سلیمان دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سلیمان دوم
سلطان امپراتوری عثمانی
خادم الحرمین الشریفین
امیرالمؤمنین
Süleyman II.jpg
نگاره‌ای از سلطان سلیمان دوم
دوران ۱۶۸۷-۱۶۹۱ (۴ سال)
نام کامل سلیمان غازی
زادروز ۱۵ آوریل ۱۶۴۲
زادگاه کاخ توپ‌قاپی شهر قسطنطنیه
مرگ ۲۲ ژوئن ۱۶۹۵
محل مرگ ادرنه
آرامگاه مسجد سلیمانیه
پیش از احمد دوم
پس از محمد چهارم
کاخ توپکاپی استانبول
دودمان خاندان عثمان
پدر سلطان ابراهیم اول
فرزندان فرزندی نداشت
دین اسلام- سنی

سلیمان دوم یا سلیمان غازی (به زبان ترکی عثمانی:سلیمان ثانی) (۱۵ آوریل ۱۶۴۲-۲۲ ژوئن ۱۶۹۵) از سال ۱۶۸۷ تا سال ۱۶۹۱ بیستمین سلطان امپراتوری عثمانی و نود و نهمین خلیفه اسلامی بود. او برادر کوچک‌تر و جانشین سلطان محمد چهارم بود و در کاخ توپ‌قاپی شهر استانبول زاده شد. در دوران شاهزادگی در مدارس کاخ توپکاپی آموزش ویژه‌ای دید و زیر نظر استادان گران‌مایه پرورش داده شد. او بیشتر عمر خود را در زندان به اصطلاح قفس گذراند (قفس زندانی بود که در کاخ اصلی قرار داشت و محل شاهزادگانی بود که احتمال کودتا از آنها می‌رفت). اودر زندگی صاحب فرزند نشد. سلیمان دوم بعد از چهل سال حبس در قفس توانست برادرش را از سلطنت خلع کرده و به مقام امپراتور دولت عثمانی برسد. در زمان به سلطنت رسیدن سلیمان، برادرش احمد دوم در زندان به سر می‌برد. برای دنیا و تمام درباریان جای شگفتی بود که او بتواند با وجود حبس زمام دولت را به دست بگیرد.

قفس

معماری در عصر سلطنت سلطان سلیمان دوم[ویرایش]

سلطان سلیمان دوم در داخل شهرقسطنطنیه مشغول به بررسی فعالیت‌های نوسازی شد. وی مسجدی در ازمیر ساخت.

صالحه دل‌آشوب سلطان[ویرایش]

والده سلطان صالحه دلاشوب سلطان (۱۶۲۷-۱۶۸۹)مادر سلطان سلیمان ثانی وهمسر ابراهیم اول بود. او در سال ۱۶۲۷ در یک خانواده صرب به دنیا آمد. نام اصلی او بعد از تولد، کاترینا بود. در قصر توپکاپی او به نام صالحه دل‌آشوب سلطان شناخته می‌شد. او از زمان به قدرت رسیدن سلیمان تا زمان مرگ به مدت ۲ سال در مقام والده سلطان قرار داشت. صالحه دل‌آشوب سلطان در سال ۱۶۸۹ درگذشت ودر مسجد سلیمانیه دفن گردید.

جنگ عثمانی و خاندان هابسبورگ[ویرایش]

شکست عثمانی در بربر خاندان هابسبورگ در نبرد دوم موهاچ در زمان محمد چهارم

امپراتوری عثمانی در دوران سلطنت محمد چهارم به رهبری ساری سلیمان پاشا وارد جنگ با امپراتوری هابسبورگ شد و در نبرد موهاچ متحمل شکست سختی شد. با برکناری محمد چهارم و مدتی کوتاه پس از روی کار آمدن سلیمان دوم امپراتوری عثمانی از شکست در برابر امپراتوری هابسبورگ رنج می‌برد. بنابراین سلطان سلیمان دوم با وجود اینکه نمی توانست به نحو احسن بر مملکت فرمانروایی کند، به طور زیرکانه کوپرولو فضلی مطصفی پاشا را به سمت وزیراعظم خود انتخاب کرد و به او ماموریت داد تا با سپاهی نیرومند شکست را جبران کند. در نهایت مصطفی پاشا با سپاهی فراوان و نیرومند و متشکل از ۶۰۰۰۰ نفر در تاریخ ۸ ژوئیه ۱۶۹۰ گلادوا و اوذشوا را بازپس گرفت. همچنین او توانست شهر نادکانیژا را که در تاریخ ۸ اکتبر ۱۶۹۰ به دست دشمن افتاد تسخیر کند.

مرگ سلیمان دوم[ویرایش]

سلیمان دوم به مدت چهار سال(۱۶۸۷-۱۶۹۱)بر امپراتوری عثمانی سلطنت کرد. از این مدت، ۲ سال را با بیماری گذراند و روز به روز ضعیف تر می‌شد. به همین دلیل در سال ۱۶۹۱ توسط برادرش سلطان احمد دوم از سلطنت برکنار و به کاخ شهر ادرنه فرستاده شد. وی در نهایت در سال ۱۶۹۵ به دلیل ابتلا به بیماری نارسایی کلیه از دنیا رفت.

طغرای سلیمان دوم

محل دفن[ویرایش]

پس از مرگ سلیمان دوم در شهر ادرنه، جسد وی را به استانبول منتقل و در مسجد سلیمانیه در جوار سلیمان اول دفن کردند.

یک نمونه سکه طلا در عصر سلیمان دوم

نکات منفی وغیرقابل اغماض در دوران سلطنت سلیمان دوم[ویرایش]

الف)۵۰ تا۶۰ درصد قدرت دولت در دست زنان ومادران شاهان بود.
ب)کارهای مهم دولتی به افراد بی کفایت، بی سواد و فاقد شخصیت واگذار می‌شد.
ج)خرید و فروش مقام‌های دولتی بخصوص قضات و فرماندهان مهم، رایج شده بود.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Suleiman II»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۰ بهمن ۱۳۸۹).