محمد چهارم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محمد چارم
سلطان امپراتوری عثمانی
خادم الحرمین الشریفین
خلیفهٔ مسلمین
امیرالمومنین
پادشاه
آوجی (شکارچی)
4. Mehmet.jpg
نگاره‌ای از محمد چهارم
نوزدهمین سلطان عثمانی
سلطنت۸ اوت ۱۶۴۸ – ۸ نوامبر ۱۶۸۷
پیشینابراهیم یکم
جانشینسلیمان دوم
نایب‌السلطنهکوسم سلطان(۱۶۴۸ – ۱۶۵۱)
تورخان سلطان( ۱۶۵۱ – ۱۶۵۶)
زادروز۲ ژانویهٔ ۱۶۴۲
کاخ توپقاپی، قسطنطنیه، امپراتوری عثمانی
درگذشت۶ ژانویهٔ ۱۶۹۳ (۵۱ سال)
ادرنه، امپراتوری عثمانی
آرامگاه
مسجد جدید، استانبول
همسرانگلنوش سلطان
عفیفه قادین
گلنار قادین
فرزند(ها)مصطفی دوم
احمد سوم
خاندانخاندان عثمانی
پدرابراهیم یکم
مادرتورخان سلطان
دین و مذهباسلام
طغرامحمد چارم's signature

محمد چهارم یا آوجی محمد، (زاده ۲ ژانویه ۱۶۴۲ استانبول – مرگ ۶ ژانویه ۱۶۹۳ ادرنه) از سال ۱۶۴۸ تا ۱۶۸۷ به مدت ۳۹ سال سلطان امپراتوری عثمانی بود. او در کاخ توپ‌قاپی شهر استانبول زاده شد. وی در نبرد وین از ژان سوم سوبیسکی شکست خورد. محمد با کمک والده کوسم سلطان به سلطنت رسید.

با توجه به اینکه محد در شش سالگی صاحب تاج و تخت شد، در سه سال نخست حکومتش کوسم سلطان به عنوان نایب السلطنه کل حکومت را اداره می‌کرد و پس از مرگ او والده تورخان سلطان نایب السلطنه شد و او قدرت اداره کل امپراتوری عثمانی را با سلطان در دست داشت. وی در کاخ توپ‌قاپی شهر استانبول زاده شد. پدرش سلطان ابراهیم یکم بود. وی در نبرد وین از ژان سوم سوبیسکی شکست خورد.

نبرد عثمانی-روسیه[ویرایش]

افزایش نفوذ روس‌ها در ناحیه قفقاز و مسئلهٔ اوکراین، مقدمات جنگ با روسیه را فراهم کرد. سلطان محمد به همراه صدر اعظم خود «کارا مصطفی پاشا» به روس‌ها حمله برد. آنها در طی ۲۲ روز محاصرهٔ قلعهٔ جهزیَن در اوکراین، سرانجام آن را فتح کردندو۲۰٬۰۰۰ نفر از لشکر روس‌ها در آنجا به قتل رسیدند. محمد، پس از ۲ سال تصمیم به حملهٔ دوباره به روسیه کرد. اما، اینبار با بستن عهدنامهٔ باغچه سرای بین دو طرف در سال ۱۶۸۱ جنگ پایان یافتو دو کشور موافقت کردند تا اوکراین بین دو طرف تقسیم شده و قسمت بزرگتر زیر نظر امپراتوری عثمانی قرار داده شد این امر جان تازه ای به امپراتوری عثمانی بخشید و این امپراتوری را برای تهاجم به اروپا ترغیب نمود.

کناره‌گیری از سلطنت[ویرایش]

ارتش سلطان محمد چهارم به دلیل شکست در جنگِ (Mohac) نسبت به امپراتور خود بی اعتماد شدند. به همین دلیل قیام کردند و عزل سلطان محمد چهارم و به دنبالش بر تخت نشستن برادرش سلیمان را خواستار شدند. محمد چهارم هم مجبور شد در سال ۱۶۸۷ از سلطنت کناره‌گیری کند. بعد از او سلیمان دوم به سلطنت رسید.

خانواده[ویرایش]

همسران[ویرایش]

  • گلنوش سلطان، خاصگی سلطان محمد چهارم و والده سلطان مصطفی دوم و احمد سوم بود.
  • گلنار قادین؛
  • عفیفه قادین؛

پسران[ویرایش]

دختران[ویرایش]

  • خدیجه سلطان، (تولد ۱۶۶۸ – مرگ ۹ مه ۱۷۴۳ در مسجد جدید، استانبول دفن شد) در سال ۱۶۷۵ با داماد مصطفی پاشا و در سال ۱۶۹۰ با داماد حسن پاشا ازدواج کرد.
  • امت‌الله سلطان (تولد ۱۶۷۰ – مرگ دسامبر ۱۷۰۰ در مسجد جدید استانبول دفن شد) در سال ۱۶۸۷ با داماد قاسم مصطفی پاشا ازدواج کرد.
  • ام‌کلثوم سلطان (تولد ۱۶۷۸ – مرگ سپتامبر ۱۷۲۰ در مسجد جدید استانبول دفن شد) در سال ۱۶۹۴ با داماد کرکس کوچک عثمان پاشا ازدواج کرد.
  • فاطمه سلطان (تولد ۱۶۸۰ – مرگ ۶ دسامبر ۱۷۰۰ در مسجد جدید استانبول دفن شد) در سال ۱۶۹۵ با داماد کرکس ابراهیم پاشا و در سال ۱۶۹۷ با توپال یوسف پاشا ازدواج کرد.


نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Mehmed IV». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۰ بهمن ۱۳۸۹.