خاصگی سلطان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نقاشی خرم سلطان، یک خاصگی که بعداً همسر سلیمان باشکوه، در قرن ۱۶ ام شد.

خاصگی سلطان (به ترکی استانبولی: Haseki Sultan)، (به ترکی عثمانی: خاصکي سلطان)، عنوانی بود که در خاندان عثمانی، به یکی از کنیزان سلطان نسبت داده می‌شد که اولین فرزند پسر (شاهزاده) را برای خاندان به دنیا می‌آورد در نتیجه مادر شاهزاده نامیده می‌شد و پس از والده سلطان، دومین زن قدرتمند در حرمسرا به شمار می‌رفت. خاصگی‌ یا همان سوگلی ها معمولاً در اتاق‌های مخصوص به خود زندگی می‌کردند و دارای خدمتکار بودند. اولین کسی که در عثمانی این مقام را آورد خرم سلطان بود. تمامی خاصگی ها بین سال های ۱۵۳۲ و ۱۶۴۸ در سلطنت زنان نقش داشته اند. با این حال یک خاصگی، تنها یکی از کنیزان سلطان به شمار می‌رفت و حق دخالت در امور قصر را نداشت. یک خاصگی می‌توانست موقعیت خود را در یک روز از دست بدهد.

تعداد خاصگی ها[ویرایش]

۱. خرم سلطان، او اولین خاصگی سلطان بود وی همچنین همسر رسمی و عقدی سلطان سلیمان و مادر سلیم دوم بود اما او هرگز والده سلطان نشد وی موسس سلطنت زنان در تاریخ عثمانی است و اولین زن و خاصگی سلطان قدرتمند عثمانی بود.

۲.نوربانو سلطان، او دومین خاصگی سلطان قدرتمند و دومین زن قدرتمند و همسر رسمی و عقدی سلیم دوم و والده سلطان مراد سوم بود. او اولین والده سلطان قدرتمند عثمانی بود و اولین زنی بود که مقام والده عتیق سلطان را کسب کرد.

۳.صفیه سلطان، او سومین خاصگی سلطان قدرتمند و سومین زن قدرتمند و همسر رسمی و عقدی مراد سوم و والده سلطان محمد سوم بود و مادر بزرگ احمد یکم بود. صفیه سلطان خاص ترین زن تاریخ عثمانی است.

۴.ماه‌فیروز سلطان، او چهارمین خاصگی سلطان و همسر احمد یکم و والده سلطان عثمان دوم بود.

۵.کوسم سلطان، وی پنجمین خاصگی سلطان قدرتمند و چهارمین زن قدرتمند و همسر رسمی و عقدی احمد یکم و والده سلطان مراد چهارم، ابراهیم یکم و والده کبیر محمد چهارم بود او اولین نایب السلطنه زن و یکی‌از قدرتمندترین والده سلطان ها تاریخ عثمانی بود.

۶.عایشه سلطان، او اولین و محبوب ترین خاصگی سلطان مراد چهارم بود. او مادر نه فرزند بود که مهم ترین آنها کایا سلطان بود.

۷.صنوبر سلطان، وی دومین خاصگی سلطان مراد چهارم بوده است.

۸.تورخان سلطان، او اولین خاصگی ابراهیم یکم و والده محمد چهارم و نایب السلطنه وی بود. با مرگ او سلطنت زنان رسما به پایان رسید وی همچنین دومین و محبوب ترین همسر سلطان نیز بود وی آخرین والده سلطان و زن قدرتمند در دوره سلطنت زنان بود.

۹.دلآشوب سلطان، او دومین خاصگی ابراهیم یکم و والده سلیمان دوم بود.

۱۰.خدیجه معزز سلطان، او سومین خاصگی ابراهیم یکم و والده مرحوم احمد دوم بود.

۱۱.ماه‌انور سلطان، او چهارمین خاصگی ابراهیم یکم و مادر شاهزاده عثمان و کایا سلطان بود.

۱۲.عایشه سلطان، او پنجمین خاصگی ابراهیم یکم و مادر شاهزاده مراد و عتیقه سلطان بود.

۱۳.لیلا ساچبال سلطان، او ششمین خاصگی ابراهیم یکم و مادر شاهزاده سلیم و بیجان سلطان بود.

۱۴.شیوکر، او هفتمین خاصگی ابراهیم یکم و مادر شاهزاده شاهزاده جهانگیر بود.

۱۵.هماشاه سلطان، او هشتمین خاصگی ابراهیم یکم و مادر شاهزاده اورخان بود. هماشاه پنجمین و آخرین زنی بود که به‌عقد رسمی سلطان درامد و آخرین زن و خاصگی سلطان قدرتمند عثمانی در دوره سلطنت زنان بود.

۱۶.گلنوش سلطان، او دومین خاصگی محمد چهارم و والده مصطفی دوم و احمد سوم بود. گلنوش، آخرین زن و والده سلطان قدرتمند در تاریخ عثمانی بود.

منابع[ویرایش]