عثمان دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
عثمان دوم
سلطان امپراتوری عثمانی
خلیفه مسلمین
Osman 2.jpg
نگاره‌ای از چهره سلطان عثمان جوان
دوران 1618–1622 (۴ سال)
نام کامل سلطان احمد عثمانی
پیش از مراد_چهارم
پس از سلطان مصطفی یکم
پدر سلطان احمد اول
دین اسلام_حنفی
نگاره ای از چهره سلطان عثمان ثانی

عثمان دوم یا عثمان جوان (زاده ۳ نوامبر ۱۶۰۴ - درگذشته ۲۰ مارس ۱۶۲۲ میلادی) سلطان و خلیفه امپراتوری عثمانی بود که از سال ۱۶۱۸ تا سال ۱۶۲۲ میلادی در قلمرو عثمانیان حکومت می‌کرد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

او پسر احمد اول و ماه‌فیروز خدیجه سلطان بود و به زبان‌های لاتین، یونانی، ایتالیایی، عربی، فارسی و سانسکریت تسلط داشت. او پس از خلع عمویش مصطفی اول در سن چهارده سالگی به حکومت رسید.

عثمان به زندانی کردن مصطفی دستور داد و کوسم سلطان و همراهانش را به قصر عتیق در بایزید تبعید کرد. او خلیل‌پاشا وزیر مصطفی را خلع کرد و گوزلچه علی‌پاشا را به جای او به مقام وزارت رسانید.

در زمان عثمان، عزت افندی حق انتصاب و خلع اعضای علما را از دست داد و ریاست هیأت علما به عمر افندی واگذار شد. عثمان با صفویان در ایران قرارداد صلح بست و فعالیت‌های نظامی دولت عثمانی را علیه لهستان متمرکز کرد.

لشکر سلطان عثمان به فرماندهی اسکندرپاشا، نیروهای لهستان را در سکورا در کنار رود پروس شکست داد. عثمان لهستان را در هاتین شکست داد و هاتین به قلمرو عثمانی ملحق شد. در سال ۱۶۲۲ شورشیان ینی‌چری با تقاضای اعدام دلاورپاشا به کاخ توپ‌کاپی ریختند و وزیران عثمان را به قتل رساندند، در همین زمان عثمان هم از سلطنت خلع و سپس کشته شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • شاو استانفورد. تاریخ امپراتوری عثمانی. ترجمهٔ محمود رمضان‌زاده. چاپ اول. مشهد: آستان قدس رضوی، ۱۳۷۰.