محمود دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محمود دوم
سلطان امپراتوری عثمانی
خادم الحرمین الشریفین
خلیفه مسلمین
امیرالمؤمنین
MahmutII.jpg
سی‌امین سلطان عثمانی
سلطنت۲۸ ژوئیه ۱۸۰۸ – ۱ ژوئیه ۱۸۳۹
پیشینمصطفی چهارم
جانشینعبدالمجید یکم
زاده۲۰ ژوئیه ۱۷۸۵
کاخ توپقاپی، استانبول، امپراتوری عثمانی
درگذشته۱ ژوئیهٔ ۱۸۳۹ (۵۳ سال)
استانبول، امپراتوری عثمانی
آرامگاه
همسرانبزم عالم سلطان
پرتونهال سلطان
فرزند(ان)عبدالمجید یکم
عبدالعزیز یکم
صالحه سلطان(دختر آشوب‌جان قادین)
[۱]
خاندانخاندان عثمانی
پدرعبدالحمید یکم
مادرنقش‌دل سلطان
دین و مذهباسلام
طغرامحمود دوم's signature

محمود دوم (به زبان ترکی عثمانی: محمود ثانی) (زاده ۲۰ ژوئیه ۱۷۸۹ – درگذشته ۱ ژوئیه ۱۸۳۹ میلادی) سی‌امین سلطان امپراتوری عثمانی بود که از سال ۱۸۰۸ تا زمان مرگش در ۱۸۳۹ حکومت کرد. او در کاخ توپ‌قاپی در قسطنطنیه زاده شد. او پسر سلطان عبدالحمید یکم بود. دوره حکومت او بیشتر به خاطر انجام اصلاحات در امور اداری، نظامی و مالی و به ویژه دوره تنظیمات او معروف و شناخته شده است که این اصلاحات و تغییرات توسط پسران وی عبدالمجید یکم و عبدالعزیز یکم نیز ادامه یافت.

زندگی‌نامه[ویرایش]

محمود دوم فرزند سلطان عبدالحمید یکم، در سال ۱۷۸۵ به دنیا آمد. بعد از عزل مصطفی چهارم در سال ۱۸۰۸ و در سن ۲۴سالگی قدرت امپراطوری عثمانی را به دست گرفت. اولین اقدام وی انحلال تشکیلات قوات ویژه (انکشاریه) بود و آنها را کاملاً سرکوب کرد. محمود در دوران قدرت خود شاهد جنگ خونینی در مرزهای روسیه، اتریش و رومانی بود و مستقیماً با سه کشور مورد اشاره روبرو شد و از طرف دیگر با توجه به انقلاب صنعتی فرانسه و انقلابات دیگری که به پیروی از انقلاب فرانسه به وقوع پیوستند، در کشورهای اروپائی اوضاع کاملاً در حال تغییر بود و هر روز در اثر حمله و هجوم پیاپی از طریق روسیه و نیروهای داخلی، استانبول تحت محاصره قرار می‌گرفت و روسیه تا وسط ترکیه پیش روی و شهر ادرنه را اشغال کرد. دولتهای اروپایی از ترس اینکه استانبول در اشغال روسیه قرار گیرد، شروع به میانجیگری کردند و بین عثمانی‌ها و روسیه آتش‌بس و صلحنامه در سال ۱۸۲۶ امضاء شد و روسیه با گرفتن امتیازاتی، تا حد زیادی بر ترکیه صاحب نفوذ گردید.

محمد علی که فردی ظالم و اهل خدعه بود و در باطن به اروپائیان تمایل داشت، به حجاز حمله کرد و برای حرمین شریفین احترامی قائل نشد و بعد از قتل و کشتار و تخریب زیاد و ایجاد امنیت نسبی در حرمین، فرزندش طوسون را به عنوان حاکم در حجاز تعیین کرد و خود به مصر برگشت. طوسون به مرکز حکومت سعودی‌ها در شهر درعیه حمله کرد و امیر عبدالله یکی از حکام وقت آل سعود را دستگیر نمود و به استانبول فرستاد. او را سه روز در استانبول در انظار مردم نمایش دادند و سپس اعدامش کردند. سلطان محمود به تقلید از غرب دستور داد علماء به جای عمامه از تربوش استفاده کنند. سپس دستور داد لباس فرم غربی را به عنوان لباس رسمی نظامیان جایگزین کنند. او در سال‌های پایانی قدرتش برای حفظ جایگاه خود خیلی کوشید، ولی اقدامات وی با توجه به تحریکات فرانسه و شیطنت‌های انگلیس و روسیه و جنبش ملی و مذهبی داخلی به جایی نرسید و در سال ۱۸۳۹ میلادی فوت کرد.

طغرای محمود دوم
محمود دوم پیش از تغیر لباس خود
محمود دوم پس از تغیر لباس خود سال۱۸۲۶
آرامگاه محمود دوم

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Mahmud II». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۹ بهمن ۱۳۸۹.