فلش (شخصیت کمیک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فلش
The Flash Family.jpg
ناشردی‌سی کامیکس
نخستین حضورکمیک‌های فلش شمارهٔ ۱ (ژانویه ۱۹۴۰)
ساخته شده توسطگاردنر فاکس (نویسنده)
هری لمپرت (طراحی)
نام کاملجییسون پیتر گریک
بری آلن
والی وست
بارت آلن
گونهانسان
جهان زادگاهزمین
وابستگی به تیمجی گریک
انجمن عدالت
بری آلن
لیگ عدالت
والی وست
تایتان های نوجوان
لیگ عدالت
هم‌دستانبتمن
سوپرمن
گرین لانترن

فلش (به انگلیسی: The Flash) به معنی صاعقه، عنوان چندین شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس است. نخستین شخصیت فلش توسط نویسنده گاردنر فاکس و طراح هری لمپرت خلق شده‌است که برای اولین بار در شمارهٔ ۱ از مجموعه کمیک‌های فلش (ژانویه ۱۹۴۰) معرفی شد. تمام تجسم‌های این شخصیت دارای توانایی‌هایی نظیر انجام حرکات با سرعت بسیار بالا، تفکر فوق‌العاده سریع، عکس‌العمل‌های ابرانسانی و نقض قوانین فیزیک می‌باشند.[۱]

اولین فلش با نام جی گریک ورزشکار دانشگاه (۱۹۴۰-۱۹۵۱ و ۱۹۶۱ تا کنون) بوده‌است. همچنین در سال ۱۹۵۶ نیز بری آلن به فلش تبدیل شد و توانست از نیروهای فرا انسانی استفاده کند. از دیگر کسانی که چنین قدرتی دارند می‌توان به والی وست و بارت آلن اشاره کرد که هردو به نام بچه فلش شناخته می‌شوند.

پیشینه شخصیت‌ها[ویرایش]

جی گریک[ویرایش]

او که یک دانشجو در سال ۱۹۳۸ بود. در آزمایشگاه بر اثر استنشاق بخار آب سنگین به خواب می‌رود و هنگام بیدار شدن متوجه می‌شود که می‌تواند با سرعت زیاد بدود و به سرعت عکس‌العمل نشان دهد. او پس از یک دوره کوتاه در تیم فوتبال بودن، تصمیم گرفت به جنگ با جنایات برود. به همین دلیل لباسی قرمز با نقش صاعقه و یک کلاه فلزی پوشید و با چنین ظاهری کارش را ادامه داد. او بدون استفاده از هر گونه ماسکی خودش ناشناس می‌کرده‌است. هنگام عکس برداری‌ها و در جمع‌های عمومی با لرزش سریع صورت خود، باعث می‌شد که تمام عکس‌هایی که از او گرفته می‌شود، تار بیفتد.

بری آلن[ویرایش]

بری آلن (فلش) تحلیلگر صحنه جرمی است است که همه به خاطر سرعت کم و دیر رسیدن سر قرارهایش از او انتقاد می‌کنند. روزی در حال کار، صاعقه‌ای به شیشه مواد شیمیایی می‌خورد و مواد داخل آن روی او می‌ریزد و پس از آن همان قدرت‌های جی گریک را می‌گیرد. او لباس‌هایش را در حلقه‌ای مخصوص برای استفاده ساده‌تر فشرده می‌کند.

الن در سال ۱۹۸۵ خود را فدا می‌کند تا دنیا حفظ شود. به مدت ۲۰ سال مردم خیال می‌کردند که او مرده است اما در سال ۲۰۰۹ در Flash: Rebirth به دنیا برمی‌گردد و در جریان ماجراهای جدید قرار می‌گیرد.

بری آلن در سال ۲۰۱۴ توسط بازیگر آمریکایی گرانت گاستین در مجموعهٔ تلویزیونی فلش بازی شده‌است.

والی وست[ویرایش]

والی وست، برادر آیریس، همسر بری آلن است. او به کمک سویتار از نیروی سرعت، سرعت می‌گیرد. او چند روز در پیله بود و بعد تبدیل به اسپید استر می‌شود که باعث می‌شود قدرت شوهرخواهرش را بگیرد. پس از آن به عنوان جنگنده با جنایات همراه بری کار می‌کند و به بچه‌فلش معروف می‌شود.

او همچنین همسر روزنامه‌نگار سنترال‌سیتی، لیندا پارک است و او عاشق جسی چمپرز (جسی کوئیک) هم می‌شود ولی آن‌ها قطع رابطه می‌کنند.

بارت آلن[ویرایش]

بارت آلن نوه بری آلن و آیریس است و دارای مشکل رشد سریع بوده؛ لذا برای ایجاد رشد نرمال او را در ماشین واقعیت مجازی نگهداری می‌کردند. تا اینکه آیریس او را به زمان والی وست برده تا شاید او بتواند کمکش کند. با کمک والی، بارت به رشد عادی برگشته و به impulse (ضربت) معروف می‌شود. بعد از چند سال او هم لباس بچه را می‌پوشد.

بارت در Flash: Rebirth به گذشته برگشته و نقش بزرگی را بازی می‌کند.[۲]

ضد قهرمان هاگرای فلش[۳][ویرایش]

فلش معکوس(ایوبارد ثاون)[ویرایش]

ایوبارد ثاون یک مسافر آینده است که برای شکست دادن بری آلن در زمان عقب می رود ولی چون ناکام می ماند مادر او را می کشد تا شاید بتواند کاری کند که فلش هیچ گاه به دنیا نیاید اما دیگر دیر شده بود چون فلش به دنیا آمده بود و همین قتل زمینه ساز فلش شدنش می شود. او برای شکست دادن فلش خیلی تلاش می کند ولی در این راه ناکام می ماند و در نهایت کشته می شود.او هر کاری برای جهنم کردن زندگی فلش می کند مانند کشتن مادر او ،کشتن آیریس وست نامزد فلش و...

ساویتار[ویرایش]

ساویتار اولین تیزروی تاریخ بود و صاحب فرقه ای که او را به عنوان خدای سرعت می پرستیدن او در دهه 40 میلادی با مرکوری مبارزه می کرد تا وقتی که مرکوری او را در اسپید فورس گیر انداخت و او مدت ها مرده به شمار می رفت و بعد که در زمان حال از اسپیدفورس بیرون آمد سعی کرد تا والی وست را به چالس بکشد و سرعت او را بدزدد اما نتوانست او دوباره در اسپیدفورس گیر افتاد و بعد از آزاد شدن مجددش فلش را به چالش کشید تا فلش او را تا ابد زندانی اسپیدفورس کرد

در بعضی داستان ها نیز ساویتار نسخه کپی بری آلن (فلش) معرفی شده که در هنگام مبارزه با یکی از دشمنانش به درون اسپید فورس می اوفتد و برای سال ها در آن زندانی می شود و وقتی از آنجا نجات پیدا می کند به گذشته های دور می رود و خود را خدای سرعت می نامد.

گراد[ویرایش]

گراد یک گوریل بسیار باهوش است که می تواند مغز ها را کنترل کند. بعد از شکست خوردن از فلش او به آفریقا فرستاده شد ولی بعد با لشکر گوریل های باهوش دوباره به فلش حمله کرد گراد سعی داشت تا یک زندگی در بین مردم داشته باشد.

کاپیتان کلد(لئونارد اسنارت)[ویرایش]

کاپیتان کولد از قدیمی ترین دشمن های فلش است شاید او را از نظر قدرت بتوانیم شبیه به مستر فریز از دشمنان قدیمی بتمن بدانیم اما او نشان داده که صد برابر حیله گر تر و خبیث تر از مستر فریز است. لن در بخشی از زندگیش به انسان خوبی تبدیل شد.

منابع[ویرایش]

  1. Jimenez, Phil (2008). "The Flash". In Dougall, Alastair. The DC Comics Encyclopedia. New York: Dorling Kindersley. pp. 124–127. ISBN 0-7566-4119-5. OCLC 213309017.
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Flash_(comics)
  3. «10 دشمن برتر فلش (The Flash)». www.spidey.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۰۶.

پیوند به بیرون[ویرایش]

  • فلش در ویکی دی‌سی کامیکس