پرش به محتوا

جبهه آسیایی- اقیانوس آرام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نقشه‌ای از جنگ آسیایی- اقیانوس آرام که جبهه‌های نبرد را نشان می‌دهد. نبرد چین- برمه- هند تحت فرماندهی مقر جنوب شرقی آسیای انگلستان قرار داشت.

جبهه (جنگ) آسیایی- اقیانوس آرام، حوزهٔ عملیاتی نیروهای آمریکایی در خلال جنگ جهانی دوم در فواصل ۱۹۴۱–۴۵ در طول جنگ اقیانوس آرام بود. از اواسط ۱۹۴۲ تا پایان جنگ در ۱۹۴۵، ایالات متحده، دو مرکز فرماندهی در اقیانوس آرام داشتند. مناطق اقیانوس آرام به بخش‌های مرکزی اقیانوس آرام، شمالی اقیانوس آرام، و جنوبی اقیانوس آرام تقسیم شده بود[۱] و تحت فرماندهی دریاسالار چستر نیمیتز، فرماندهٔ مناطق اقیانوس آرام قرار داشت. منطقهٔ جنوب غربی آسیا، شامل گینه نو، فیلیپین، بورنئو، و هند شرقی هلند، تحت فرماندهی ژنرال داگلاس مک‌آرتور فرماندهٔ ارشد منطقهٔ جنوب غربی اقیانوس آرام قرار داشت.[۲] در سال ۱۹۴۵، ایالات متحده، نیروهای هوایی راهبردی ایالات متحده در اقیانوس آرام، را به فرماندهی ژنرال کارل اسپاتز به این منطقه افزود.

بخش نبرد اقیانوس آرام یادبود ملی جنگ جهانی دوم در واشینگتن، دی.سی.
ناو هواپیمابر ژاپن آمادهٔ حمله به بندر پیارل
اوکیناوا، ۱۹۴۵، یک نیروی تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا، مسلسل دستی تامسن را به سوی یک تک‌تیرانداز ژاپنی نشانه رفته است تا همراهش را پوشش دهد.
کنفرانس راهبر ۱۹۴۴ در هونولولو. از راست به چپ: نیمیتز، لیاهی، فرانکلین دلانو روزولت، و مک‌آرتور. در این جلسه بر سر فورموسا یا جزایر فیلیپین به عنوان هدف عملیاتی بعدی در نبرد اقیانوس آرام بحث می‌شود.

به سبب نقش مکمل نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا و نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا در خلال جنگ اقیانوس آرام، هیچ فرماندهی واحدی (در مقایسه با جبهه‌های عملیات در اروپا که تحت فرماندهی ژنرال دوایت آیزنهاور قرار داشت) برای آن تعریف نشده بود. در واقع به استثنای فرماندهی‌های منطقه‌ای، هیچگونه فرماندهی واقعی وجود نداشت.

مراکز و نبردهای اصلی در منطقهٔ اقیانوس آرام[ویرایش]

منطقهٔ شمالی اقیانوس آرام[ویرایش]

منطقهٔ مرکز اقیانوس آرام[ویرایش]

منطقهٔ جنوبی اقیانوس آرام[ویرایش]

مراکز و بردهای اصلی منطقهٔ جنوب غربی اقیانوس آرام[ویرایش]

مراکز و نبردهای اصلی چین- برمه- هند[ویرایش]

  • برمه، دسامبر ۱۹۴۲- مه ۱۹۴۲
  • هند- برمه، آوریل ۱۹۴۲- ژانویه ۱۹۴
  • دفاعی چین، ژوئیه ۱۹۴۲- مه ۱۹۴۵
  • برمه مرکزی، ژانویه ۱۹۴۵- ژوئیه ۱۹۴۵
  • تهاجمی چین، مه ۱۹۴۵- سپتامبر ۱۹۴۵

منابع[ویرایش]

  1. Potter & Nimitz (1960).
  2. Douglas MacArthur as Supreme Commander SWPA
  3. Silverstone (1968) pp.9-11.
  4. Kafka & Pepperburg (1946) p.185.
  5. Ofstie (1946) p.194.