لقمه دستی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
غذاهای انگشتی.
سرو غذای انگشتی سینی.

لقمه دستی (نیز: خوراک انگشتی و فینگرفود) به هر نوع مواد خوراکی گفته می‌شود که به گونه‌ای طبخ و آماده می‌شوند که به راحتی با دست خورده می‌شوند. لقمه‌های دستی در مقابل غذاهای مفصل قرار می‌گیرند که معمولاً برای خوردن آنها نیاز به استفاده از چاقو، چنگال، قاشق یا انواع کارد و چنگال می‌باشد.[۱] در برخی از فرهنگ‌ها، خوراک‌ها تقریباً همیشه با دست خورده می‌شوند؛ و مواد غذایی است که تقریباً همیشه خورده با دست؛ برای مثال غذاهای اتیوپی در نان اینجرا پیچیده و خورده می‌شوند.[۲] در جنوب آسیا نیز خوردن غذا بیشتر با دست صورت می‌گیرد. بسیاری از غذاهای خیابانی از نوع غذای دستی محسوب می‌شوند.

انواع[ویرایش]

در دنیای غرب، لقمه دستی اغلب پیش غذا یا غذای اصلی است. قطعات کوچک گوشت، رول سوسیست، سوسیس سیخی، سیخ پنیر و زیتون، پای کیش، سمبوسه، ساندویچ و دیگر مواد غذایی مانند نان پیتا از لقمه‌های دستی هستند برگر، پیتزا، سوسیس، میوه و نان از خوراکهای انگشتی محبوب هستند.[۳] دسرها مانند کلوچه، شیرینی و بستنی قیفی یا چوبی هم عمدتاً با دست خورده می‌شوند ولی اغلب به عنوان غذای انگشتی محسوب نمی‌شوند.

خدمات[ویرایش]

در بسیاری از کشورهای غربی کسب و کارهای غذایی وجود دارد که لقمه‌های دستی را برای رویدادهایی مانند عروسی، نامزدی، تولد و دیگر ن جشنها فراهم می‌کنند. استفاده از خوراک دستی در عروسی‌ها روند رو به رشدی داشته است چرا که ارزان‌تر هستند و منوی انعطاف‌پذیرتری دارند. [نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]

  1. Kay Halsey (1999). Finger Food. Tuttle Publishing. ISBN 962-593-444-8.
  2. J. H. Arrowsmith-قهوه‌ای (trans.
  3. "مواد غذایی انگشت"بی‌بی‌سی.co.uk, 11 ژانویه 2002