حلیمه سلطان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حلیمه سلطان
والده سلطان دوره اول
تصدی ۲۲ نوامبر ۱۶۱۷ – ۲۶ فوریه ۱۶۱۸
پیشین خندان سلطان
والده سلطان دوره دوم
تصدی ۲۰ می ۱۶۲۲ –۱۰ سپتامبر ۱۶۲۳
جانشین کوسم سلطان
سلطنت زنان
حکمرانی ۲۲ نوامبر ۱۶۱۷ - ۱۰ سپتامبر ۱۶۲۳
پیشین کوسم سلطان
جانشین کوسم سلطان
همسر محمد سوم
فرزند(ها) مصطفی یکم
دلربا سلطان
خانم سلطان
شاهزاده محمود
نام کامل
دولتلو عصمتلو عالم والده سلطان عالیت الشان حضرتلری
زادروز حدود ۱۵۷۰
آبخاز
مرگ ۱۶۲۴ (۵۴ سال)
استانبول، امپراتوری عثمانی
خاک‌سپاری مسجد ایاصوفیا، استانبول
دین و مذهب اسلام، پیش‌تر مسیحیت

حلیمه سلطان یا عالم سلطان، سگولی سلطان محمد سوم و والده سلطان، سلطان مصطفی یکم بود. وی توانست یکی از زنان قدرتمند در امپراتوری عثمانی شود زمانی که کوسم سلطان و صفیه سلطان زنده بودند وی در طول سلطنت دو دوره پسرش همانند نایب السلطنه امپراتوری عثمانی را اداره کرد

زندگی[ویرایش]

حلیمه سلطان، دارای اصالتی آبخازی بود. او احتمالاً در سال ۱۵۷۰ به‌دنیا آمد اما نام اصلی وی ناشناخته است. حلیمه در سال ۱۶۸۳ وارد حرم‌سرای مراد سوم شد و صفیه سلطان او را برای پسرش شاهزاده محمد فرماندار مانیسا فرستاد.

همسر سلطان[ویرایش]

وی به‌دلیل زیبایی مورد توجه شاهزاده محمد قرار گرفت و او را حلیمه نامید و در سال ۱۵۸۴ اولین فرزند آن‌ها شاهزاده محمود به‌دنیا آمد و حلیمه به‌مقام سگولی سلطان رسید. در سال ۱۵۹۵ سلطان مراد سوم فوت شد و سلطان محمد سوم جانشین سلطنت شد و حلیمه سلطان همراه با فرزندانش به استانبول آمدند. حلیمه در طول سلطنت محمد سوم از مقام بالایی برخوردار بود، زیرا پسرش شاهزاده محمود ولیعهد و جانشین سلطنت بود البته با صفیه سلطان و خندان سلطان رابطه بدی داشت و درگیری میان آن‌ها باعث تا در سال ۱۶۰۳ شاهزاده محمود اعدام شود و حلیمه سلطان جایگاه خود را ازدست داد.

والده سلطان[ویرایش]

درسال ۱۶۰۳ سلطان محمد سوم از دنیا رفت و سلطان احمد یکم جانشین او شد، احمد برخلاف سنت‌های قدیمی دستور اعدام برادرش شاهزاده مصطفی را نداد بلکه او را در اتاقی که در میان حرم‌سرا بود زندانی کرد و در سال ۱۶۰۵ حلیمه و دخترش دلربا سلطان را به قصر ادیرنه تبعید کرد. در اواخر سال ۱۶۱۷ سلطان احمد یکم از دنیا رفت و کوسم سلطان با قدرتی که داشت سلطان مصطفی یکم را به سلطنت رساند و حلیمه، والده سلطان شد و چرا که مصطفی بسیار بیمار و ناتوان بود و توان رسیدگی به سلطنت را نداشت و حلیمه در دوره اول حکومت پسرش، مصطفی یکم همانند یک نایب‌السلطنه و با کمک داماد خود، کارا داود پاشا حکومت عثمانی را اداره می‌کرد و یکی از زنان حکومت کنند عثمانی شد زیرا پسرش بیماری روحی داشت و توان اداره حکومت را نداشت و سه ماه بعد ازسلطنت خلع شد و سلطان عثمان دوم، پسر بزرگ احمد یکم به‌سلطنت رسید.

در زمان سلطنت عثمان دوم،حلیمه سلطان اقتدار خود را به عنوان والده سلطان خلع شده حفظ کرد، در سال ۱۶۱۸ صفیه سلطان ازدنیا رفت و قدرت حلیمه سلطان بیشتر شد و تمام تلاش خود را برای خلع عثمان و به سلطنت رساندن پسرش انجام داد و در سال ۱۶۲۲ با کمک کوسم سلطان، عثمان دوم ازحکومت خلع شد و مصطفی یکم دوباره به‌سلطنت رسید. حلیمه سلطان در دوره دوم حکومت پسر خود همانند دوره اول حکومت را اداره می‌کرد اما بیماری روحی مصطفی هر روز وخیم‌تر می‌شد و به همین دلیل حلیمه سلطان از کوسم سلطان خواست تا یکی از پسرانش را به‌سلطنت برساند اما جان پسرش حفظ شود. سرانجام در سال ۱۶۲۳ سلطان مراد چهارم به‌سلطنت رسید و مصطفی یکم خلع و زندانی شد.

فرزندان[ویرایش]

شاهزاده محمود (تولد ۱۵۸۵ مانیسا – مرگ ۱۶۰۳ استانبول) از سال ۱۵۹۷ تا سال ۱۶۰۳ ولیعهد سلطنت بود و در سال ۱۶۰۳ به‌دلیل شورش علیه محمد سوم اعدام شد. وی در مسجد ایاصوفیا دفن گردید.

خانم سلطان (متولد مانیسا – مرگ استانبول) در سال ۱۶۰۴ با داماد مصطفی پاشا ازدواج کرد. وی در مسجد ایاصوفیا دفن شده‌است.

دلربا سلطان (متولد مانیسا – مرگ استانبول) در سال ۱۶۰۴ با داماد کارا داود پاشا ازدواج کرد. وی در مسجد ایاصوفیا دفن شده‌است.

سلطان مصطفی یکم (متولد ۱۶۰۰ مانیسا – مرگ استانبول ۱۶۳۹) او جانشین برادرش احمد یکم بود و در سال ۱۵۱۷ به سلطنت رسید اما چند ماه بعد برکنار شد و برای دومین بار در سال ۱۶۲۲ به‌سلطنت رسید و یک سال بعد خلع شد. او در سال ۱۶۳۹ فوت شد و در مسجد ایاصوفیا دفن گردید.

مرگ[ویرایش]

حلیمه سلطان پس‌از خلع مصطفی یکم همراه با دخترش به قصر ادرنه رفت و چند ماه بعد در سال ۱۶۲۴ ازدنیا رفت. او در مقبره همسرش در مسجد ایاصوفیه دفن گردید.[۱][۲]

دوره اول

والده پیشین:
خندان سلطان

دوره دوم

والده پیشین:

ماه‌فیروز سلطان

حلیمه سلطان
دولتلو عصمتلو عالیت الشان حضرت حلیمه والده سلطان
والده سلطان امپراتوری عثمانی

دوره اول

۲۲ نوامبر ۱۶۱۷ تا ۲۶ فوریه ۱۶۱۸

دوره دوم

۲۰ می ۱۶۲۲ تا ۱۰ سپتامبر ۱۶۲۳

دوره اول

والده پسین: ماه‌فیروز سلطان

دوره دوم

والده پسین:

کوسم سلطان

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا، Halime Sultan، ویکی‌پدیا انگلیسی، دانشنامه آزاد (بارگذاری ۳۰ اسفند ۱۳۹۵)
  2. مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا، Halime Sultan، ویکی‌پدیای ترکی، دانشنامه آزاد (بارگذاری ۳۰ اسفند ۱۳۹۵)

مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا، Halime Sultan، ویکی‌پدیا انگلیسی، دانشنامه آزاد (بارگذاری ۳۰ اسفند ۱۳۹۵)

مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا، Halime Sultan، ویکی‌پدیای ترکی، دانشنامه آزاد (بارگذاری ۳۰ اسفند ۱۳۹۵)