فرانسه ویشی

مختصات: ۴۶°۱۰′ شمالی ۳°۲۴′ شرقی / ۴۶٫۱۶۷°شمالی ۳٫۴۰۰°شرقی / 46.167; 3.400
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دولت فرانسه

État français
۱۹۴۰–۱۹۴۴
پرچم
پرچم
Le cartouche de l'État Français.svg
نشان ملی
سرود: سرود ملی فرانسه
Vichy france map.png
پایتختویشی
پاریس
پایتخت در تبعیدزیگمارینگن
زبان(های) رایجفرانسوی
رئیس دولت 
رئیس‌جمهور 
قوه مقننهمجلس شورای ملی
دوره تاریخیجنگ جهانی دوم
• بنیان‌گذاری
ژوئیه ۱۹۴۰
• فروپاشی
۱۹۴۴
واحد پولفرانک فرانسه
پیشین
پسین
جمهوری سوم فرانسه
-

دولت ویشی به حکومت فرانسه در زمان بین ۱۹۴۰ (شکست از آلمان نازی) و ۱۹۴۴ (آزادسازی فرانسه توسط متفقین و نیروهای مقاومت) به رهبری مارشال پتن گفته می‌شود که بر بخش جنوبی اشغال نشده و مناطقی از مستعمرات فرانسه تسلط داشت. پس از جنگ، مارشال پتن به جرم خیانت به کشور، به اعدام محکوم شد که این حکم توسط مارشال دوگل تبدیل به حبس ابد شد. در سال ۱۹۴۰ با توجه به بحرانی بودن وضعیت تعداد زیادی از سران ارتش و دولت به بریتانیا گریخته بودند و اگر مقاومت از سوی فرانسوی‌ها ادامه میافت عاقبتی بسیار بد در پی می‌داشت. . پس از آن که آلبر لبرن، رئیس‌جمهور فرانسه مارشال پتن را به عنوان نخست‌وزیر منصوب کرد او به نمایندگان نظامی دولت فرانسه دستور داد قرارداد صلح را با آلمانی‌ها در ۲۲ ژوئن ۱۹۴۰ امضا کنند. متعاقباً پتن با دریافت آزادی عمل و قدرت کامل از طرف مجلس ملی فرانسه در ۱۰ ژوئیه همان سال با انحلال جمهوری سوم دست به تشکیل دولت خود زد. برخی از دستاوردهای دولت فیلیپ پتن طبق قوانینی که در نتیجه مذاکره با آلمان وضع شد:

  1. از آلمان حمایت گسترده مالی بکند (در قالب غرامت و کمک به مبارزه علیه بلشویسم)
  2. قوانین ضدیهودی در سراسر فرانسه و مستعمراتش وضع شد که یهودیان را از زندگی اجتماعی محروم می‌کرد.
  3. فرانسه تحت هیچ عنوانی نباید با متفقین همکاری کند.
  4. آلمان حق حضور نظامی و بهره‌برداری همه‌جانبه از شمال فرانسه مِن جمله پاریس را دارد.
  5. فرانسه از پیشرفت و دستاوردهای جدید نظامی محروم شده و حتی حق استفاده از نیروی دریایی اش را نداشت و باید کشتی‌ها را در بنادر نگه می‌داشت.
  6. هر تغییر در ساختار نیروهای مسلح باید با اذن و دخالت آلمان انجام شود.

رژیم ویشی سیاست بی‌طرفی را انتخاب کرد با این وجود طولی نکشید که بریتانیا به بمباران شهرهای این کشور پرداخت از جمله بمباران بندر مرسی الکبیر در شمال آفریقا (که موجب خسارات و تلفات سنگینی برای نیروی دریایی فرانسه گشت) از سال ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۲ فرانسه ویشی اسماً حاکم تمامی مناطق کشور (به جز آلزاس و لورن) بود در حالی که مناطق شمالی در اشغال نظامی ارتش آلمان نازی قرار داشت. با این وجود که ظاهراً پایتخت این دولت شهر پاریس بود اما تصمیم گرفته شد پایتخت به شهر ویشی در ۳۶۰ کیلومتری جنوب مناطق اشغالی منتقل شود. با ورود نیروهای متفق به سواحل شمال آفریقا در نوامبر ۱۹۴۲ تمامی مناطق جنوبی فرانسه نیز به اشغال نیروهای آلمانی و ایتالیایی درآمد با این حال که پتن و رژیم دست نشانده اش همچنان در شهر ویشی به عنوان دولت ظاهری فرانسه باقی ماندند. دولت ویشی تا پایان جنگ تنها روی کاغذ به عنوان دولت فرانسه به حیات خود ادامه داد در حالیکه تمامی مناطق فرانسه تا سال ۱۹۴۴ توسط متفقین آزاد شده بود.

منابع[ویرایش]