حلیمه سلطان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عالمه سلطان
والده سلطان دوره اول
تصدی ۲۲ نوامبر ۱۶۱۷ – ۲۶ فوریه ۱۶۱۸
پیشین خندان سلطان
والده سلطان دوره دوم
تصدی ۲۰ می ۱۶۲۲ –۱۰ سپتامبر ۱۶۲۳
جانشین کوسم سلطان
نایب‌السلطنه
حکمرانی ۲۲ نوامبر ۱۶۱۷ – ۲۶ فوریه ۱۶۱۸
۲۰ می ۱۶۲۲ – ۱۰ سپتامبر ۱۶۲۳
پیشین ندارد
جانشین کوسم سلطان
همسر محمد سوم
فرزند(ها) شاهزاده محمود
مصطفی یکم
دو دختر دیگر
نام کامل
دولتلو عصمتلو عالمه والده سلطان عالیت الشان حضرتلری
زادروز حدود ۱۵۷۰
آبخاز
مرگ ۱۶۲۴ (۵۴ سال)
استانبول، امپراتوری عثمانی
خاک‌سپاری مسجد ایاصوفیا، استانبول
دین و مذهب اسلام، پیش‌تر مسیحیت

عالمه سلطان، (زاده ۱۵۷۰ آبخاز – درگذشته ۱۶۲۴) همسر و سگولی محمد سوم، هم‌چنین والده سلطان و نایب‌السلطنه پسرش مصطفی یکم بود. وی توانست یکی از زنان قدرتمند در امپراتوری عثمانی شود زمانی که کوسم سلطان و صفیه سلطان زنده بودند.

زندگی[ویرایش]

عالمه سلطان، دارای اصالتی آبخازی بود. او احتمالاً در سال ۱۵۷۰ به‌ دنیا آمد اما نام اصلی وی ناشناخته است. عالمه در سال ۱۵۸۴ وارد حرم‌سرای محمد سوم در مانیسا شد.

همسر سلطان[ویرایش]

عالمه در سال ۱۵۸۶ شاهزاده محمود را به دنیا آورد. در سال ۱۵۹۵ مراد سوم فوت شد و محمد سوم جانشین پدرش شد و عالمه سلطان همراه با فرزندانش به استانبول رفت. عالمه در طول سلطنت محمد سوم از مقام بالایی برخوردار بود و پسرش شاهزاده محمود ولیعهد و جانشین سلطنت بود. وی در سال ۱۶۰۰ مصطفی یکم را به دنیا آورد و به رقیبی مهم برای صفیه سلطان و خندان سلطان تبدیل شد اما شاهزاده محمود در سال ۱۶۰۳ به شورش علیه پدرش متهم شد و به فرمان محمد سوم اعدام شد.

در اواخر سال ۱۶۰۳ محمد سوم از دنیا رفت و احمد یکم به سلطنت رسید. وی برخلاف سنت‌های قدیمی دستور اعدام شاهزاده مصطفی را صادر نکرد و او را همراه با مادربزرگش به ادرنه فرستاد. در اواخر سال ۱۶۱۷ احمد یکم بیمار شد و کوسم سلطان برای جلوگیری از اعدام پسرانش توسط پسر بزرگ احمد با حلیمه سلطان همکاری کرد.

والده سلطان[ویرایش]

در نوامبر سال ۱۶۱۷ احمد یکم از دنیا رفت و مصطفی یکم با کمک کوسم سلطان جانشین برادرش شد و عالمه سلطان به‌عنوان نایب‌السطنه و والده سلطان حکومت را اداره کرد. او کوسم سلطان و فرزندانش را به ادرنه تبعید کرد. اما در فوریه سال ۱۶۱۸ شورشی علیه مصطفی یکم شکل گرفت و او از سلطنت خلع شد و عثمان دوم به سلطنت رسید.

قبل از به‌سلطنت رسیدن عثمان دوم مادرش فوت شده بود و همسرانش همگی جوان بودند به‌‌همین دلیل عالمه سلطان توانست نفوذ خود را در حرم‌سرای استانبول حفظ کند‌. در سال ۱۶۲۲ به رهبری شیخ‌الاسلام شورشی علیه عثمان دوم شکل گرفت و عالمه سلطان در این شورش نقش مستقیم داشت. عثمان از سلطنت خلع و اعدام شد و مصطفی یکم به سلطنت رسید و عالمه سلطان به عنوان والده سلطان او اداره حکومت را در دست گرفت چرا که مصطفی از بیماری روحی رنج می‌برد و توان اداره حکومت را دارا نبود و بعدا در سال ۱۶۲۳ پاشاهای دیوان خاستار برکناری مصطفی یکم شدند، عالمه سلطان از کوسم خواست تا یکی از پسرانش را به سلطنت برساند اما جان مصطفی حفظ شود و نهایتا وی در سپتامبر سال ۱۶۲۳ خلع شد و مراد چهارم به سلطنت رسید.

فرزندان[ویرایش]

شاهزاده محمود (تولد ۱۵۸۶ مانیسا – مرگ ۳ ژوئن ۱۶۰۳ در استانبول، در مسجد شاهزاده) به‌ دلیل شورش علیه پدرش اعدام شد. از سال ۱۵۹۷ تا سال ۱۶۰۳ ولیعهد سلطنت بود.

مصطفی یکم (تولد ۱۶۰۰ استانبول– مرگ ۱۶۳۹ در استانبول در مسجد ایا صوفیه دفن شد) او از سال ۱۶۱۷ تا سال ۱۶۱۸ و از سال ۱۶۲۲ تا سال ۱۶۲۳ سلطان امپراتوری عثمانی بود.

فولانی سلطان (تولد ۱۵۸۸ مانیسا – مرگ ۱۶۲۸ در ادرنه، در مقبره محمد سوم در مسجد ایاصوفیا دفن شد) او در سال ۱۶۰۴ با داماد کارا داوود پاشا ازدواج کرد.

فولانی سلطان (تولد ۱۵۹۰ مانیسا – مرگ ۱۶۲۳ در ادرنه، در مقبره محمد سوم در مسجد ایاصوفیا دفن شد) او در سال ۱۶۰۴ با داماد مصطفی پاشا ازدواج کرد.

مرگ[ویرایش]

عالمه سلطان پس‌از خلع مصطفی یکم همراه با دخترش به قصر ادرنه رفت و چند ماه بعد در سال ۱۶۲۴ فوت شد و در مسجد ایاصوفیه دفن گردید.[۱][۲]

دوره اول

والده پیشین:
خندان سلطان

دوره دوم

والده پیشین:

ماه‌فیروز سلطان

حلیمه سلطان
دولتلو عصمتلو عالیت الشان حضرت حلیمه والده سلطان
والده سلطان امپراتوری عثمانی

دوره اول

۲۲ نوامبر ۱۶۱۷ تا ۲۶ فوریه ۱۶۱۸

دوره دوم

۲۰ می ۱۶۲۲ تا ۱۰ سپتامبر ۱۶۲۳

دوره اول

والده پسین: ماه‌فیروز سلطان

دوره دوم

والده پسین:

کوسم سلطان

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا، Halime Sultan، ویکی‌پدیا انگلیسی، دانشنامه آزاد (بارگذاری ۳۰ اسفند ۱۳۹۵)
  2. مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا، Halime Sultan، ویکی‌پدیای ترکی، دانشنامه آزاد (بارگذاری ۳۰ اسفند ۱۳۹۵)

مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا، Halime Sultan، ویکی‌پدیا انگلیسی، دانشنامه آزاد (بارگذاری ۳۰ اسفند ۱۳۹۵)

مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا، Halime Sultan، ویکی‌پدیای ترکی، دانشنامه آزاد (بارگذاری ۳۰ اسفند ۱۳۹۵)