سلیمان دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Osmanli-nisani.svg   
سلطان سلیمان خان ثانی
سلطان امپراتوری عثمانی
خادم الحرمین الشریفین
خلیفهٔ مسلمین
امیرالمؤمنین
پادشاه
نگاره‌ای از سلطان سلیمان دوم
Tughra of Suleiman II.JPG
سلطنت ۸ نوامبر ۱۶۸۷ - ۲۲ ژوئن ۱۶۹۱ (۴ سال)
نام کامل سلیمان دوم
زادهٔ ۱۵ آوریل ۱۶۴۲
زادگاه کاخ توپقاپی، استانبول
درگذشتهٔ ۲۲/۲۳ ژوئن ۱۶۹۱ (۴۹ سال)
مکان مرگ استانبول
مدفون در مسجد سلیمانیه، آرامگاه سلطان سلیمان اول، قسطنطنیه (امروزه استانبول)
سلف محمد چهارم
خلف احمد دوم
همسر خدیجه سلطان
بهزاد سلطان
ایواز سلطان
سیلون خاتون
شهسوار خاتون
زینب خاتون
خاندان سلطنتی خاندان عثمانی
خاندان دودمان عثمانی
پدر ابراهیم یکم
والده سلطان صالحه دل‌آشوب سلطان
فرزندان بدون فرزند

سلیمان دوم یا سلیمان غازی (به زبان ترکی عثمانی:سلیمان ثانی) (۱۵ آوریل ۱۶۴۲–۲۲ ژوئن ۱۶۹۵) از سال ۱۶۸۷ تا سال ۱۶۹۱ بیستمین سلطان امپراتوری عثمانی و نود و نهمین خلیفه اسلامی بود. او برادر کوچک‌تر و جانشین سلطان محمد چهارم بود و در کاخ توپ‌قاپی شهر استانبول زاده شد. در دوران شاهزادگی در مدارس کاخ توپکاپی آموزش ویژه‌ای دید و زیر نظر استادان گران‌مایه پرورش داده شد. او بیشتر عمر خود را در زندان به اصطلاح قفس گذراند (قفس زندانی بود که در کاخ اصلی قرار داشت و محل شاهزادگانی بود که احتمال کودتا از آن‌ها می‌رفت البته این زندان فاقد میله بود و در واقع یک کاخ کوچک در قسمتی به شدت تحت حفاظت در حرمسرا بوده است که شاهزادگان را در کاخ به نوعی محصور می کردند تا ارتباطی با دنیای بیرون نداشته باشند). او در زندگی صاحب فرزند نشد. سلیمان دوم بعد از چهل سال حبس در قفس توانست برادرش را از سلطنت خلع کرده و به مقام امپراتور دولت عثمانی برسد. در زمان به سلطنت رسیدن سلیمان، برادرش احمد دوم در زندان به سر می‌برد. برای دنیا و تمام درباریان جای شگفتی بود که او بتواند با وجود حبس زمام دولت را به دست بگیرد.

معماری در عصر سلطنت سلطان سلیمان دوم[ویرایش]

سلطان سلیمان دوم در داخل شهرقسطنطنیه مشغول به بررسی فعالیت‌های نوسازی شد. وی مسجدی در ازمیر ساخت. او بازار استانبول را نیز گسترش داد و حضور تجار غربی و چینی در این بازار افزایش چشمگیر یافت.

جنگ عثمانی و خاندان هابسبورگ[ویرایش]

امپراتوری عثمانی در دوران سلطنت محمد چهارم به رهبری ساری سلیمان پاشا وارد جنگ با امپراتوری هابسبورگ شد و در نبرد موهاچ متحمل شکست سختی شد. با برکناری محمد چهارم و مدتی کوتاه پس از روی کار آمدن سلیمان دوم امپراتوری عثمانی از شکست در برابر امپراتوری هابسبورگ رنج می‌برد؛ بنابراین سلطان سلیمان دوم با وجود اینکه نمی‌توانست به نحو احسن بر مملکت فرمانروایی کند، به‌طور زیرکانه کوپرولو فضلی مصطفی پاشا را به سمت وزیر اعظم خود انتخاب کرد و به او مأموریت داد تا با سپاهی نیرومند شکست را جبران کند. در نهایت مصطفی پاشا با سپاهی فراوان و نیرومند و متشکل از ۶۰۰۰۰ نفر در تاریخ ۸ ژوئیه ۱۶۹۰ گلادوا و اوذشوا را بازپس گرفت. همچنین او توانست شهر نادکانیژا را که در تاریخ ۸ اکتبر ۱۶۹۰ به دست دشمن افتاد تسخیر کند.

مرگ سلیمان دوم[ویرایش]

سلیمان دوم به مدت چهار سال(۱۶۸۷–۱۶۹۱)بر امپراتوری عثمانی سلطنت کرد. از این مدت، ۲ سال را با بیماری گذراند و روز به روز ضعیف تر می‌شد. به همین دلیل در سال ۱۶۹۱ توسط برادرش سلطان احمد دوم از سلطنت برکنار و به کاخ شهر ادرنه فرستاده شد. وی در نهایت در سال ۱۶۹۵ به دلیل ابتلا به بیماری نارسایی کلیه از دنیا رفت.

محل دفن[ویرایش]

پس از مرگ سلیمان دوم در شهر ادرنه، جسد وی را به استانبول منتقل و در مسجد سلیمانیه در جوار سلیمان اول دفن کردند.

خانواده و والده سلطان[ویرایش]

سلیمان دوم پسر صالحه دل‌آشوب سلطان و ابراهیم یکم بود. وی برادر ناتنی محمد چهارم بود که تنها چند ماه بعد از محمد متولد شد او دارای یک خواهر بزرگتر به نام کلثوم سلطان و یک خواهر کوچک تر به نام عایشه سلطان بود. مادر سلیمان که سومین همسر محبوب ابراهیم یکم بود و پس از مرگ تورهان سلطان توانست قدرت و نفوذ بسیار زیاد بالایی بگیرد. او یکی از حامیان مهم به سلطنت رسیدن پسرش بود که از زمان سلطنت پسرش به مدت دو سال والده سلطان قدرتمند شد وی بعد از عایشه حفصه سلطان دومین والده سلطانی قدرتمند بود که سلطنت نمی کرد و در تصمیمات پسرش نقش اصلی داشت و ۴۰ تا ۵۰ درصد قدرت دولت در دستان او بود. با مرگ او سلیمان یکی از حامیان مهم خود را از دست داد.

نکات منفی سلطنت وی[ویرایش]

  • ۵۰ تا۶۰ درصد قدرت دولت در دست زنان و مادران شاهان بود.
  • کارهای مهم دولتی به افراد بی کفایت، بی سواد و فاقد شخصیت واگذار می‌شد.
  • خرید و فروش مقام‌های دولتی بخصوص قضات و فرماندهان مهم، رایج شده بود.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Suleiman II». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۰ بهمن ۱۳۸۹.