جور-ال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جور-ال
اطلاعات انتشاراتی
ناشردی‌سی کامیکس
نخستین حضورمور فان کامیکس شمارهٔ ۱۰۱ (ژانویه ۱۹۴۵)
پدیدآورجری سیگل (نویسنده)
جو شوستر (طراح)
اطلاعات داستانی
نام کاملجور-ال
گونهکریپتونی
جهان زادگاهکریپتون
وابستگی به تیمشورای علمی
هم‌دستانسوپرمن
توانایی‌ها
  • هوشی در سطح یک نابغه که قادر به اختراع و استفاده از فناوری‌های بسیار پیشرفته است
  • قدرت رهبری

جور-اِل (به انگلیسی: Jor-El) یک شخصیت خیالی در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس است. این شخصیت توسط نویسنده جری سیگل و طراح جو شوستر خلق شده‌است؛ که برای اولین بار در شمارهٔ ۱۰۱ از مجموعه گلچین ادبی مور فان کامیکس (ژانویه ۱۹۴۵) حضور پیدا کرد.

جور-ال یکی از دانشمندان عالی رتبه در شورای علمی کریپتونی در سیارهٔ کریپتون بود. او پدر بیولوژیکی شخصیت ابرقهرمان سوپرمن (با نام کامل کال-ال) و همسر لارا-ال به‌شمار می‌رود. او از قبل سرنوشت سیاره را پیش‌بینی کرده بود، اما نتوانست همکاران خود را به موقع برای نجات ساکنین متقاعد سازد. جور-ال تنها قادر به نجات پسر نوزاد خود کال-ال، با ارسال وی بوسیلهٔ یک سفینه فضایی، تنها چند لحظه قبل از انفجار کریپتون به سوی کرهٔ زمین شد. او از فیزیولوژی کریپتونی برخوردار است و همانند دیگر ساکنین سیارهٔ کریپتون تحت تأثیر نور خورشید دارای توانایی‌های ابرانسانی است، و همچنین از طرفی در برابر مادهٔ خیالی کریپتونایت آسیب‌پذیر می‌باشد.[۱]

مارلون براندو نقش شخصیت جور-ال را در فیلم‌های سوپرمن (۱۹۷۸) و سوپرمن ۲ (۱۹۸۰) بر عهده داشت. همچنین هنرپیشه نیوزیلندی راسل کرو نقش وی را در فیلم مرد پولادین (۲۰۱۳) ایفا کرده است.

منابع[ویرایش]

  1. "Jor-El (Character)" (به انگلیسی). Comicvine.GameSpot. Retrieved August 7, 2018.