۸۷) دختر تورخان سلطان. وی در سال ۱۶۵۰ با داماد سری کنان پاشا ازدواج کرد، سپس در سال ۱۶۶۰ با داماد اسماعیل پاشا ازدواج کرد.

شایعه دیوانه بودن[ویرایش]

سلطان ابراهیم از زمان شاهزاده بودنش مشکلات روحی داشت چراکه برادرش مراد چهارم او را زندانی کرده بود و او هر روز از اینکه برادرش او را خفه کند می‌ترسید و به همین دلیل دچار مشکلات روحی و روانی شده بود. اما همانند عمویش مصطفی یکم نیز به‌طور کامل عقلش را از دست نداده بود. در سال‌های آخر سلطنتش نیز به دلیل خرید بیشتر خز سمور و اسراف بیجای پول، بیشتر دیوانه خطاب شد اما همان‌طور که گفته شد او مانند عمویش دیوانه نبوده‌است. مهم‌ترین اثبات این موضوع این است که وقتی برادرش مراد چهارم مرد به او گفتند که دیگر تخت ازآن توست ولی او قبول نکرد و گفت من نیازی به تخت پادشاهی ندارم، ازآن برادرم باشد چراکه فکر می‌کرد همهٔ اینها نقشه است و برادرش نمرده‌است. اگر به یک دیوانه بگویند تخت مال توست دوان دوان می‌رود به سوی تخت لکن یک عاقل اول می‌خواهد که مطمئن شود.[۱]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا، (İbrahim (padişah، ویکی‌پدیا دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۵ تیر ۹۶). 

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Ibrahim I.jpg». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۰ بهمن ۱۳۸۹.