محمد چهارم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Osmanli-nisani.svg   
سلطان محمد خان رابع
آوجی محمد (محمد شکارچی)
سلطان امپراتوری عثمانی
خادم الحرمین الشریفین
خلیفهٔ مسلمین
امیرالمؤمنین
پادشاه
آوجی (شکارچی)
نگاره‌ای از سلطان محمد چهارم
Tughra of Mehmed IV.JPG
سلطنت ۸ اوت ۱۶۴۸ - ۸ نوامبر ۱۶۸۷ (۳۹ سال)
نام کامل محمد چهارم
زادهٔ ۲ ژانویه ۱۶۴۲
زادگاه کاخ توپقاپی، استانبول
درگذشتهٔ ۶ ژانویه ۱۶۹۳
مکان مرگ ادیرنه
مدفون در مسجد جدید، آرامگاه والده ترخان، قسطنطنیه (امروزه استانبول)
پیشین ابراهیم یکم
پسین سلیمان دوم
همسر گلنوش سلطان
سیاوش سلطان
عفیفه سلطان
گل‌بیاز سلطان
خاندان سلطنتی خاندان عثمانی
خاندان دودمان عثمانی
پدر ابراهیم یکم
والده سلطان تورخان خدیجه سلطان
فرزندان مصطفی دوم
احمد سوم
خدیجه سلطان

محمد چهارم یا آوجی محمد (به زبان ترکی عثمانی:محمد رابع که به آوجی یعنی شکارچی هم معروف بود) (۲ ژانویه ۱۶۴۲–۶ ژانویه ۱۶۹۳) از سال ۱۶۴۸ تا ۱۶۸۷ به مدت ۳۹ سال سلطان امپراتوری عثمانی بود.[نیازمند منبع] او در کاخ توپ‌قاپی شهر استانبول زاده شد[نیازمند منبع]. پدرش سلطان ابراهیم یکم بود.[نیازمند منبع]وی در نبرد وین از ژان سوم سوبیسکی شکست خورد. محمد با کمک والده کوسم سلطان به سلطنت رسید.

با توجه به اینکه محد در شش سالگی صاحب تاج و تخت شد، در سه سال نخست حکومتش والده کوسم سلطان به عنوان نایب السلطنه حکومت را اداره می‌کرد و پس از مرگ او والده تورخان سلطان نایب السلطنه شد.[نیازمند منبع] وی در کاخ توپ‌قاپی شهر استانبول زاده شد[نیازمند منبع]. پدرش سلطان ابراهیم یکم بود[نیازمند منبع]. وی در نبرد وین از ژان سوم سوبیسکی شکست خورد.

نبرد عثمانی-روسیه[ویرایش]

افزایش نفوذ روس‌ها در ناحیه قفقاز و مسئلهٔ اوکراین، مقدمات جنگ با روسیه را فراهم کرد. سلطان محمد به همراه صدر اعظم خود «کارا مصطفی پاشا» به روس‌ها حمله برد.

آنها در طی ۲۲ روز محاصرهٔ قلعهٔ جهزیَن در اوکراین، سرانجام آن را فتح کردندو۲۰٬۰۰۰ نفر از لشکر روس‌ها در آنجا به قتل رسیدند.

محمد، پس از ۲ سال تصمیم به حملهٔ دوباره به روسیه کرد. اما، اینبار با بستن عهدنامهٔ باغچه سرای بین دو طرف در سال ۱۶۸۱ جنگ پایان یافتو دو کشور موافقت کردند تا اوکراین بین دو طرف تقسیم شده و قسمت بزرگتر زیر نظر امپراتوری عثمانی قرار داده شد این امر جان تازه ای به امپراتوری عثمانی بخشید و این امپراتوری را برای تهاجم به اروپا ترغیب نمود.

خانواده[ویرایش]

همسران[ویرایش]

پسران[ویرایش]

دختران[ویرایش]

  • خدیجه سلطان، (تولد ۱۶۶۸ – مرگ ۹ مه ۱۷۴۳ در مسجد جدید، استانبول دفن شد) در سال ۱۶۷۵ با داماد مصطفی پاشا و در سال ۱۶۹۰ با داماد حسن پاشا ازدواج کرد.
  • امت‌الله سلطان (تولد ۱۶۷۰ – مرگ دسامبر ۱۷۰۰ در مسجد جدید استانبول دفن شد) در سال ۱۶۸۷ با داماد قاسم مصطفی پاشا ازدواج کرد.
  • ام‌کلثوم سلطان (تولد ۱۶۷۸ – مرگ سپتامبر ۱۷۲۰ در مسجد جدید استانبول دفن شد) در سال ۱۶۹۴ با داماد کرکس کوچک عثمان پاشا ازدواج کرد.
  • فاطمه سلطان (تولد ۱۶۸۰ – مرگ ۶ دسامبر ۱۷۰۰ در مسجد جدید استانبول دفن شد) در سال ۱۶۹۵ با داماد کرکس ابراهیم پاشا و در سال ۱۶۹۷ با توپال یوسف پاشا ازدواج کرد.

کناره‌گیری از سلطنت[ویرایش]

ارتش سلطان محمد چهارم به دلیل شکست در جنگِ (Mohac) نسبت به امپراتور خود بی اعتماد شدند. به همین دلیل قیام کردند و عزل سلطان محمد چهارم و به دنبالش بر تخت نشستن برادرش سلیمان را خواستار شدند. محمد چهارم هم مجبور شد در سال ۱۶۸۷ از سلطنت کناره‌گیری کند. بعد از او سلیمان دوم به سلطنت رسید.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Mehmed IV». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۰ بهمن ۱۳۸۹.