اورخان یکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اورخان غازی
سلطان عثمانی
بیگ
غازی
Orhan Gazi.jpg
دومین سلطان عثمانی
سلطنت۱۳۲۴ – ۱۳۶۲
پیشینعثمان یکم
جانشینمراد یکم
همسراننیلوفر خاتون
آسپورچا خاتون
تئودورا خاتون
افتاندیسه خاتون
بایلون خاتون
ماریا خاتون
خاندانخاندان عثمانی
پدرعثمان غازی
مادرملحون خاتون[۱]
زادروز۱۲۸۱
سوگوت, حکومت عثمانی
مرگ۱۳۶۲ (۸۰-۸۱ ساله)
بورسا، حکومت عثمانی
خاک‌سپاریمقبره اورخان غازی، بورسا
دین و مذهباسلام
طغرا

اورخان یکم معروف به اورخان غازی یا اورخان بیگ پسر عثمان اول و دومین حاکم امپراتوری عثمانی بود که در سال‌های ۱۲۸۴ تا ۱۳۵۹ میلادی حکومت داشت. اورخان با ضرب سکه و خواندن خطبه‌های نماز جمعه به نام خود، خلافت خود را اعلام نمود. اورخان پس از رسیدن به سلطنت، به سوی دریای مرمره حرکت کرد و در سال ۱۳۲۸ میلادی با امپراتور آندرونیکوس سوم وارد جنگ شد، در این جنگ سپاه امپراتور بیزانس در پلکانون شکست خورد. اورخان سپس بخش عمده شبه‌جزیره نباره و سواحل خلیج نیکومدیا را تا یالووا در جنوب که شهرهای گبزه و اسکی‌شهر را شامل می‌شدند؛ تسخیر کرد و خود نیقیه را در سال ۱۳۳۱ میلادی، محاصره و اشغال نمود.

اورخان سرزمین‌های باقی‌مانده بیزانس در شمال غرب آناتولی را به تصرف خود درآورد که مهم‌ترین آن‌ها تصرف ایزمیت در سال ۱۳۳۷ میلادی و تصرف سکوتاری در سال ۱۳۳۸ بود. اورخان همچنین با تسلط بر قلمرو عمرخان در حوالی گوینوق، در دریای مرمره، و همچنین بر تمامی امیرنشین قراسی در غرب، موقعیت خود را تحکیم کرد.

سلطنت[ویرایش]

در سال ۷۲۶ هجری، عثمان در بستر مرگ خود زمین‌گیر شد. اورخان فرزند ارشد وی همراه۶ نفر از علماء، مشایخ و بزرگان هم‌رزم عثمان بر بالین وی حاضر شدند. سلطان عثمان که مردی دین‌دوست وعلاقه‌مند به عرفان بود با حضور ۶ نفر مورد اشاره به اورخان وصیت کرد که از شریعت مطهرهٔ اسلام دفاع و به عدل با مردم رفتار کند. او سپس وصیت کرد بعد از مرگ، جسدش را به شهر تازه فتح‌شدهٔ بورسا منتقل و در بورسا دفن کنند. چندی از وصیت وی نگذشت که جان به جان‌آفرین سپرد و بعد از دفن، دفتر ماترک وی را در کنار قبرش نگهداری کردند. مجموع دارایی وی یک استکان و قاشق و یک عدد نمکدان و یک دست لباس و یک دست لحاف و یک عمامه و چند شمشیر بود به‌اضافهٔ یک طبل و یک جفت تسبیح اهداییِ سلطان علاءالدین سلجوقی که بعد از فتح شهر قره‌حصار به وی هدیه شده‌بود. در سال ۷۲۶ و بعد از فوت عثمان، اورخان قدرت را به دست گرفت و برادرش علاءالدین معاونت او را پذیرفت و در سازماندهی ارتش عثمانی کارش را شروع کرد. اورخان به‌مدت ۳۵ سال، از سال ۷۲۶ تا ۷۶۱ ق قدرت را در دست داشت.

نگارخانه[ویرایش]

پادشاه قبلی:
عثمان غازی | width="40%" align="center" style="background: #00BFFF; color: white;" | اورخان غازی

امپراتور عثمانی

۱۲۸۱ – ۱۳۶۲ میلادی

 اسامی سلاطین امپراتوری عثمانی
جانشین:
مراد خان اول

منابع[ویرایش]

  1. Lowry, Heath (2003). The Nature of the Early Ottoman State. SUNY Press. p. 153.
  • شاو استانفورد (۱۳۷۰تاریخ امپراتوری عثمانی، ترجمهٔ محمود رمضان‌زاده، مشهد: آستان قدس رضوی