نوربانو سلطان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
عفیفه نوربانو سلطان
والده عتیق سلطان
Oriental Woman by Leon Comerre.jpg
نوربانو عتیق والده سلطان
والده سلطان امپراتوری عثمانی
تصدی ۱۵۷۴–۱۵۸۳
پیشین مهرماه سلطان
جانشین صفیه سلطان
خاصگی سلطان امپراتوری عثمانی
تصدی ۱۵۶۶–۱۵۷۴
پیشین خرم سلطان
جانشین صفیه سلطان
سلطنت زنان
حکمرانی ۱۵۶۶–۱۵۸۳
پیشین مهرماه سلطان
جانشین صفیه سلطان
همسر سلیم دوم
فرزند(ها) مراد سوم
اسماخان سلطان
گوهرخان سلطان
شاه سلطان
فاطمه سلطان
زادروز سیسیلیا
۱۵۲۵
ونیز بافو
مرگ ۱۵۸۳ (۵۸سال)
استانبول، امپراتوری عثمانی
خاک‌سپاری مسجد ایاصوفیا، استانبول
دین و مذهب اسلام، پیش‌تر کاتولیک رومی یا یهودی یا ارتودکس

نوربانو سلطان (زاده ۱۵۲۵ - درگذشته ۶ دسامبر ۱۵۸۳) همسر سلطان سلیم دوم عثمانی و مادر سلطان مراد سوم است. وی همچنین عروس خاصگی خرم سلطان و دومین زن مقتدر در امپراتوری عثمانی بود. او اولین والده سلطان قدرتمند بود (البته اولین والده سلطان قدرتمند رسمی بود چراکه قبل او مهرماه سلطان به طور غیررسمی با مقام والده سلطان قدرتمندترین زن امپراتوری بود) که توانست نفوذی بسیار زیادی برروی دولت به عنوانوالدهر سلطان بدست بگیر چرا که خرم سلطان نتوانسته بود والده سلطان شود و به همین دلیل نوربانو لقب والده عتیق سلطان را گرفت. نوربانو سلطان دارای سایست خارجه فوق‌العاده قوی بود و علاقه زیادی به آن داشته.

زندگی‌نامه[ویرایش]

نوربانو سلطان با نام واقعی "سیسیلیا یا اولیویا بافو" (به انگلیسی: "Cecilia or Olivia Venier-Baffo") در جزیره پاروس در دریای اژه که متعلق به جمهوری ونیز بود، که در سال ۱۶۲۵ به دنیا آمد. نوربانو احتمالاً قبل از ورود به دربار عثمانی اصالتی یهودی داشته است. او در سال ۱۶۴۰ اسیر می‌شود و بخاطر زیبایی اش توسط خرم سلطان خریداری می‌شود او مدتی را تحت آموزش خرم سلطان می گزراند و به دین اسلام می‌گرود سپس خرم سلطان او را نوربانو نامید و در سال ۱۵۴۲ او را به حرم پسرش شاهزاده سلیم در مانیسا فرستاد و نوربانو به دلیل زیبایی اش مورد توجه شاهزاده قرار گرفت.[۱] و یک سال بعد در سال ۱۶۴۳، اولین فرزند آنها متولد شد و نوربانو خاصگی سلطان شد. وی در سال ۱۶۴۶ پسر خود مراد سوم را به دنیا آورد.

سلطان سلیم دوم و نوربانو سلطان حداقل صاحب ۵ فرزند شدند.

در سال ۱۵۵۸ خرم سلطان از دنیا رفت و اداره حرم‌سرا به دست مهرماه سلطان افتاد و با مرگ سلیمان یکم در سال ۱۵۶۶ همسر نوربانو سلیم دوم به سلطنت رسید و مهرماه سلطان به مقام والده سلطان رسید ولی نوربانو سلطان به عنوان دومین سلطان قدرتمند حرم در قصر زندگی می‌کرد. در سال ۱۵۷۴ با مرگ سلیم دوم و به سلطنت رسیدن مراد سوم نوربانو مقام والده عیق سلطان[۲] را کسب کرد.

والده سلطان قدرتمند[ویرایش]

با مرگ سلیم دوم در سال ۱۵۷۴ مراد سوم بر تخت سلطنت نشست و نوربانو والده عتیق سلطان شد. نوربانو در زمان حکومت پسرش قدرتمندترین و بانفوذترین زن حرم و دولت عثمانی بود و اولین والده سلطان قدرتمند و برتر امپراتوری عثمانی بود ولی بزرگ‌ترین مشکل او با عروسش صفیه سلطان بود چرا که او بعد از والده سلطان دومین زن قدرتمند بود و چنان مراد را شیفته خود کرده بود که او به دیگر زنان نگاه نمی‌کرد و این امر موجب دشمنی نوربانو با صفیه شد و او در سال ۱۵۸۰ با کمک دخترش اسماخان سلطان توانست چندین دختر زیبا را به پسرش معرفی کند سپس در سال ۱۵۴۳ نوربانو، مراد را متقاعد کرد که صفیه او را جادو کرده است و به فرمان نوربانو، صفیه سلطان در سال ۱۵۸۳ زندانی شد اما نوربانو در دسامبر همان سال از دنیا رفت و صفیه سلطان توانست به قدرتمندترین زن حرم تبدیل شود وی در زمان همسرش قدرتمندترین زن حرم تبدیل شد. وی به از مرگ نوربانو و مرگ مراد و به سلطنت رسیدن محمد او دومین والده سلطان قدرتمند عثمانی شد.[۳]

نوربانو در طول ۹ ساله والده سلطان قدرتمند بودنش همواره، مراد را به داشتن رابطه خوب با ونیز راهنمایی می‌کرد چرا که دوست نداشت سرزمین پدری اش مورد هجوم قرار گیرد. نوربانو سلطان در مدت والده سلطان بودنش دستور داد تا مسجد والده عتیق را بسازند البته در کنار آن حمامی نیز ساخته شد و ساخت و ساز این مسجد تنها چند روز پیش از مرگ نوربانو سلطان به پایان رسید.

مرگ[ویرایش]

نوربانو سلطان ۷ دسامبر سال ۱۵۸۳ در استانبول درگذشت و درکنار همسرش سلیم دوم در مسجد ایاصوفیه دفن شد.

مراسم تشییع جنازهٔ نوربانو سلطان
والده پیشین:
مهرماه سلطان
نوربانو سلطان
دولت عصمتلو و عالیات شأن، حضرت نوربانو والده سلطان
والده سلطان امپراتوری عثمانی

۱۵ دسامبر ۱۵۷۴–۷ دسامبر ۱۵۸۳

والده پسین:
صفیه سلطان
پیشین:
مهرماه سلطان
نوربانو سلطان
دولت عصمتلو و عالیات شأن، حضرت نوربانو والده سلطان
سلطنت زنان

۱۵۶۶–۱۵۸۳

پسین:
صفیه سلطان

پانویس[ویرایش]

  1. نوربانو در زبان ترکی عثمانی به معنی "ملکه تابشی" است.
  2. آتیک (عتیق) یعنی نخستین و بزرگترین والده به شمار می‌رود.
  3. مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا، Nurbanu Sultan، ویکی‌پدیا انگلیسی دانشنامه آزاد (بارگزاری ۲۹ اسفند ۱۳۹۵)

منابع[ویرایش]