محمدحسن ملک‌مدنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محمدحسن ملک‌مدنی
محمد حسن ملک مدنی
نماینده دادستانی گنبد کاووس
مشغول به کار
اسفند ۱۳۵۸ – دی ۱۳۵۹
معاون مالی اداری مؤسسه کیهان
مشغول به کار
دی ۱۳۵۹ – مهر ۱۳۶۲
شهردار اصفهان
مشغول به کار
۲۹ آبان ۱۳۶۲ – ۱۷ خرداد ۱۳۶۹
نخست‌وزیرمیر حسین موسوی
پس ازحسن درخشنده‌پور
پیش ازحمیدرضا نیک‌کار
نهمین شهردار تهران
مشغول به کار
۱۳ اسفند ۱۳۸۰ – ۳۰ دی ۱۳۸۱
پس ازمحمد حقانی (سرپرست)
پیش ازمحمدحسین مقیمی (سرپرست)
اطلاعات شخصی
زاده۲۶ دی ۱۳۳۳
میبد
ملیت ایران
حزب سیاسیاصلاح طلب

محمدحسن ملک‌مدنی(متولد ٢٦دی ۱۳۳۳ (خورشیدی)) از رجال ایرانی و شهردار کل بوده است.

محمد حسن ملک مدنی در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۳۳ در روستای شوروکِ استان یزد به دنیا آمد. بعد از گذراندن تحصیلات با معلّمان یزدی جهت ادامه به شهر یزد آمدند.

در سال‌های قبل از انقلاب در جهاد کشاورزی میبد فعالیت داشت و از نزدیکان سید روح‌الله خاتمی بوده است. در سال‌های اول انقلاب به عنوان نماینده دادستانی در گنبد کاووس تغییراتی را ایجاد کرد و سپس در زمانی که سید محمد خاتمی در موسسه کیهان بودند، معاون مالی اداری این موسسه شدند. مهندس ملک‌مدنی سپس در ۲۹ آبان ۱۳۶۲ به عنوان شهردار کل در اصفهان، شهری که به خاطر هنرهایش معروف است، شناخته شدند. در دورانی که این سمت را عهده‌دار بودند اقدامات مهمی در زمینه ی توسعه و بروز رسانیِ زندگیِ شهری و اقدامات مهم فرهنگی ای را به ثمر رساندند، که از جمله ی آنها: تأسیس کتابخانه‌های عمومی در سطح شهر، تأسیس فرهنگسراها در اصفهان، احداث باغ غدیر، تأسیس اولین موزه اصفهان تحت عنوان موزه تاریخ طبیعی، احداث پارک کوهستانی صفه، احداث هنرستان موسیقی، احداث تالار تئاتر عروسکی، احداث نخستین اقدامات مترو اصفهان، و فضای سبز عریضی که در سرتاسر زاینده رود شاهد هستید.

پس از سمت شهردار کل، ایشان پنج سال مشاور وزیر کشور و مشاور عالی شهردار کل تهران بودند که از جمله ی اقدامات در این دوره، تخریب کشتارگاه تهران و تبدیل آن به پارک، راه سازی های به روز، و فرهنگسرای بهمن را میتوان بیان کرد.

محمدحسن ملک‌مدنی در سالهای ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۱ شهردار کل در تهران نیز بوده است، و با وجود تمام مشکلات، سعی بر تغییرات اساسی و حداقل جا انداختن فرهنگ درست شهرداری و شهرسازی کرد. وی در آن سالها به دلیل دست اندازهای مختلف، بیشتر از ۱۰ ماه بر روی صحنه نماند. به اقدامات ایشان دراین دوره می‌توان به مواردی همچون: مشارکت در تشکیل انجمن خوشنویسان تهران، احداث پارک گفتگو، افتتاح بوستان کارگر، بازسازی و مرمت عمارت قورخانه، افتتاح مجموعه شهید هرندی و تبدیل زندان قصر به مجموعه فرهنگی قصر اشاره کرد. از جمله تهدیدات برای او برای حفظ جایگاه شهرداری، انتقادات و اعتراضات شدید جناح اقلیت دوره اول شورای شهر تهران به رهبری ابراهیم اصغرزاده بود. از عوامل تأثیر گذاری که تبدیل به نارضایتی بخشی از مردم نیازمند شده بود، توقف فروش تراکم، و در نتیجه افزایش قیمت مسکن را میتوان یاد کرد. ملک‌مدنی معتقد بود، ساخت و حفظ فضاهای سبز، حفظ آثار کهن، ایجاد مکان های تفریحی و فرهنگی، به روز سازیِ سطح سرویس های شهری، برنامه ی جامع و مهندسی برای اعیان سازیِ شهر و استفاده از نیروهای نخبه و با استاندارد های جهانی، تنها راه حفظ و پیشبرد پایتخت ایران است، که البته به پشتیبانی های درست و مثبت هم احتیاج داشت.

ملک‌مدنی تنها چند روز پس از برکناری از شهرداری به ۵ ماه حبس، سه سال انفصال از خدمات دولتی و ۵ سال محرومیت از تصدی مسئولیت در شهرداری محکوم شد. اما ۲ سال بعد در دادگاه از تمامی اتهامات تبرئه شد.

منابع[ویرایش متنی]

  1. https://cgie.org.ir/fa/news/216884