فیلیپ پتن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فیلیپ پتن
Pétain - Portrait photographique 1941.jpg
- رئیس‌جمهور فرانسه ویشی
مشغول به کار
۱۱ ژوئیهٔ ۱۹۴۰ – ۱۹ اوت ۱۹۴۴
پس ازآلبر لوبرن
پیش ازلئون بلوم
نخست‌وزیر فرانسه
پیش ازپیر لاوال
وزیر دفاع فرانسه
نخست‌وزیرگاستون دومرگ
وزیر
اطلاعات شخصی
زاده
آنری فیلیپ بنونی عمر ژوزف پتن

۲۴ آوریل ۱۸۵۶
، پا-دو-کاله، امپراتوری دوم فرانسه
درگذشته۲۳ ژوئیهٔ ۱۹۵۱ (۹۵ سال)
، وانده
ملیت فرانسه
حزب سیاسینداشت
همسر(ان)Eugénie Hardon Pétain
پیشهنظامی و سیاستمدار
جایزه‌ها
لژیون دونور
خدمات نظامی
لقب(ها)مارشال پتن
وفاداریجمهوری سوم فرانسه
فرانسه ویشی
خدمت/شاخهنیروی زمینی فرانسه
سال‌های خدمت۱۸۷۶–۱۹۴۴
جنگ‌ها/عملیات‌هانبرد وردون

آنری فیلیپ بنونی اُمر ژوزف پِتَن (به فرانسوی: Henri Philippe Benoni Omer Joseph Pétain) (زادهٔ ۲۴ آوریل ۱۸۵۶ – درگذشته ۲۳ ژوئیه ۱۹۵۱) که بیشتر به نام مارشال پِتَن (Maréchal Pétain) مشهور است ژنرال فرانسوی و قهرمان جنگ اول جهانی بود که به‌خاطر قبول ریاست حکومت ویشی در جنگ جهانی دوم به خیانت متهم و محکوم شد.

او در ۱۸۷۶ به ارتش فرانسه پیوست و تحصیلات نظامی خود را در مدرسهٔ نظامی سَن-سیر و مدرسهٔ عالی جنگ پاریس انجام داد. در جنگ جهانی اول از خود قابلیت زیادی نشان داد و در نبرد وردن پیروز شد. او را از آن پس «نجات‌بخش وردان» می‌نامیدند. در ۱۹۱۷ فرمانده کل نیروهای فرانسه شد و در ۱۹۱۸ لقب «مارشال فرانسه» گرفت. پس از پایان جنگ وزیر دفاع و وزیر مشاور شد. در جریان قدرت گرفتن نازی‌ها در آلمان، پتن از هواداران سیاست مدارا با آلمان بود.

پس از شکست فرانسه از آلمان نازی، مارشال پتن رئیس دولت ویشی شد. پس از جنگ جهانی دوم، به جرم خیانت به کشور، به اعدام محکوم شد که این حکم توسط ژنرال دوگل تبدیل به حبس ابد شد.

زندگانی

وی در یکی از بخش‌های پا-دو-کاله فرانسه که در جمهوری فرانسه بدان کمون‌های فرانسه گفته می‌شود در بخش کوشی-ا-لا-تور در خانواده‌ای فرهیخته زاده شد. این خانواده از قرن هجدهم در کمون کوشی-ا-لا-تور اقامت گزیدند.[۱]

منابع

  1. Herbert R. Lottman (trad. Béatrice Vierne), Pétain, Éditions du Seuil, Paris, 1984, 732 ISBN 978-2-02-006763-8, p. 13-15.